Kad miegelis būtų saldus

Neretai tėveliai džiūgauja, kad iš gimdymo namų parsivežtas kūdikėlis kuo puikiausiai miega kambaryje, kuriame jie vakaroja, žiūri televizorių. „Įrodyta, kad miegant vegetacinė sistema, reguliuojanti širdies ritmą, fermentų išsiskyrimą žarnyne bei kraujotaką, reaguoja į aplinką. Todėl kūdikis turi būti migdomas tyloje. Jei šeima gyvena vieno kambario bute, reikia atverti nors širma”, - pataria neurologė habilituota medicinos daktarė, profesorė Vanda Liesienė, atsakanti į daugelį tėveliams rūpimų klausimų.

Ar vaikui miegant gaminasi augimo hormonas?

Kūdikiui ir vaikui miegant, smegenų veikla išlieka tokia pat aktyvi kaip ir būdraujant. Tačiau mokslininkai įrodė, kad augimo hormonas smegenyse gaminasi tik miegant, per giliojo (lėtųjų bangų) miego fazę, nuo 18 val. iki 3 val. Tad jei vaikas šiuo laiku nemiega, gali sutrikti jo raida.
Tačiau kūdikio iki 6 mėn. amžiaus miegas bet kuriuo paros metu yra panašus. Jis miega ir lėtuoju, ir greituoju miegu, nes dar išlaikė embrioninį miegą, jo miego ir budrumo ciklas kinta maždaug kas 4 val. Mažiuko „dienelė” trunka 4 val., todėl maždaug kas tiek laiko ir maitinamas. Nuo 6 mėn. amžiaus miegas tampa stabilesnis. O maždaug 10 m. vaiko miego struktūra (fazės) ir trukmė jau būna panaši į suaugusiojo.

Kiek valandų vaikas turi miegoti (pagal savo amžių)?

Vaikai kaip ir suaugusieji miega nevienodai ilgai. Jau nuo gimimo galima skirti gerai ir blogai miegančiuosius. Svarbu, kad nubudęs vaikas neverktų, liktų ramus, o nuo 3 m. amžiaus ryte keltųsi linksmas. Būdamas 5-7 m. gali nebenorėti miegoti dieną, bet puikiai nepavargdamas bendrauti. Taigi miego poreikis gana individualus. Tačiau statistika rodo, kad vidutiniškai vaiko miegas trunka apie 9-10 val. iki 3-5 m. ir apie 7-9 val. nuo 6-7m. Idomu, kad miego poreikis padidėja brendimo metu apie 13-15 m., bet paaugliai patiria didžiausią miego deficitą, nes miegas dirbtinai sutrumpinamas dėl socialinio gyvenimo pokyčių šiame amžiuje.

Ar kūdikį galima migdyti tėvelių lovoje?

Nuo pat gimimo jis neturi miegoti tėvelių lovoje. Suprantama, mamai labai patogu, nereikia keltis žindyti. Tačiau iš tiesų kūdikis privalo turėti savo lovytę, savo aplinką. Iki 6 mėn. vaikutis dar gali miegoti tėvelių kambaryje, nes iki tol jo smegenyse vyksta nestabilūs procesai ir neįmanoma sutvirtinti miego ritmą ir ritualus. O nuo 1 m. amžiaus vaikelį reikia pratinti prie miego atskirame kambaryje, mokyti jaustis saugiai su savo draugu - meškiuku, beždžionėle ar lėlyte. Atsisveikindama mama gali ramiu balsu, pasitikėdama savimi pasakyti: „Užmerk akytes ir ateis miegelis”. (Girdėdamas balsas piktą, įsitempusį balsą vaikas suvoks, kad nori jį palikti, pasijus nereikalingas, verks.) Mama turi sudaryti intymią saugumo aplinką. Ji gali išeiti į kitą kambarį, bet vis pažiūrėti, ar vaikelis neverkia, o verkiantį nuraminti. Pasijutęs saugus vis greičiau užmigs, nes žinos, jog mama niekur nedingo, tuoj ateis.
Maždaug 3 m. vaikas bando sužinoti, kiek jam leidžiama, už ką jis baudžiamas, už ką ne. Kartais net įkyriai tėvelius provokuoja atleisti vadeles: įsikrausto tėvų lovą, vidury nakties bėgioja po kambarį, kad jį pagaudytų. Kai didelė tėvelių meilė, leistinos ribos kartais išsitrina ir buvusi labai aiški, nekintanti jų pozicija susvyruoja. Tada vaikas supranta, kad tėveliams paliepus praustis ir gultis į lovą, galima prieštarauti ar derėtis. Tai negerai, nes po kurio laiko pasijunta nesaugus, nebežino, kas yra gerai, o kas blogai. O kai tvarka nesikeičia, prie jos įpranta ir paklūsta.

