Išsiplėtusios kojų venos

Išsiplėtusios kojų venos


Išsiplėtusios poodinės kojų venos arba venų varikozė − tai stambiųjų venų arba smulkaus venų tinklo išsiplėtimas. Kojų venos yra kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš kojų į širdį. Dėl dažno stovėjimo arba sėdėjimo kraujo nutekėjimas yra apsunkintas, ilgainiui gali išsivystyti venų vožtuvų nepakankamumas, o esant nesandariems vožtuvams kraujo nutekėjimas iš kojų dar labiau sutrinka, tuomet atsiranda pastovis kraujo sąstovis kojose, lemiantis venų varikozės simptomus ir greitą tolimesnių poodinių kojų venų plėtimąsi.

 

Venų varikoze suserga ne visi žmonės, tai lemia įgimtas jungiamojo audinio silpnumas ir žmogaus gyvenimo būdas − kuo daugiau laiko žmogus praleidžia sėdėdamas bei stovėdamas, tuo didesnė tikimybė poodinių kojų venų išsiplėtimui.


Venų gydymas

Venų varikozę galima gydyti įvairiais metodais − tinkamiausią jų pacientui gali parinkti kraujagyslių chirurgas, tinkamai ištyręs pacientą. Seniausias ir efektyviausias išsiplėtusių venų gydymas − operacija. Jei venų varikozė nėra komplikuota, operacija gali būti atlikta keliais pjūviais, kurie yra daromi ties kulkšneliu ir kirkšnyje. Iki šiol operacija išlieka pagrindiniu metodu, su kuriuo yra lyginami visi kiti gydymo metodai. Operacija paprastai trunka apie 1 val., taikoma vietinė nejautra. Sekančią dieną po operacijos pacientas paprastai išleidžiamas namo. Priklausomai nuo darbo pobūdžio, grįžti į jį galima po 2−3 dienų.

Kitas variantas − gydymas lazeriu. Šio metodo privalumas tas, kad išvengiama kelių pjūvių ties kirkšnimi ir kulkšnimi ir į darbą galima grįžti anksčiau. Likę pjūviai, reikalingi pašalinti varikozę, atliekami kaip paprastos operacijos metu. Operacijos metu daroma vietinė nejautra, pacientas namo gali grįžti tą pačią dieną. Operacijos efektyvumas yra panašus į tradicinės operacijos. Gydymas lazeriu yra brangesnis nei tradicinė operacija.

Gydymo radiodažminiu aparatu metu gydymo principas, efektyvumas, komplikacijų dažnis ir komfortas operacijos metu yra toks pats kaip gydymo lazeriu, skiriasi tik gydymo principas − kaip yra kaitinama vena. Pacientas to skirtumo nejaučia.

Varikozės gydymas sklerozuojančių putų metodu yra kai į išsiplėtusias venas yra prileidžiama putų, kurios sustabdo kraujo tekėjimą ir jis sukreša. Procedūra yra atliekama taikant vietinę nejautrą, jokių pjūvių nedaroma, pacientas namo gali vykti tą pačią dieną. Šis gydymas yra su mažiausia invazija į žmogaus kūną, tačiau jo efektyvumas gydant stambią venų varikozę yra mažesnis. Dažniausiai jis yra taikomas smulkiai varikozei ar pavienėms šakoms sklerozuoti.

Kompresinės kojinės net laikinai nepagydo venų varikozės, tačiau sustabdo arba bent jau labai stipriai sulėtina venų varikozės progresavimą. Taip žmogus būna apsaugotas nuo komplikacijų. Pacientui yra skiriamos I kompresinės kojinės, kurios apspaudžia paodį ir kraujas neužsistovi paviršinėse venose. Kai kuriems pacientams, kuriems aukščiau aprašytų būdų gydyti išsiplėtusias venas negalima taikyti dėl nėštumo ar sunkių gretutinių ligų, kompresinės kojinės būna vienintelė išeitis. Kojines reikia nešioti nuolat kai žmogus neguli, o ypač karštomis dienomis.

Medikamentinis gydymas venų varikozei yra kai paskirti vaistai veikia kaip venų sienelių protektoriai ir truputį mažina kojų tinimą. Medikamentinis gydymas taikomas kartu su aukščiau aprašytais gydymo metodais.


