Ką rinktis - karvės pieną ar mišinėlį?

Daugelis mūsų užaugo nuo pat kūdikystės vartodami karvės pieną. Dabar apie jį girdžiu daug prieštaringų nuomonių. Mano kūdikiui jau 8 mėn., Mergaitė sveika, tik gydytoja sakė, kad jai nedidelė mažakraujystė. Bet dukrytė valgo įvairias košeles, truputį mėsytės, žodžiu, apetitu tikrai nesiskundžia. Gal jai pagerės nuo karvės pieno? Ar galiu pradėti ją maitinti karvės pienu, nes savo pieno jau nepakanka?

Onutė

Prašau patarti, ką daryti, nes baigėsi pienas, o dukrytei tik dešimt mėnesių. Mama kviečiasi pas save į kaimą ir sako, kad duočiau jai karvės pieno, nes ir mane ant jo užaugino. Bet miesto gydytojai nepataria duoti to pieno. Patarkite, kas geriau karvės pienas ar mišinukai?

Rasa

Vilniaus Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Dalia Adomaitienė:

- Lietuvos pediatrų rekomendacijomis kūdikiui iki vienerių metų nepatariama duoti karvės pieno. Daugelio pasaulio sveikatos organizacijų atstovai taip pat nerekomenduoja vaikams iki vienerių metų amžiaus duoti karvės pieno.

Jei mamai trūksta pieno ir ji negali žindyti mažylio, rekomenduojama geriau vartoti specialiai paruoštą pieno mišinėlį, kurį galima maistui naudoti net iki vaikui sueis dveji, treji ar daugiau metų.

Jei vyresni vaikai ar suaugusieji pakankamai gerai toleruoja karvės pieną, per anksti pradėjus juo maitinti kūdikius ir mažus vaikus iki trejų metų, kurių organizmas dar nėra pakankamai subrendęs, galima susilaukti neigiamos organizmo reakcijos.

Ar žinote, kad:

kadangi karvės pienas turi 2-3 kartus daugiau baltymų, nei motinos pienas ar pieno mišinys, baltymų perteklius gali alergizuoti ir apsunkinti inkstų veiklą,
karvės piene per mažai geležies, kuri ypač reikalinga kūdikiams ir mažiems vaikams, tam, kad jie nesusirgtų mažakraujyste,
geležis iš karvės pieno labai blogai pasisavinama,
karvės piene yra per mažai kitų tokių vaiko augimui svarbių mikroelementų ir vitaminų kaip cinkas, jodas, vitaminai D, A, folio rūgšties, ir per daug natrio kalio, chloro,
per anksti pradėjus vartoti karvės pieną, jautresniam kūdikiui dėl jo sukeltos alergijos gali atsirasti žarnyno mikrokraujavimų, kurie sukelia sunkias mažakraujystes.

Jūsų atveju, ypač jei kūdikis serga mažakraujyste ir jam nepakanka motinos pieno, pasitarus su vaikučio gydytoju, reikėtų rinktis pieno mišinėlį, tinkamą kūdikio amžiui, kuris subalansuotas taip, kad mažyliui netrūktų reikiamų medžiagų.
Pieno mišinėliai, skirti vyresniems kūdikiams nuo 8 mėn., yra labiau praturtinti geležimi, jodu, variu, folio rūgštimi, kas labai svarbu raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Šiuose mišiniuose, kad organizmas geriau pasisavintų geležį, yra didesnis vitamino C kiekis. Dabar jau galima nusipirkti naujų mišinėlių su probiotinėmis skaidulomis, kurios leidžia palaikyti normalią kūdikio žarnyno mikroflorą ir saugo kūdikį nuo virškinimo sutrikimų, kurie gali atsirasti, pasikeitus kūdikio mitybai.


Parengė Skirma Valiulytė

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė