+3
-0
+3
Kaip padėti mažyliui, jei skauda…(tęsinys)

Tęsiame apie tai, kaip galime patys padėti savo negaluojančiam mažyliui.

Skauda dantuką

Nuomonė, kad pieninių dantukų neskauda, nes jie neturi nervų, klaidinga. Nervų yra. Pieninius dantukus skauda, tik retai. Dažniausiai skausmas nesuspėja atsirasti, nes dantukas greitai sugenda.
Dantys gali pradėti skaudėti dėl įvairių priežasčių. Vaikams dažniausiai ima skaudėti, kai danties audinį pažeidžia ėduonis. Tokio ankstyvo dantų pažeidimo priežastis dažniausiai yra mitybos rėžimo pažeidimai – dažnos užkandėlės tarp pagrindinių valgymų.
Dantų ėduonis atsiranda, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo). Ilgainiui emalis lūžta ir susiformuoja ertmė. Vaiko dantys dar nėra gerai mineralizuoti, juos intensyviai veikia rūgštys. Burnoje susidariusi rūgšti terpė ardo emalės sudėtyje esančius apatito kristalus. Po to mikrobai praninka į vis gilesnius sluoksnius ir ima ardyti ir juos. Ypač pažeidžiami 1–2 metų vaikų priekiniai dantukai.
Ėduonies priežastis gali būti ne tik burnos ertmėje esantys mikrobai, bet ir kiti veiksniai. Didžiulę reikšmę turi mityba. Ėduonis gali vystytis ir kai organizmas negauna pakankamai baltymų, vitaminų, mineralinių druskų, fluoro ir įvairių mikroelementų. O cukrūs ir kiti lengvai įsisavinami produktai veikiami angliavandenių mikrobų padeda bakterijoms ardyti dantys. Didelį vaidmenį vaidina ir paveldimumas, dantų – žandikaulio sistemos būklė, dantų kalimosi eiga. Seniai pastebėta, kad pirmieji iš nuolatinių dantų nukenčia šeštieji dantys, nes jie prasikala anksčiausiai (emalė nespėja prisipildyti iš seilių išsiskiriančiais kalciu ir fluoru) ir blogai valosi.

Kai ėduonis pažeidžia dantukus, vaikui skauda tik tada, kai yra tiesioginis sąlytis su dirgikliu, pavyzdžiui, šaltu arba karštu vandeniu. O štai jei vaikui pulpitas – danties viduje esančių minkštųjų audinių (buitiškai kalbant, danties "nervo") uždegimas, jį užpuola skausmo priepuoliai, ir ne tik sąveikaujant su dirgikliu (valgant), bet ir bet kuriuo metu, net ir naktį. Kartais skausmas būna pastovus ir maudžiantis.
Taigi, jei vaikui skauda dantį, tai ir blogai, ir gerai. Gerai dėl to, kad skausmas priverčia kreiptis į gydytoją. Gydyti karieso pažeistus dantukus būtina dėl kelių priežasčių. Pirma, sergančio pieninuko šaknys gali užkrėsti nuolatinio danties užuomazgas. Antra, pieninius dantukus gydyti reikia nedelsiant, nes kariesas juos „suėda” daug greičiau nei nuolatinius. Kartais pakanka kelių savaičių. Trečia, neišgydytas dantukas – tai infekcijos židinys burnoje. Dažnai susidaro net pūlinukų.

Kaip padėti patiems? Danties skausmą neblogai pašalina silpnas geriamosios sodos tirpalas. Vieną arbatinį šaukštelį sodos miltelių gerai išmaišykite šilto vandens stiklinėje. Jie vaikas jau moka skalauti, tegu paskalauja gerklę ir burną šiuo eliksyru. Soda nuima uždegimą ir mažina audinių dirglumą aplink skaudančią vietą. Per pusvalandį du-tris kartus paskalavus burną šiuo skysčiu, skausmas paprastai nurimsta. Kai kurių vaistinių žolelių, pvz. ramunėlių, šalavijų nuovirai irgi sumažins vaiko kančias. Stomatologai pataria namų vaistinėlėje turėti lašų nuo dantų skausmo. Ant nedidelio vatos tamponėlio tereikia užlašinti vieną – du lašelius vaisto ir pridėti prie skaudančio danties. Raminamai veikia kamparo ir valerijonų tinktūra, nereta sudedamoji įvairių vaistų dalis. Palengvinti kančias gali mėtinės tabletės. Tegu vaikas pabando dvi – tris tabletes palaikyti po liežuviu, ir po penkiolikos minučių palengvės. Jeigu mažyliui išties labai skauda, duokite nuskausminamųjų, pvz., analgino, paracetamolio, bet tik vaikams tinkančią dozę.

