Ištikimasis dantukų draugas

Pirmieji mažylio dantukai tėveliams – ir didelis džiaugsmas, ir naujas rūpestėlis. Juk juos kasdien reikia valyti! Kaip išsirinkti, prižiūrėti ir kaip dažnai keisti dantų šepetėlį?

Konsultuoja odontologė Giedrė Gumbelevičienė, odontologijos centras „Gidenta“

Apie 6–ąjį gyvenimo mėnesį kūdikiams prasikala apatiniai centriniai kandžiai. Jie puikiai matomi ir lengvai pasiekiami. Juos valyti galima marlės gabalėliu, mažu minkštu dantų šepetėliu arba silikoniniu antpirščiu su švelniais šereliais (– kas patogiau tėvams. Svarbu kasdien ryte ir vakare kruopščiai nuimti apnašas, matomas plika akimi.

Šiuo metu yra daug įvairių dantų šepetėlių, skirtų patiems mažiausiems. Svarbu, kad šepetėlis būtų minkštas (SOFT), nedidelis, sintetiniais šereliais. O kad dantų valymo procedūra būtų žaismingesnė, įdomesnė, galima rinktis žaislus primenančius šepetėlius. Jau pasirodė tokių, kurie turi lemputę. Šepetėlį spustelėjus lemputė pradeda žybsėti ir žybsi 1 min. Tiek laiko užtenka išvalyti vieno žandikaulio dantis, jeigu jau visi dantukai išdygę.

Taip pat yra dantų šepetėlių su žaismingu permatomu koteliu, kurio viduje plaukioja, juda įvairūs gyvūnėliai, žvaigždutės ir pan. Taip procedūra virsta smagiu žaidimu.

Išvalius dantukus šepetėlio galvutę reikia nuplauti po tekančiu vandeniu ir pastatyti šepetėlį vertikaliai, kad galvutė džiūtų. Jį reikėtų keisti kas 3 mėn. arba dažniau, jei šereliai pakeičia formą.

Dantų pastą patarčiau pradėti naudoti tada, kai vaikas pats gali ją išspjauti, išskalauti burnytę. Antraip pastoje esančio fluoro gali patekti į organizmą, o tai nėra sveika. Jei vaikas pats nori valytis dantukus, nedrauskite – tegul žaidžia, bet paskui juos išvalykite patys. Taip formuosis pirmieji burnos higienos įgūdžiai, o tai labai svarbu viso organizmo sveikatai ateityje.

Tėtis arba mama kasdien savo mažyliui dantukus turi valyti, kol jam sukaks šešeri, nes jaunesni vaikai patys dantų gerai išsivalyti dar nesugeba.