Kaip išrinkti vaikui vardą?

Kiekvienas turime savų asociacijų, nevalingai iškylančių vos išgirdus vieną ar kitą vardą. Tenka pripažinti, kad šias asociacijas ne visada nulemia tik mūsų asmeninė patirtis. Tikintieji magiška vardo reikšme teigia, kad kiekvienas vardas – tai ne tik garsų rinkinys, o tam tikra savybių puokštė, kuria apdovanojamas kiekvienas to vardo nešiotojas. Vardo ir charakterio tarpusavio ryšius tyrinėja onomastikos mokslas.

Kiekvienas vardas turi savo reikšmę

Nuo seno žmogaus vardas laikytas reikšmingu. Tiesa, per daugybę šimtmečių kai kurie vardai yra beveik praradę savo prasmę. Taip, pavyzdžiui, vis dar žinome, kad vardas „Viktoras“ reiškia „Nugalėtojas“, tačiau retai kas beprisimena, jog panaši ir vardo „Aleksandras“ reikšmė – senovės graikų kalba jis reiškė „Nugalintis žmones“.

Senovėje vaiko vardas laikytas šventu, todėl neretai nuo mažylio net būdavo slepiamas pirmaisiais metais, kūdikis vadintas antru, „netikru“ vardu. Buvo manoma, kad būtent pagal vardą piktosios jėgos atsirenka, kurio kūdikio sielos „imtis“, taigi kelerius metus vaikai vadinti arba netikrais vardais, arba apskritai juokingomis pravardėmis. Galbūt kaip tik iš tų laikų ir mus pasiekė įprotis į kūdikius kreiptis ne tik vardu, bet ir įvairiais juokingais kreipiniais, kaip, antai Pilvūziukas, Pupa Uoga, Žirniukas, Kūlverstukas, Kerėpliukas ir pan. Jei auginate kūdikį – pamėginkite kada paskaičiuoti, kiek kartų per dieną į jį kreipiatės tikruoju vardu, o kiek – švelniais ir juokingais išgalvotais žodeliais. Veikiausiai pati nustebsite savo stebėjimo rezultatais.

Vardas formuoja charakterį

Vardas turi įtakos ne tik žmogaus charakteriui, bet ir sveikatai bei gebėjimui bendrauti – juk būtent vardas paprastai tampa pirma informacija apie žmogų aplinkiniams, taigi nuo to, kaip kiti į jį reaguos, gali priklausyti ir bendravimo pobūdis.

Pavyzdžiui, jei varde daug šnypščiančių garsų – gali būti, kad jį išgirdus nevalingai kils nerimo, baimės kibirkštėlės. Jei varde esama garsų L, M, daug balsių – jo savininkas sudarys mielo, „patogaus“ žmogaus įspūdį. O štai anglų mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurių vardai prasideda raidėmis, esančiomis trečiame anglų abėcėlės trečdalyje, dažniau serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Deja, kol kas tokios priklausomybės priežastys vis dar neatskleistos.

Kuo vadovaujantis išrinkti vardą savo mylimam, tik ką pasaulį išvydusiam stebuklui? Esama įvairių būdų. Tačiau aišku viena: tai – atsakingas darbas, mat suteikdami vaikui vardą kartu dovanojate jam ir „vizitinę kortelę“ visam likusiam gyvenimui. Taigi kad jums būtų lengviau, pateiksime 7 pagrindines gaires, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį renkant vardą savo mažyliui.

Vardas ir numerologija

Senovėje itin populiarus buvęs numerologijos mokslas dabar ir vėl atgimsta su nauja jėga. Jis plačiai įsigali ir vardų pasaulyje, mat kiekvienas vardas turi atitinkamą savo skaitmeninę išraišką. Kaip tik dabar negalite apsispręsti, kurį iš keleto vardų suteikti mažyliui? Pasidomėkite šių vardų skaitmenine išraiška – galbūt tai padės jums apsispręsti teisingai?

Psicholingvistinė reikšmė

Jei netingėsite pasidomėti tokiais naujais mokslais, kaip psicholingvistika ir fonosemantika, renkant vardą turėsite patikimesnių gairių. Kokie garsai, skiemenys skamba moteriškai? O kokie – vyriškai? Kokie garsų junginiai lemia švelnų skambesį, o kurie sukuria galingą energijos užtaisą? Esama netgi specialių kompiuterinių programų, galinčių parinkti vardus pagal jūsų pateiktą apibūdinimą. Nors, be abejo, su „roboto“ sprendimu kartais galima ir nesutikti, vis dėlto jūsų pasirinkimo galimybės taps gausesnės.

Žodyno metodas

Tai vienas populiariausių metodų, kurį naudoja tėvai rinkdami vardą. Pasiimate vardų žodyną ir pervertusi išrenkate 10 patikusių vardų. Tą patį padaro kūdikio tėtis. Tada apsikeičiate sąrašais ir išbraukiate jums visiškai nepriimtinus variantus. Iš likusiųjų sudarote naują sąrašą, kurį galite išdalinti kitiems namiškiams – vyresniems vaikams, seneliams, gal net šeimos draugams. Paprašykite jų balais įvertinti visus vardus. Tada susumuokite balus ir pamatysite, koks vardas visiems atrodo maloniausias.

Tai ne tik įtrauks į vardo rinkimo procesą visą šeimą, bet ir padės jums išgirsti „nuomonę iš šalies“ – juk gali būti, kad jums ir vyrui itin patikęs vardas aplinkiniams yra labai nemalonus, o būtent su šia jų reakcija jūsų atžalai teks taikstytis visą gyvenimą!

Metų laikų metodas

Mokslininkai tvirtina, kad metų laikas, kada gimė žmogus, vėliau turi gana daug reikšmės jo gyvenime.

Mažyliai, į pasaulį pasibeldę žiemą, dažniau būna ištvermingesni ir griežtesni, nei kitais metų laikais gimė jų bendraamžiai. Kad sušvelnintumėte aštrius jų charakterio kampus, galite duoti švelnų, skambų vardą.

„Pavasarinukai“ paprastai būna veržlūs, lankstūs ir linksmi. Kad palinkėtumėte jiems tapti atkaklesniais ir ištvermingesniais, duokite griežčiau skambantį vardą.

Vasaros vaikai aktyvūs ir atkaklūs, tad jiems nepakenks ramus, jų tempą tarsi sulėtinantis vardas.

Rudeninukai – tikri realistai, pasveriantys visus „už“ ir „prieš“, nemėgstantys rizikuoti. Suteikite savo atžalėlei žaismingą, linksmą vardą – ir jo gyvenimas praskaidrės.

Vardo ir pavardės dermė

Jau išrinkote jums labiausiai patinkantį vardą? Būtinai ištarkite keletą kartų garsiai šį vardą ir vaiko pavardę. Ar tikrai viskas gerai? Ar nerėžia ausies pernelyg daug vienodų garsų? O gal juokingai išsidėlioja, susirimuoja, susidubliuoja skiemenys? Ypač atsargiai rinkite vardą, jei vaiko pavardė turi aiškią reikšmę. Pavyzdžiui, jei Rytis Stulgaitis skamba neutraliai, tai Rytis Vakarinas jau norom nenorom kels šypseną.

Nors šiuo atveju dauguma žmonių pasikliauja tiesiog savo skoniu, vis dėlto idealiu deriniu laikomi atvejai, kai prie ilgos pavardės priderinamas trumpas ir aiškus vardas, ir atvirkščiai – trumputei pavardei „akompanuoja“ skambus ilgėlesnis vardas.

Egzotikos vilionės

Retas varas, be abejo, suteiks jūsų vaikui išskirtinumo ir smėlio dėžėje, ir mokyklos suole – jam nereikės būtų vienu iš 5 klasės lukų. Tikėtina, kad retas vardas išties užgrūdins ir jo charakterį, jis taps unikalus ir individualus, stebinantis visus savo netikėtais sprendimais, savitais mąstymo vingiais.

Tačiau linkėdami visa ko geriausio vis dėlto apsvarstykite ir klausimą, ar retas vardas neprislėgs didžiuliu akmeniu vaikiškų pečių, ar neprivers visur jaustis nepritapėliu? Būtinai pasidomėkite, kokia šio vardo reikšmė, ar išvertus iš užsienio kalbos jis neskamba juokingai, gal net vulgariai? Ir nepamirškite apmąstyti, kaip tokį retą vardą trumpinsite jūs, vėliau – vaiko draugai, mylimieji? Jei trumpinys malonus ausiai – gal vardas bus visai patogus, tačiau jei ne tik vardas skamba keistai, bet dar ir jo trumpinys sunkiai ištariamas ar juokingas – pats metas paieškoti vardyne kitų variantų.

Giminaičių garbei

Vis dar manoma, kad pavadinti vaiką tėvo, senelio, dėdės vardu – tradiciška ir garbinga. Mergaitėms šiuo atžvilgiu pasisekė kiek labiau – jos rečiau vadinamos mamos, senelės vardais. Kodėl pasisekė? Ogi todėl, kad psichologai jau seniai pastebėjo, jog pavadinant vaiką artimo žmogaus vardu jam padaroma meškos paslauga – tiek jis pats, tiek kiti giminaičiai neišvengiamai jį nuolat lygins su „originalu“: kuo jis panašus į savo vyresnįjį bendravardį, kuo skiriasi? Tai – didžiulė atsakomybė ir krūvis pačiam vaikui, galintis pagimdyti daugybę nereikalingų kompleksų.

Kiek švelnesnis variantas – kai giminaičio vardu pavadinamas kitos lyties vaikas, pvz. senelio Aleksandro garbei anūkė pavadinama Aleksandra. Kitos lyties vaikas jau savaime yra kitoks, turintis savą gyvenimo kelią, tad ir lyginimams vietos lieka mažiau.