Kaip išvalyti dėmes

Senas dėmes išvalyti daug sunkiau, todėl atsiradusią dėmę reikia išvalyti kuo greičiau. Jei šalia nėra valyklos, išimti įvairias dėmes galima ir namų sąlygomis, tačiau prieš valymą būtina patikrinti drabužio spalvos atsparumą ir išbandyti valiklį nematomoje drabužio vietoje.

riebalai -
jei ant drabužio, kilimo ar baldų gobeleno atsirado riebalų dėmė ir po ranka nėra specialaus dėmių išėmėjo, reikia kuo skubiau dėmę užberti druska ar krakmolu, apdėti iš abiejų pusių servetėlėmis ir prislėgti,

rašalas -
lengvai išsiplaus iš pradžių pamirkius suteptą vietą piene, o po to apšlaksčius citrinos sultimis. Iš baltų vilnonių audinių rašalo dėmes gerai pašalina rūgpienis, iš šilko rašalas išvalomas šiltu sūriu vandeniu ar šiltu spiritu su trupučiu acto.

dažai -
gerai išvalomi terpentinu, o emulsiniai kol dar drėgni, galima išplauti šaltu vandeniu. Jei išdžiuvę, reikia pavalyti dažų tirpikliu, pamirkyti ir iškalbti.

vaisiai ir uogos -
geriausiai pranyksta audinį pavirinus. Iš baltų audinių jas galima pašalinti citrinos sultimis ar verdančiu pienu, ant dėmės užpylus druskos. Iš lininių audinių dėmės dingsta pamerkus jas į rūgpienį ir išskalbus bei perplovus šiltu vandeniu. Iš šilko tokios dėmės šalinamos spiritu.

vynas -
apsipylus vynu, dėmę reikia kuo skubiau pabarstyti druska ir plauti karštame vandenyje. Spalvotą drabužį reikia pamerkti į rūgpienį ir plauti drungnu vandeniu arba apšlakstyti citrinos sultimis ir plauti piene. Iš šilkinių audinių vyno dėmės išsivalo spiritu.

prakaitas -
galima išvalyti atskiesta acto rūgštimi, sušlapinus skepetėlę ja tapšnojant dėmėtą vietą.

lūpų dažai -
ant dėmės uždėjus sugeriamojo popieriaus iš išvirkščios rūbo pusės dėmę valyti vata, suvilgyta benzinu, spiritu arba acetonu, popierių dažnai keičiant, po to rūbą pamerkti ir išskalbti.