Ką vaikas turėtų išmokti prieš darželį?

Išruošti savo lepūnėlį į darželį – nelengvas uždavinys. Kiekvienos mamos galvoje kirba ta pati mintis: ar įmanoma iš anksto palengvinti savo aukselio adaptaciją naujoje aplinkoje?

Nors absoliučių garantijų, kad vaikas sklandžiai įsilies į darželinukų gretas, niekas duoti negali, iš anksto pasiruošti būsimoms permainoms tikrai įmanoma – taip, kad jos būtų kiek įmanoma švelnesnės.

Taigi jei rudenį ketinate su savo atžalėle praverti darželio duris, savarankiškumo mokslus turėtumėte pradėti jau dabar!

Pirmiausia – dienos režimas

Vaikui jau nuo dabar reikėtų pereiti prie tokio dienos režimo, koks bus darželyje. Pripratęs keltis, valgyti ir eiti pietų pogulio darželio ritmu mažylis lengviau prisitaikys prie pasikeitusios aplinkos.

Maistas

Jei jūsų vaikas gana išrankus maistui, nuo dabar pradėkite pratinti jį prie patiekalų, panašių į tuos, kuriuos gamina darželyje. Be to, pamokykite jį tuos patiekalus valgyti – su šaukšteliu, su šakute.

Bendravimas

Jei prieš išsiruošdamas į darželį vaikas beveik nebendravo su savo bendraamžiais, jam bus išties sunku. Kur kas geriau kolektyve adaptuojasi mažyliai, kurie jau turi bendravimo su tokio pat amžiaus vaikais patirties. Taigi pasistenkite dažniau išeiti su vaiku į žaidimų aikštelę, kur daug vaikų, susipažinkite su panašaus amžiaus mažylius auginančiomis mamomis ir susitikite su jomis. Pamokykite vaiką dalintis žaisliukais, pasiūlykite pažaisti įvairių žaidimų. Nuėjęs į darželį jis lengviau bendraus, jaukiau jausis būryje vaikų.

Rūbai

Nors auklėtojos patiems mažiausiesiems padeda susidoroti su batų raišteliais ar petnešų sagomis, ne paslaptis – kartais joms pritrūksta ir laiko, ir rankų aprengti dvidešimčiai pramuštgalvių. Todėl geriausia, jei jūsų vaikas kuo anksčiau išmoks apsirengti ir nusirengti pats. Pagalvokite, kaip savo atžalėlei palengvinti šį procesą: galbūt skirtingos spalvos siūlėmis pažymėkite, kur kelnių priekis, o kur – nugara (šia sistema galėsite „patobulinti“ visus darželio rūbus), parodykite, kaip atskirti kairės kojos batą nuo dešinės, pradėkite rinktis ir pirkti rūbus, kurie mažyliui bus patogiausi: užsegamus spaustukais, lipukais, patogiomis, nesipainiojančiomis petnešėlėmis, lengvai apsirengiamus per galvą ir pan.

Ritualai

Susikurkite atsisveikinimo ritualus. Bučinukas, „ate ate“, bakstelėjimas nosimi ar pan. dabar padės apsiprasti vaikui su trumpais išsiskyrimais. Kartokite šį ritualą iš pradžių kur nors išeidama trumpam – kad ir į parduotuvę, vėliau – palikdama vaiką tėčiu ar senelei ilgesniam laikui. Ritualas padės vaikui suvokti, po kokių ženklų mama išeina, o trumpi išsiskyrimai nuramins: nors mamos kurį laiką nebus, ji vis tiek sugrįš. Pradėjus lankyti darželį toks ritualas leis vaikui iš anksto suvokti, po kokių veiksmų mama išeina ir galbūt užkirs kelią ilgam verkšlenimui apsikabinus bei maldavimams neišeiti.

Ką žmonės veikia dieną?

Galbūt jūsų mažylis dar nė kalbėti neišmoko, tačiau nepraleiskite progos jam aiškinti, ką žmonės veikia dieną. Pasakokite apie įvairių profesijų atstovus: kaip į darbą eina pardavėjos, autobuso vairuotojas, gydytoja. Ką jie darbe veikia, kodėl jie dirba ir, žinoma, kaskart priminkite, kad baigę darbą jie grįžta namo, pas savo vaikučius. Kiekvieno pasakojimo moralas panašus: netrukus ir mamai reikės eiti į darbą, o mažylis eis į darželį. Vakare, po darbo, mama ir tėtis ateis į darželį ir parsives jį namo.