Kam reikalingi ritualai prieš miegą - pasakėlės, lopšinės, bučinukai?

Kad vaikas natūraliai užmigtų, jaustųsi saugus. Kai vaikas miegą sieja su maloniais įspūdžiais, noriai eina į lovelę. Yra labai jautrių vaikų, kuriems net naktį reikia palikti silpną šviesą, kad pramerkę akeles pasitikrintų, ar viskas yra savo vietose.

Supti kūdikį prieš miegą ar leisti išsiverkti ir užmigti pačiam?
Švelnus supimas - viena iš malonių miego asociacijų. Negalima stipriai purtyti - ištiks sukrėsto kūdikio sindromas. Pamažu supimą reikia trumpinti arba šį ritualą keisti kitu: kūdikį panešioti, kad jaustų mamos širdies plakimą, pritemdyti kambarį šviesą, padainuoti dainelę... Jokiu būdu negalima palikti vieną verkiantį kūdikį!

Iki kokio amžiaus supti mažylį? Ar nepradės pats suptis, linguoti?
Supamojoje lovelėje miegantį mažylį nieko bloga vakarais pasūpuoti iki 3 m. ar ilgiau. Jei vaikas pats save supa, ritmingai judina galvelę ar atsisėdęs siūbuoja pirmyn ir atgal, daužo galvą į lovelės kraštą, sieną, gali būti, kad jis yra sulėtėjusios raidos arba turi psichologinių bėdų (jaučiais vienišas). Reikia kreiptis į gydytoją.

Kodėl naktį kūdikis blogai miega?

Kūdikio miegas gali sutrikti dėl aplinkos poveikio. Pavyzdžiui, tėveliai jį įpratino miegoti prie veikiančio televizoriaus, o paskui pradėjo migdyti atskirame kambaryje. Pripratusiam miegoti triukšme tyla trukdo. Gali būti, kad tėveliai vaiką migdo skirtingu laiku, vieną kartą 21 val., kitą tik 24 val. arba guldo per vėlai ir pervargęs kūdikis nebegali išsimiegoti. Kartais vaikas blogai miega, nes praalksta. Tada reikia vakare sočiau pamaitinti.
Tačiau kol vaikas nemoka pasakyti, ką jam skauda, reikia pasitarti su gydytojui, kuris gali įžvelgti tai, ko nemato mama. Gal vaikas yra alergiškas (jam niežti, pučia pilvuką) arba iššutęs? Labai dažnai kvėpuoti trukdo kreiva nosies pertvara, kvėpavimo takų infekcija, polipai, angina. Ligai ilgiau tęsiantis atsiranda kvėpavimo nepakankamumas, kuris trukdo vaiko raidai, nes deguonies stoka blogina kraujotaką, širdies ir smegenų darbą. Gali net pasikeisti veiduko forma. Pasitarus su gydytoju galima sudaryti miego refleksą valerijono, mėtų, sukatžolės arbatėlės pagalba, prieš miegą išmaudyti ir padukus patepti eteriniu aliejuku, daugiau dėmesio skirti miego ritualui. Labai ilgai vargti nereikės. Bet kažkurį laiką mama turi pasišvęsti, įsiklausyti į vaiko poreikius. Nėra vieno recepto, kaip jį paguosi, auklėti. Kartais gali pagelbėti tik mamos meilė ir dvasinė pusiausvyra, kuri labai priklauso nuo tėčio. Kai mama jaučia psichologinį komfortą, ir vaikas jaučiasi gerai.

