Ką, kaip ir kada vaikui pasakoti apie seksą: 6-12 m.

Šiame amžiuje vaikas paprastai sužino, kas iš tikrųjų yra seksas ir kontracepcija. Tuo pačiu vaikas iš draugų gali sužinoti ir visokiausių įdomių dalykėlių apie santykius tarp žmonių. Bet net jei jūsų atžalėlė iš mokyklos parsinešė informacijos apie tai, kad „visi dulkinasi“, neverta griebtis už galvos – galima vaikui paaiškinti, kad šioje sferoje esama negražių žodžių ir esama gražių bei švelnių.

Lytinio akto detales galima aiškinti kaip atramos tašku pasinaudojant tokiais teiginiais (laikantis mini-atsakymų taktikos):

• seksas suaugusiems teikia daug malonumo;
• vyras ir moteris apsikabina, bučiuojasi, todėl vyro penis sukietėja, padidėja ir pakyla, o tuomet vyras jį gali atsargiai įkišti į moters makštį. Tartum raktą į spynos skylutę.
• Po to vyras ir moteris pradeda siūbuoti – tai labai malonu;
• Po to iš vyro penio išteka jo ląstelės, kurios pradeda tarpusavy lenktyniauti kelyje link moteriškos ląstelės. Pati stipriausia vyriška ląstelė lenktynes laimi ir susijungia su moteriška – iš šios ląstelių jungties pradeda augti vaikas.

Pasakojimus apie spermatozoidus ir kiaušialąstes, kiaušintakius ir embriono įsitvirtinimą gimdos sienelėje iliustruokite piešinukais iš enciklopedijos arba patys papaišykite schemas ant popieriaus.

Smalsiausiems vaikams galima papasakoti, jog gamta specialiai pasirūpino kad seksas teiktų malonumą: tuomet vyras ir moteris dažniau siekia vienas kito ir jiems gali dažniau gimti vaikai.

Bet ne visada sekso metu susijungia lytinės ląstelės ir pradedamas vaikas. Žmonės išmoko dalyti taip, kad vyriška ir moteriška ląstelės nesusijungtų, jei jie tuo metu nenori susilaukti vaikų. Pavyzdžiui, vyras ant penio gali užsimauti specialų guminį maišelį - prezervatyvą, ir tuomet visi jo spermatozoidai liks tame maišelyje bei nepateks į mamos pilvą. Arba moteris gali gerti specialius vaistus, kurie neleidžia vyriškoms ir moteriškoms ląstelėms susijungti. Tai yra vadinama kontracepcija. Šiais laikais kontracepcijos priemonių ir būdų yra labai daug.

Pokalbiai apie lytinio akto techniką yra tiesiogiai susiję su klausimu: „Kaip naujagimis išlenda iš mamos pilvo?“ Jei anksčiau vaikas žinojo, kad išlendama per kažkokią neapibrėžtą „specialią angą“ pilvo apačioje, tai dabar pats laikas patikslinti, kad naujagimiai išlenda taip pat per makštį.

Jei jūsų vaikui jau yra 6-7 metai, o klausimų apie seksą jis dar neuždavinėjo ir šia tema jokio susidomėjimo nepareiškė, nederėtų plaukti pasroviui ir tikėtis, kad vaikas apie viską sužinos iš mokytojų per anatomijos pamokas. Jums teks parodyti savo išradingumą ir patiems neįkyriai išprovokuoti pokalbį šia tema.

„Kaip gerai, kad Vytas su Edita galų gale susituokė! Jie taip vienas kitą myli. Greitai užaugs Editos pilvukas ir tada iš ten išlįs mažas sūnelis arba dukrelė. Šaunu, ar ne?“.

Vėliau pokalbis savaime įsibėgės ir jūs neįkyriai pastūmėsite vaiką link temos, kuri jį anksčiau ar vėliau sudomintų, o taip pat išsiaiškinsite ir papildysite vaiko žinias, susijusias su šia tema.

9-12 metų

Lytinio brendimo pradžia. Šiame amžiuje būtina paruošti vaiką permainoms. Papasakoti apie greitą augimą, kuris kartais atrodo neproporcingas. Apie balso pasikeitimus berniukams. Apie krūtinės augimą ir figūros pasikeitimą mergaitėms. Apie naktines poliucijas ir nevalingas erekcijas berniukams („Tai yra penio veikimo patikrinimas, kuris vyksta visiems paaugliams. Jei taip atsitinka, vadinasi, esi visiškai sveikas“).

Mergaitėms - apie menstruacijas. Būtina įspėti, kad pirmosios mėnesinės gali būti ne visai įprastos: gausios ar skausmingos, arba atvirkščiai – labai trumpos. Bet visa tai yra normalu, vėliau viskas nusistovės.

Paauglius erekcijos arba menstruacijų atsiradimas gali traumuoti psichologiškai: tokius dalykus jie gali suvokti kaip dramatišką kliūtį, dėl kurios tenka atsisakyti ankstesnio gyvenimo būdo. Verta paaiškinti, kad tai yra normalu, taip nutinka visiems. Pamažu paauglys pripras prie tokių reiškinių, išmoks juos kontroliuoti ir tai taps įprastu reikalu.

Psichologai mano, kad mergaitėms dera papasakoti ir apie vaikinų nevalingas erekcijas, nes nieko tiksliai apie tai nežinodamos mergaitės mano, kad erekcijos (kurias berniukams sunku nuslėpti) yra skirtos joms, todėl pradeda be reikalo džiaugtis arba įsižeidžia, o tai didina įtampą santykiuose tarp berniukų ir mergaičių, dėl ko nukenčia ir vieni, ir kiti. O berniukams verta papasakoti apie mergaičių menstruacijas – kad berniukai be didžiulio ažiotažo suvoktų šį reiškinį ir nekankintų mergaičių nederamais erzinimais.

Ir, be abejo, svarbu supažindinti paauglius su lytinių organų higienos taisyklėmis: reguliariai praustis, po oda nelysti, jokiais šventintais tepalais netepti, žinoti, kur padėti įklotai ir švari patalynė.

Šiame amžiuje vaikas jau turėtų aiškiai žinoti iš kur atsiranda vaikai, dėl ko žmonės mylisi, o taip pat, kad seksas – išskirtinai suaugusiųjų reikalas. Kuo labiau vaikas auga, tuo išsamesni ir tikslesni turės būti tėvų paaiškinimai. Nepamirškite į šviečiamąją paskaitą įtraukti ir informacijos apie lytiškai plintančias ligas, abortus bei jų pasekmes (ypač jei jūsų vaikas - mergaitė) bei apie tai, kad atsitiktinius lytinius santykius visuomenė, kurios visaverčiu nariu netrukus taps jūsų vaikas, vertina neigiamai.

Būtų idealu, jei vaikas seksą suvoktų kaip meilės aktą tarp dviejų suaugusių žmonių, kuris teikia malonumą, o abiem norint - ir vaikus.