Kada saulė kenkia

Susiruošėte atostogauti? Prieš linkėdami saulėtų dienų ir gero oro primename – per ilgas buvimas saulėje kenkia, tad nepamirškite būtinų apsaugos priemonių – kepuraitės, akinių nuo saulės ir apsauginio kremo. Ir žinoma – laikrodžio, kuris primintų, kad degintis nuo 12 iki 15 valandos yra tiesiog pražūtinga.

Stiprus ultravioletinis spinduliavimas, prasiskverbiantis pro ozono skyles, išprovokuoja visą susirgimų puokštę. Žurnalas „Krasota i zdorovje“ skelbia labiausiai paplitusių susirgimų sąrašą.

Senėjimas nuo saulės

Jei nesaikingai deginsitės, jūsų oda taps grubi, sausa, šerpetosis, išplonės ir sens kur kas greičiau. Ji pasidengs smulkiomis raukšlėmis ir pigmentinėmis dėmėmis. Ultravioletinių spindulių perteklius pažeidžia kolageno ir elastino sintezę – struktūrinius baltymus, kurie daro kūno paviršių stangrų ir lygų, kaip atlasą, o taip pat sustiprina laisvųjų radikalų, naikinančių apsauginį lipidų odos ir ląstelių membranos barjerą, veiklą. Neatsargaus deginimosi pasekmės gali kauptis ir pasireikšti po 5, 10 ar net gi po 30 metų.

Saulėtojo depresija

Ji pasireiškia ne nuotaikai, o imunitetui. Klastingi ultravioletiniai spinduliai išveda iš rikiuotės specializuotus limfocitus – elitinius apsauginių jėgų karius, palikdami saugoti organizmą vien tik taip vadinamoms tuščiosioms ląstelėms, neapmokytoms kovos su mikroskopiniais priešais plonybių. Įgavusi šokoladinį įdegio atspalvį, jūs rizikuojate visą žiemą praleisti peršalus.

Saulėtoji dilgėlinė

Tereikia apsivilkti trumpą suknelę siauromis petnešėlėmis arba truputėlį pasideginti, ir oda atvirose kūno vietose pradeda raudonuoti, ima nepakenčiamai niežėti, o kartais pasidengia pūslelėmis. Tai taip vadinamoji fotosensibilizacija- alergija ultravioletiniams spinduliams.

Nuo įkyrių spindulių kenčiame ne tik mes, bet ir ... karvės. Piemenys jau seniai pastebėjo: kai pievose pradeda žydėti jonažolės, vargšės karvytės grįžta su saulės nudegimais. Pasirodo, šis augalas ir jo pagrindu pagaminti tepalai, balzamai, trauktinės ir spiritiniai ekstraktai sustiprina saulės ultravioletinį spinduliavimo poveikį visiems gyviems organizmams. Taigi būkite atsargūs su kremais ir tepalais, pagamintais analogiškų augalų pagrindu.

Taip pat pavojingomis savybėmis pasižymi raudonasis vynuogių vynas ir šampanas, sandalo aliejus (jokiu būdu nenaudokite jo saulės nudegimams tepti), hormoniniai kontraceptikai ir tetraciklino grupės antibiotikai. Jeigu turite su jais reikalų, slėpkitės nuo tiesioginių saulės spindulių po skėčiu, dėvėkite uždarus drabužius ir nešiokite skrybėlę su plačiais bryliais.

Saulės smūgis

Šiluminis smūgis kyla dėl bendro kūno perkaitimo sportinių žaidimų metu paplūdimyje, esant bet kokiam fiziniam krūviui, o taip pat autobuse arba šiltoje nevėdinamoje patalpoje. Saulės smūgis gresia tiems, kas karštyje vaikšto nepridengta galva. Tegu dėl priežasčių gydytojai laužo galvas, o mums svarbu, kad abiejų rūšių smūgiai pasireiškia panašiai ir reikalauja vienodų veiksmų.

Apie artėjančią nelaimę signalizuoja stiprus galvos skausmas, nepakenčiamas troškulys, spengimas ausyse, mirgėjimas akyse, lengvas pykinimas, galvos svaigimas, silpnumas, sutrikusi judesių koordinacija, išbalimas, šaltas prakaitas, o taip padažnėjęs kvėpavimas ir širdies plakimas, staigiai (iki 40 laipsnių) pakilusi temperatūra.

Neregystė nuo saulės

Viskonsino universiteto oftalmologų komanda nustatė, kad piktnaudžiavimas saulės spinduliais laikui bėgant gali išprovokuoti su žmogaus amžiumi susijusią makulopatiją – labiausiai paplitusią regėjimo netekimo priežastį tarp pagyvenusių žmonių.

Paaiškėjo, kad jaunesni nei 40 metų suaugusieji, kurie kelerius metus reguliariai saulėje praleisdavo daugiau nei penkias valandas per dieną, šiuo susirgimu skundėsi du kartus dažniau nei tie, kurie saulėje būdavo ne daugiau dviejų valandų.

Didžiosios Britanijos tyrinėtojai tvirtina: jei žmonės pusę laiko po svilinančia saule degintųsi užsidėję kepures ir apsauginius akinius, rizika netekti regėjimo sumažėtų 50 procentų. Taigi kepuraitės, tamsūs akiniai ar tiesiog pavėsis išgelbės jus nuo neregystės ateityje. Nesaikingas buvimas saulėje gali išprovokuoti rimtus akies tinklainės susirgimus.

Kraujavimas iš nosies

Dažniausiai toks kraujavimas atsiranda vasarą dėl džiovinančio karščio poveikio į švelnią nosies ertmės gleivinę, o taip pat dėl perkaitimo po atvirais saulės spinduliais arba besaikio nardymo vandenyje.

Nudegimai nuo saulės

Kad šito išvengtume, naudokitės kosmetinėmis apsaugos priemonėmis, valgykite vaisių-uogų ir daržovių salotas su serbentais, obuoliais, kopūstais, svogūnų laiškais, petražolėmis. Augalinės kilmės biologiškai aktyvių medžiagų kompleksas sumažins odos jautrumą saulės spinduliams. Prieš susiruošiant į paplūdimį, suvalgykite ką nors sūraus arba išgerkite arbatos su citrina – įdegis bus lygesnis.

Jei oda paraudo, tapo karšta, skausminga prisilietimams, iš karto imkitės priemonių. Svarbiausia – netepkite jos augaliniais aliejais ir kremais, pagamintais riebalų pagrindu, kadangi jie apsunkina šilumos išsiskyrimą. Užduotis – padėti apdegusiam odos ploteliui atsikratyti karščio.