+1
-0
+1
Kaip skaityti vaiko piešinius?

Piešti patinka visiems vaikams. O piešia jie tai, ką mato aplinkui, ką myli, apie ką svajoja. Todėl kiekvienas vaiko piešinys, pasak psichologų, projektyvus, t.y. atspindintis vaiko vidinį pasaulį, jo išgyvenimus.

Dažnokai tėvai, užuot pagalvoję, kokią vertingą informaciją galėtų išskaityti mažylio piešinyje, jį kritikuoja: „nepanašu“, „per kreivai“, „taip nebūna“. Esmė tame, kad vaikas dar nepajėgus sudėtingas emocijas nusakyti žodžiais. Bet jei duosite jam popieriaus lapą ir paraginsite ką nors nupiešti – galite tikėtis gauti patikimiausius atsakymus į klausimus, ką jaučia jūsų atžala.

Taigi jūsų vaikas nupiešė piešinį. Pažvelkite į jį. Vaikai piešia tai, kas jiems rūpi. Ką nupiešė jūsiškis?

Mėgstamus knygų ar filmų herojus. Puiku. Tai rodo jo susidomėjimą, prisirišimą. Tokie vaikai imlūs naujai informacijai, juos nesunku sudominti mokslu.

Gyvūnai. Veikiausiai jūsų vaikas jautrus ir pažeidžiamas. Mažieji neretai save tapatina su gyvūnais. Taigi kokią nuotaiką „padovanoja“ jiems piešinyje – taip jaučiasi ir patys.

Mūšiai. Paprastai juos piešia berniukai. Tai normalu. Manoma, jog tokiais piešiniais vaikas iškrauna susikaupusią vyrišką agresiją. O štai prievartos, žudynių, katastrofų scenos jau kalba apie vaiko baimę. Jei siužetas kartojasi gana dažnai, galima spėti, jog vaiką kamuoja nuolatinė baimė, jums vertėtų pasikonsultuoti su psichologu. Tuo tarpu jei tokie piešiniai tik epizodiški, pavyzdžiui, pažiūrėjus kovinį filmą – nieko baisaus, taip mažylis išreiškia savo įpūdžius, po filmo kilusį vidinį nerimą.

Spalvos. Atkreipkite dėmesį į spalvas. Psichiškai sveikas vaikas naudoja ryškių spalvų gamą, daugumą spalvų parenka pagal paskirtį: saulė – geltona, dangus – mėlynas, žolė – žalia. Vis dėlto pastebėjote, kad kuri nors viena spalva aiškiai dominuoja visuose jo piešiniuose? Ypatingai susirūpinti vertėtų jei pagrindine spalva tampa...:

* ... raudona – vaikas labai aktyvus, galbūt netgi agresyvus;
* ... mėlyna – mažylis liūdi, galbūt ilgisi ko nors iš savo draugų, artimųjų;
* ... juoda – liudija vaiko baimę, atsiribojimą, palūžimą. Ypač jei piešinyje gausu aštrių juodų štrichų, net perdreskiančių popierių. Jei tai regite ne viename piešinyje – apsilankykite su vaiku pas vaikų psichologą.