Prognozės po gydymo

Dažniausia išsiplėtusių venų priežastis − įgimtas jungiamojo audinio silpnumas, todėl visiškai išgydyti venų varikozės yra neįmanoma: pašalinus išsiplėtusias venas visada lieka tikimybė, kad išsiplės likusios venos, todėl po gydymo labai svarbu nepamiršti užsiimti profilaktinėmis priemonėmis visą likusį gyvenimą, todėl kad net ir po sėkmingos venų varikozės pašalinimo net trečdaliui žmonių ji pasikartoja.          

       

Venų varikozės profilaktika

Profilaktika rekomenduojama ne tik jau operaciją turėjusiems žmonėms, bet ir tiems, kuriems jau atsirado pirmosios išsiplėtusios venos bei tiems, kurių artimi giminaičiai serga varikoze.

Rekomenduojama kuo mažiau praleisti laiko stovint ir sėdint nuleidus kojas, nes kraujas iš kojų sunkiai išteka kai kojos nuleistos.

Vis tik jei jūsų darbas yra stovimas arba sėdimas, geriausia būtų nešioti kompresines kojines iki kelių. Šias kojines rekomenduojama dėvėti ir ilgų kelionių metu, kai žmogus ilgą laiką priverstas sėdėti, šiuo atveju tokia profilaktika svarbi ne tiek dėl išsiplėtusių venų progresavimo, kiek dėl galimų giliųjų venų išsiplėtimo.

Vaikščiojimas nėra pavojingas giliųjų venų išsiplėtimui išsivystyti, nes blauzdų raumenys veikia kaip pompa, kuri pmpuoja kraują aukštyn ir taip pagerina kraujo tekėjimą giliosiomis venomis. Kartu gerėja ir kraujo nutekėjimas iš paviršinių venų. Gulėjimas ar sėdėjimas pakėlus kojas taip pat nėra pavojingas venų išsiplėtimui vystytis, nes tokioje pozoje nėra neigiamo hidrostatinio slėgio. Jei dažnai tenka sėdėti, rekomenduojama sėdėjimo vietą susitvarkyti taip, kad būtų galimybė sėdėti pakėlus kojas.

Venų išsiplėtimą skatina gulėjimas karštoje vonioje, ilgas deginimasis saulėje, o teigiamai venų sieneles veikia kontrastiniai dušai bei jau minėtos medicininės kompresinės kojinės.


Išsiplėtusių venų komplikacijos

Pačios išsiplėtusios venos kaip liga nėra pavojingos, tai daugiau kosmetinis defektas. Kaip ir gripas − nieko ypač baisaus, jei nėra komplikacijų, taip ir venų varikozėje − pavojingos yra jos komplikacijos. Negydant šios ligos komplikacijos gali atsirasti bet kada, todėl reikėtų nuolat konsultuotis su krajagyslių chirurgu. Ilgai negydant išsiplėtusių venų ši liga gali komplikuotis į kraujavimą iš varikozinių mazgų, venines opas blauzdose, uždegimą bei odos pigmentinį pakitimą.

Paviršinės vedos uždegimas dar vadinamas venų tromboze, gali atsirasti sergant varikoze bet kuriuo metu. Trombozė pasireiškia skausmu, paraudimu ir karštumu odoje ties varikozinėmis vietomis. Uždegimas gali plisti link kirkšnies, tuomet situacija tampa pavojinga ir kai kuriais atvejais netgi grėsminga gyvybei.

Hiperpigmentacijos yra spalviniai odos pakitimai liekantys visam gyvenimui, tačiau pavojaus gyvybei nekeliantys.

Veninės opos atsiranda dėl sutrikusio kraujo nutekėjimo, dėl kurio sutrinka odos ir poodžio mityba. Ilgainiui atsiranda dažniausiai infekuotos opelės, kurios plečiasi. Išsivysčiusios veninės opos dažniausiai reikalauja ilgo ir labai brangaus gydymo, o kosmetinis odos defektas net ir sugijus opoms lieka visam gyvenimui.

Pastebėjus venų varikozę rekomenduojama iš karto kreiptis profesionalų pagalbos, paprastai tinkamai gydant išsiplėtusias kojų venas komplikacijų neatsiranda.