Ką daryti, jei pupuliukas sumaišė dieną su naktimi?
„Atmaišyti”, kad sutrikęs miego režimas nepakenktų labai svarbių endokrininių liaukų veiklai. Dieną mama vaikutį gali sudominti spalvingais žaislais, judriais žaidimais, bendrauti, o apniukusiu oru, vakare įjungti ryškią šviesą, kad būtų aktyvinamos smegenys.
Kūdikis dažnai prabudinėja naktį, o prabudęs ilgai neužmiega.
Patartina per dienos miegą atsargiai pažadinus vaikelį tyliai paniūniuoti dainelę ar pašnibždėti įprastus žodelius ir vėl užmigdyti. Taip jis supras, kad mama visada šalia ir įpras net naktį nubudęs užmigti. Tik ilgai eksperimentuoti su dienos miegu nereikia, pakanka kielių dienelių.
Ar normalu, jei 1 m. ir 2 mėn. vaikas nuo pat gimimo nėra išmiegojęs visą naktį: atsibunda, blaškosi, vartosi, verkia. Mama pradėjo duoti homeopatinių raminamųjų lašelių. Vaikas miega geriau, bet vis tiek kelis kartus nubunda. Ar turi įtakos, kad mažylis dar gauna mamos pienuko?
Matyt vaikas yra blogai miegantis iš prigimties. Tačiau svarbu peržiūrėti mitybą: ar pakankamai suvartoja skysčių, ar tikrai neserga alergija, ar nebijo tamsos. Būtina atsižvelgti į kambario temperatūrą, ar vaikučiui nėra per kašta ar per šalta ir t.t.

Ar gydomas sutrikęs kūdikio miegas?

Iki 6 mėn. amžiaus kūdikis negydomas, nes jų miegas dar nestabilus.

Ar vaikui būtinas dienos miegas?
Nuo 1 m. mažyliai pradeda miegoti jau tik 1 k. per dieną, bet kai kurie dar išsaugo poreikį numigti 2 k. Vaikučiai labai skirtingai vystosi, todėl vieni dieną miega iki 6-7 m., kiti dar ir grįžę iš mokyklos nori numigti.
Jei vaikas nenori dienos miego, galima pagudrauti, paprašyti užsimerkus ką nors sugalvoti arba pasakyti: „Tu nemiegok, tik palauk, kol sesė užmigs”, „Nemiegok, tik truputį pailsėk”.Mama ar močiutė gali pasekti pasakėlę, padainuoti lopšinę. Kai kurie vaikai jautrūs šviesai, jų veidelį reikia uždengti marliuke. Jei per 20-30 min. vaikas neužmiega, neverta per prievartą laikyti lovoje. Užteks, kad kojeles pailsins. Užvakar konsultavau močiutę, kuri guodėsi, jog vaikaitis nenori miegoti. Močiutė krito į depresiją, nes yra neįvertinama ir baudžiama už tai, kad nesusitvarko.
Būna, 5 m. mažius visai nenori miegoti dieną, nepadeda jokios gudrybės. Nereikia versti, jei vaikas gerai jaučiasi, yra nepavargęs, gali bendrauti, žaisti arba vakare gulasi apie 20-21 val.
Kai kurie vaikai nenori eiti į darželį vien todėl, kad yra guldomi popiečio miegelio.
Popiečio miego dažniausiai nenori hiperaktyvūs vaikai. Jiems reikia prichoterapeuto, psichologo pagalbos, kad nustatytų, ar tai nėra miego sutrikimas, vadinamas užmigimo asociatyviniu sutrikimu, kai vaikas bijo miegoti, nes jam nebuvo sudarytos malonios miego asociacijos. Gali būti, kad nubudęs vienas išsigando arba sergančiam kvėpavimo takų liga jam buvo sunku kvėpuoti miegant. Tada, be abejo, mažylis nenori eiti miegoti. Jei darželio grupėje atsiranda 3-5 pietų miego vengiantys vaikai, juos reikėtų išvesti į kitą kambarį, nes verčiami miegoti priešinasi, trukdo draugams ilsėtis.

Kodėl miegantį kūdikį kartais ištinka staigios mirties sindromas?