Galvos skausmai ir migrena

Dauguma suaugusiųjų mano, kad vaikams neskauda galvą ir jų nekankina migrena. Tai ne tiesa, o mokyklinio amžiaus vaikams gavos skausmas – dažniausia nusiskundimų savijauta priežastis.
Galvos skausmai gali atsirasti be priežasties arba dėl kokių nors būklių, tokių, kaip danties ar ausies skausmas, esant infekcijoms (gripas, ŪRS, meningitas), smegenų sutrenkimui, trišakio nervo neuralgijai, nosies sinusų uždegimui (sinusitui). Tokie skausmai pasibaigus pagrindinei ligai paprastai išnyksta. Galvą skaudėti gali ir dėl raumenų įtempimo ir susitraukimo, tai vadinami dėl įtampos atsiradę galvos skausmai.

Migrena, neretai varginanti ikimokyklinio amžiaus vaikus, yra paveldima liga. Migrenos metu galvos skausmo priepuoliai (paprastai tik vienoje galvos pusėje) užeina periodiškai, juos gali sukelti pervargimas, nervinė įtampa, triukšmas ir mirguliavimas prieš akis.
Vaikų migrena nedaug skiriasi nuo suaugusių migrenos, tačiau priepuoliai būna trumpesni, trunka nuo 1 iki 4 valandų. Vaikai su migrena linkę kęsti pasikartojančius pilvo skausmus, žymiai dažniau juos pykina važiuojant automobiliu. Jie žymiai blogiau miega, gali būti baikštūs, mažiau fiziškai stiprūs, labiau linkę susierzinti.
Migreninis skausmas paprastai būna pulsuojantis, stiprėjantis einant ir palenkiant galvą, kartais toks stiprus, kad vaikas neranda sau vietos.
Beveik pusei vaikų migrenos priepuoliai ilgainiui darosi vis lengvesni arba visai nebepasikartoja.
Dauguma tėvų baiminasi, jeigu vaikas skundžiasi galvos skausmais, kad nebūtų jam kas nors rimta, pavyzdžiui, galvos auglys. Taip būna tikrai labai retai, bet jei dvejojama, būtina konsultuotis su neurologu, kuris, reikalui esant, atliks visus būtinus tyrimus. Jei reikia gydymo, parenkami mažiausiai toksiški vaistai, dažniausiai paracetamolis. O štai citramono vaikams nevertėtų duoti – dėl jo pašalinio poveikio. Dėl galimo Rejė sindromo, kurio metu pažeidžiamos kepenys ir inkstai, vaikams iki 12 metų nepatartina vartoti ir aspiriną.

Jei diagnozuojamas dėl įtampos atsiradęs galvos skausmas, reikia atminti, kad šio tipo galvos skausmas nepasiduoda migrenai gydyti skirtiems vaistams, retais atvejais gali padėti paracetamolis ar aspirinas. Svarbiausia surasti skausmų priežastį.

Susimušė, pasitempė

Vaikai dėl savo smalsumo ir patirties stokos dažnai patiria traumas. Kiekvienas vaikas turi mėlynių ir guzų. Dažniausiai tokias bėdas gerai išgydo tėvų dėmesys ir švelnumas. Tačiau kartais, pavyzdžiui, nukritęs, vaikas gali pasitempti raumenį ar sausgyslę,
Pirma pagalba pasitempus yra: ramybė, šaltas kompresas, pažeista vieta turi būti tvirtai apvyniota o skaudanti galūnė pakelta.

Nuo žaizdų namų vaistinėlėje reikėtų turėti nereceptinių tirpalų bei preparatų žaizdelių dezinfekavimui, vėsinančių tepalų ar purškalų, malšinančių skausmą bei slopinančių tinimą. Taip pat reikėtų turėti kelių rūšių ir dydžių pleistro, binto, vatos, elastinį tvarstį, žirkles bei pincetą.