Kaip pasirinkti dietą?

Dietų, žadančių efektyvų svorio numetimą yra labai daug. Kaip pasirinkti tą, kuri iš tikrųjų sąlygos figūros pagerėjimą ir nepakenks tuo pačiu sveikatai? Apie tai šnekamės su gydytoja dietologe.

- Pirmiausia, reikia pasakyti, kad kategoriškai draudžiama savarankiškai rinktis dietą žmonėms, sergantiems nutukimu, ypač jei ligą apsunkina tokie negalavimai kaip cukrinis diabetas, hipertonija, išeminė širdies liga. Tik gydytojas dietologas tyrimų pagrindu gali sudaryti tokį maitinimosi racioną, kad svoris mažėtų, nepabloginant ligonio sveikatos. Jei perteklinis kūno svoris dar neperėjo į ligos stadiją, tai beveik sveika moteris gali naudoti populiarias dietas.

- Į ką pirmiausiai orientuotis renkantis dietą?

- Parenkant dietą, atsiminkite: racionas turi būti sudarytas iš Jūsų tautai tradicinių produktų. Juk prie jų pripratintas Jūsų organizmas. Be abejo, neverta visiškai atsisakyti egzotinių produktų, tačiau laikantis dietos, jie turi būti antraeiliame plane. Į maitinimą juos įtraukti reikia atsargiai, nes atsitinka taip, kad egzotiški produktai iššaukia arba provokuoja alergiją maistui. Tačiau svarbiausia, įdėmiai išnagrinėkite dietą ir nuspręskite, ar galėsite jos ilgai laikytis.

- O kiek ilgai?

- Visą gyvenimą. Juk žodis „dieta“ graikų kalboje reiškia gyvenimo būdą. Kad teisingai pasirinktumėte dietą, būtina įsivaizduoti iš ko sudaryti maisto produktai, kokios medžiagos iš jų Jums būtinos, o kokios – kenksmingos.

- Tokiu būdu, kad monodietos – kai iš raciono pašalinami visi produktai, išskyrus vieną – laikytis negalima. Juk visą gyvenimą negyvensi vien gerdamas sultis, ar valgydamas košes?

- Dažniausiai nurodoma laikytis monodietos 1 – 2 savaites, ne ilgiau. Jei moteris ištveria tokį laikotarpį, ji, be abejo, stipriai sulieknėja. Nieko keisto, juk racionas labai skurdus! Tačiau kai žmogus nustoja laikytis dietos ir pereina prie įprasto gyvenimo būdo, tai numesti kilogramai būtinai grįžta. Todėl trumpalaikės dietos nėra efektyvios, jei moteris nori stabiliai mažinti svorį.

Monodietos galima laikytis tik kaip pagrindinės dietos papildymą ir tik vieną dieną. Tokius zigzagus maitinime dietologai vadina iškrovos dienomis. Surenkite sau tokią dieną, jei laikantis pagrindinės dietos Jūsų svoris nemažėja. Tokia dieta gera nusižengus maitinime, pvz. po švenčių, arba tiesiog tam, kad truputį „išvalytume“ savo organizmą. Egzistuoja apie 20 monodietų – tarp kurių vaisinė, daržovių, kefyro, varškės, kompoto, ryžių, žuvies ir netgi mėsos.

- Kokiai jų teikėte pirmenybę?

- Renkantis monodietą galima orientuotis į skonio pomėgius. Pabandykite kelias skaniausias dietas ir atrinkite iš jų kelias efektyviausias. Šias dietas būtina kaitalioti. Jei monodieta pirmiausiai norite sustiprinti svorio mažėjimą, laikykitės jos kartą per savaitę.

Sveikatingumo tikslais iškrovos dietą galima atlikti kartą per mėnesį. Mano požiūriu, labai gera yra obuolių dieta. Juk obuoliuose yra daug mūsų organizmui būtinų medžiagų, kurių nėra jokiuose kituose produktuose. Be to, obuolių dieta puikiai nuima patinimus ir yra vienu iš aterosklerozės profilaktikos metodų. Dietos sąlygos yra tokios: per dieną palaipsniui reikia suvalgyti pusantro kilogramo šviežių obuolių ir nevartoti jokių skysčių. Obuolius galima kepti orkaitėje – visus pusantro kilogramo arba dalinai. Rūgštūs obuoliai kelia apetitą, todėl dietai juos vartoti neverta.

- Ką manote apie dietas, kurių laikantis reikia vartoti specialius preparatus?

- Daugeliui moterų tokios dietos yra psichologiškai lengvesnės. Tokie kompleksai numato apytiksliai tokią sistemą: išgersite stiklinę sulčių – suvartosite geltoną kapsulę, suvalgysite obuolį – išgersite raudoną kapsulę. Rezultate, kad ir valgyti nėra kada, kol išsiaiškinsite, kokias kapsules vartoti. Toks raciono grafikas kelia discipliną, o griežta disciplina – bet kokios dietos sėkmės pagrindas. Be abejo, visą gyvenimą tokios dietos laikytis negalima. Nuo jos galima pradėti, kad greičiau pasiektume svorio sumažėjimą, o po to pradėti laikytis kitos dietos.