Kai kurie kūdikiai gimsta išoriškai sveiki, tačiau nėra subrendę ryšiai tarp atskirų smegenų dalių, jų darbas nevisavertis. Širdį, žarnyną, kvėpavimą miegant valdo kiti smegenų centrai nei būdraujant. Vėliausiai subręsta smegenų centras, kuris reguliuoja kvėpavimą. Kai smegenų centras nėra visavertis, jis neduoda impulso įkvėpti ir vaikas gali liautis kvėpavęs. Sutrikimas paprastai pastebimas dar gimdymo namuose. Retai, bet vis tik gali išryškėti ir iki vaikui sueis 1 m. Veliau smegenų raida paspartėja ir vystosi maždaug iki 10 m. amžiaus,- kvepavimo centrai subręsta.
Kūdikį patartina guldyti ant šoniuko, nes miegant ant nugarytės liežuvėlis gali užkristi ant kvėpavimo takų ir uždusinti vaiką, ypač jei miega išsižiojęs ir ant nugaros. Jei mama pastebi, kad žindomas vaikas užmigęs tarsi liaujasi kvėpavęs, o po kurio laiko nubudęs pravirksta, gaudo orą, būtinai reikia kreiptis į gydytoją. Jis nustatys, ar vaikas neserga miego apnėja. Miego apnėja dažniau būdinga neišnešiotukams ir kūdikiams, kurių raida nėštumo metu buvo sutrikusi.

Kodėl vaikas griežia dantimis? Ar kalti kirminai?

Pastebėta, kad dėl kirminų vaikai griežia dantimis, tačiau taip gali būti ir dėl nervų raumens jungties sutrikusios raidos. Tokiam vaikui reikia plastikinio įdėkliuko į burną, kad nenusitrintų dantukų emalis. Įdėkliukas dėvimas naktimis, kol pieninius dantukus pakeičia nuolatiniai. Bėda „išaugama” ir naktys tampa ramios.

Kodėl mažylis kalba, blaškosi per miegus? Ką daryti?

Kuo daugiau vaikas patyrė įspūdžių dieną, tuo sapnas emocingesnis, su „monologu”. Jei vaikas šneka trumpai, nebėda. Tačiau jei pakalbėjęs garsiai surinka, netenka sąmonės, atrodo lyg apalpęs, atsiranda traukulių, būtina patikrinti, ar jis neserga epilepsija. Tai viena dažnesnių ligų, kuri pirmą kartą pasireškia miegant. Ja neretai suserga 3 m., 6 m. ir 12-14 m. vaikai.

Ar būdingas vaikams lunatizmas?
Miegant smegenų mechanizmai užslopina motorinę veiklą, todėl mes sapno nerealizuojame veikla. Tačiau vaiko smegenų centrų ryšiai dar nesubrendę, tad iki 10 m. amžiaus gilaus miego metu gali vaikščioti. Tėveliai turi vaiką pažadinti, nuraminti ir paguldyti į lovą. Vaikšto kas naktį? Kad toli nenueitų, prie kojytės galima pririšti maždaug 1 m. ilgio virvutę, o antrą jos galą pritvirtinti prie lovos krašto ir pritaisyti skabutį. Vaikas nubus ir grįš į lovą. Lunatizmas iki 10 m. amžiaus negydomas.
Jei vaikas atsisėda, apimtas siaubo rėkia, vaikšto atsimerkęs, ima daiktus, yra agresyvus arba atsiranda traukulių, tai gali būti epilepsija. Tėveliai turi labai atidžiai stebėti, kas vyksta, kad galėtų išsamiai papasakoti gydytojui. Be tėvelių informacijos jis negali padėti vaikui. Jei reikės, gydytojas atliks smegenų tyrimą ir skirs gydymą.

Ar gali sutrikti vaiko miegas po narkozės?

Po narkozės, su skausmu susijusios ligos vaikas gali jausti nerimą, nesaugumą, skausmo ar net mirties baimę. Jis ilgai negali užmigti, dažnai prabudinėja. Todėl po operacijos dažniausiai skiriama raminamųjų vaistų, kurie slopina nemalonius prisiminimus. Miego sutrikimai po streso gydomi ir psichoterapija. Ištirta, kad po 6 d. miegas vėl tampa normalus. Tačiau jei vaikui laiku nesuteikiama pagalba, miegas vėl gali sutrikti, atsirasti lėtinė nemiga. Dažniau taip nutinka iš prigimties nerimastingam vaikui, kai koks nors įvykis, diskomfortas jam primena buvusį stresą.

Delsti negalima!
*Jei žinote, kad mažylis yra sveikas, aplinka ar pakitusi situacija netrukdo jam miegoti, bet daugiau kaip 3 sav. blogai miega.
*Jei antrą kartą pasikartojo traukuliai, priepuolis su riksmu, alpuliu arba miegantis vaikas duso.