Kaip išsiugdyti pasitikėjimą savimi?

Trumpa apklausa: kada paskutinį kartą pagyrėte save ar įvertinote save teigiamai? Teisingai: JŪS. Ne jūsų sutuoktinis, ne jūsų vaikai, ne viršininkas, bendradarbiai ar draugai. Tiesiog jūs pats.

Rimtai, pagalvokite apie tai. Jei praėjo daug laiko nuo tada, kai paskutinį kartą save gyrėte, dabar pat skirkite tam laiko.

Paklauskite savęs: kiek kartų praėjusį mėnesį jūs pasiekėte savo tikslų? Per praėjusius metus? Per praėjusius 10 metų? Ar galite savo laimėjimus prisiminti taip pat lengvai, kaip ir nesėkmes, klaidas?

Tai nė kiek nesavanaudiškas ir neegoistinis poelgis. Savęs vertinimas ir laimėjimų pripažinimas suteikia vertingų įžvalgų ir suvokimo, leidžiančių judėti į priekį, siekti didesnių tikslų. Viena iš sėkmės paslapčių yra nuolatinis savo laimėjimų ir pralaimėjimų pripažinimas, vertinimas to, ką turi.

Nepamirškite pamąstyti apie didelius ir mažus pasiekimus. Dauguma žmonių nuvertina mažus dalykus, kuriuos kasdien sėkmingai įgyvendina, bet prisimena smulkiausias tų atvejų, kai jiems nepasisekė arba kai jie suklydo, detales. Taip yra todėl, kad smegenys atsimena įvykus lengviau, kai jie yra susijęs su stipriomis emocijomis.

Pavyzdžiui, jūs galite labai gerai prisiminti mokyklos baigimą, 5 kg svorio netekimą, vaiko gimdymą, kai laimėjote apdovanojimą arba gavote norimą darbo vietą. Bet pažiūrėkite, ar galite prisiminti tiek pat mažų, mažiau pastebimų laimėjimų, pavyzdžiui, intymų pokalbį su sutuoktiniu praėjusią naktį, santykių su sena drauge atnaujinimą, nuostabų laiką, kurį praleidote su savo vaikais šiandien, kaip išmokote kažko naujo darbe ir pan.

Didžioje gyvenimo schemoje tai gali atrodyti nereikšmingi dalykai, bet jie verčia mus jaustis visaverčiais, laimingais ir kažko pasiekusiais, bebandant siekti tų didesnių tikslų.

Savo klaidų pripažinimas taip pat turi pliusų, bet dažniausiai mes nepatiriame didelių sunkumų juos prisimindami ar dėl jų grauždamiesi. Esmė: jei nepripažinsite savo laimėjimų tokiu pat būdu, kaip pripažįstate savo klaidas, jūsų atmintyje liks tik virtinė klaidų. Negatyvia informacija apie gyvenimo klaidas „užkrautas“ protas nesuteiks jums energijos, pasitikėjimo, kūrybiškumo bei motyvacijos eiti toliau.

Pagalvokite ir apie tai: jei jūs prisiminsite tik klaidas ir nesėkmes, nebūsite pasiruošęs rizikuoti dėl sėkmės. Formuokite pasitikėjimą savimi atsimindami visus atvejus, kai jums pasisekė, ir jūsų smegenys bus pripildytos vaizdų, kai vėl ir vėl sėkmingai pasiekiate savo tikslų.

Nelaukite, kol jus kas nors kitas pagirs. Tai darykite patys.

1) Sudarykite ir pildykite savo pasiekimų sąrašą. Pradėkite, kai buvote labai mažas, ir pagalvokite apie visus nuo tada pasiektus savo tikslus.

Nerašykite vien tik pagrindinių ir esminių įvykių, surašykite visus dalykus, net ir tuos, kurie jums atrodo savaime suprantami. Pavyzdžiui, jei užrašote universitete įgytą laipsnį, užrašykite ir dėkingumą už tai, kad turėjote galimybę čia mokytis, susirasti draugų, galbūt - visam gyvenimui. Taip pat galite pildyti kasdien vedamą žurnalą ir peržiūrėti jį, kai susidursite su nauju iššūkiu.

Kasdien rašydami savo laimėjimus, jūs užtvirtinate tai ilgalaikėje atmintyje ir tai bus tai, kas jus paskatins. Tai gali tapti pozityvių priminimų ir teiginių šaltiniu tą akimirką, kai jausitės prislėgtas, o taip pat ir asmeninių pasiekimų sąrašu ir įrašais apie jus, kurie taps jūsų palikimu.

2) Atšvęskite savo laimėjimus atminimo dovanėlėmis. Apsupkite save priminimais apie sėkmę. Pasikabinkite nuotraukų, straipsnių, rinkite trofėjus, apdovanojimus ir kitus dalykus, kurie byloja apie jūsų sėkmę.

Tegul jūsų aplinka kalba apie jūsų pasiekimus. Didžiuokitės jais!
Be to, savęs ir savo pasiekimų vertinimas yra kur kas daugiau nei vien tik pasitikėjimo stiprinimas. Tai tarsi kaskada – didėjantis jūsų pasitikėjimas savimi išplis ir į kitas gyvenimo sritis.

Stebėkite, kas nutiks, kai įgysite to ypatingo pasitikėjimo savimi. Jums atsiras daugiau galimybių, mėgausitės daugiau pasitenkinimo teikiančiais santykiais ir jums bus paprasta siekti didesnių tikslų.

Atminkite: žmonėms patinka bendrauti su tais, kurie savimi pasitiki, siekia gyvenimo tikslų, o ne tik burba ir graužiasi dėl praeities. Prisiminkite savo laimėjimus ir smegenys pradės jums sakyti tiesą: kad jūs galite padaryti bet ką!