Jei Jums siūlomi preparatai ir žadama, kad juos vartojant ir nekeičiant savo raciono sulieknėsite – netikėkite. Tabletės „veiks“ tik tada, jei atsisakysite tam tikrų produktų. Apie tai, kokios būtent dietos reikia laikytis, nurodyta bet kokio produkto, skirto lieknėjimui, anotacijoje.

- Daugelyje dietų numatytas maitinimas šešis – aštuonis kartus. Tai yra, beveik visą dieną reikia ką nors valgyti. Tai kaip sulieknėsime?

- Svorio palaikymui tam tikrame lygyje, o taip pat skrandžio – virškinimo trakto ligų profilaktikai, iš tiesų reikia maitintis mažiausiai 4 kartus per dieną. Jei pertraukos tarp maitinimų daug ilgesnės, tai nori – nenori, atsiranda stiprus apetitas, ir žmogus, savęs nekontroliuojant, suvalgo daugiau, nei būtina jo organizmui.

Tačiau dažnas valgymas - jokiu būdu nereiškia, kad reikia kas kartą, sėdant prie stalo, suvalgyti kelis patiekalus – tai leistina tik tris kartus per dieną: per pusryčius, pietus ir vakarienę. Likusieji maitinimai turi būti žymiai silpnesni: galima pasistiprinti vaisiais, neriebia varške, daržovių salotomis.

Labai svarbus momentas – vakarienė turi būti ne vėliau 7 valandos vakaro. Jei gulatės miegoti vėlai, tai neužilgo iki miego galima lengvai užkąsti: tiks stiklinė kefyro, neriebus jogurtas. Daugelis pacientų sako: ryte nenoriu valgyti, iki pietų išsivaikštau, o vakare prabunda žvėriškas apetitas. Teisingai – jei žmogus vakarienės metu sočiai pavalgė, tai per naktį jo skrandžio – žarnyno traktas nepailsėjo, ir ryte jis visiškai nieko nenori valgyti. Šį uždarą patologinį ratą reikia būtinai suardyti. Todėl tai, ką valgome vėlai vakare, lengviau virsta riebalais. O štai tas, ką suvalgome pirmoje dienos pusėje „sudega“ – juk mes aktyviai dirbame. Neveltui sakoma: „Pusryčius suvalgyk pats, pietumis pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui“.

- Tarkime, moteris pasirinko dietą ir pradėjo jos laikytis. Kaip ji gali suprasti, tinka jai naujasis maitinimo racionas ar ne?

- Viską darote teisingai ir dieta Jums tinka, jeigu:

1. Jus nepersekioja nuolatinė mintis apie maistą; neatsiranda nekontroliuojamų alkio priepuolių, kai puolate prie maisto, negalėdami susilaikyti. Alkio jausmas atsiranda retsykiais, bet galite su juo susidoroti;

2. Mažėja svoris. Pirmosiomis dienos šis procesas vyksta pakankamai greitai, po to palaipsniui sulėtėja, kad po to visiškai sustotų. Pageidautina rašyti dienoraštį, jis padės Jums analizuoti ir savo būseną, ir dietos efektyvumą. Dienoraštyje būtinai užfiksuokite svorį, nuo kurio pradėjote lieknėti. Įrašykite į jį kiekvieno svėrimosi rezultatus. Kurį laiką stenkitės svertis kasdien, o po to galima ir kartą per dvi savaites. Svertis reikia iš karto ryte apsilankius tualete, nieko nevalgius ir tais pačiais drabužiais;

3. Apytiksliai po dviejų savaičių atsiranda jausmas, lyg atjaunėjote siela ir kūnu. Pagerėjo nuotaika, padidėjo darbingumas. Nėra susierzinimo, silpnumo;

4. Besilaikant dietos pavyko maksimaliai priartėti prie idealaus svorio ir sėkmingai jį palaikyti.

Jei nors vienas iš šių punktų nėra įvykdomas, vadinasi dieta Jums netinka. Tačiau įgauta patirtis yra ypač naudinga – Jūs sužinojote daug naujų dalykų apie organizmą. Tai padės Jums kitą dietą parinkti daug tiksliau.

- Jei visą gyvenimą laikysimės tos pačios dietos, ar mūsų organizme nesikaups tos pačios medžiagos, o kitų medžiagų atsiras trūkumas?

- Jei moteris laikosi racionalaus maitinimosi, tai organizmas visada patars, ko jai reikia. Kitas reikalas, jei ji turi blogus maitinimosi įpročius. Jei saldumynų mėgėja sako: man kasdien reikalingas cukraus gabalėlis, - niekada tuo nepatikėsiu. Jos organizmui cukrus nėra reikalingas – tai tiesiog įprotis, kuriuo reikia atsikratyti. Tačiau parinkus sau tinkamą dietą ir vartojant tik šviežiausius ir naudingiausius produktus, negausite pakankamo vitaminų ir mineralinių medžiagų kieko, todėl būtina vartoti sintetinius polivitamininius preparatus.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė