Kas padeda greičiau netekti svorio?

Jei negalvodama pasiduosi svorio metimo manijai, netruksi pajusti, kad ėmei tik skaičiuoti, kiek kalorijų suvartojai, visai nekreipdama dėmesio, iš ko būtent tas kalorijas gauni. O tada jau kyla reali grėsmė ne tik tavo grožiui, bet ir sveikatai.

Jei tau stigs vitaminų, mineralų ir kitų maistingųjų medžiagų, tavo kūnas paprasčiausiai nefunkcionuos optimaliu režimu. Jei jautiesi nuolat pavargusi, tau stinga energijos, sunku sukoncentruoti dėmesį, o lovoje norisi tik miegoti atsukus partneriui nugarą – pats metas peržiūrėti savo dietą: ar tik nestinga ko nors svarbaus?

Skaidulos

Kad ir kaip būtų populiarinamas maistas, turintis skaidulų, nustatyta, kad moterys vidutiniškai per dieną suvartoja tik po 15 g maistinių skaidulų, nors rekomenduojama paros norma yra 25 g. Per mažas skaidulų kiekis siejamas su širdies ligų, vėžio ir II tipo diabeto rizikos padidėjimu. Valgydama daugiau skaidulinio maisto ilgiau jausiesi soti ir lengviau atsispirsi pagundai sukrimsti ko nors saldaus. Kaip tik todėl turėtum vartoti daugiau vaisių, daržovių, grūdų. Kad išvengtum nemalonaus šalutinio efekto – dujų kaupimosi žarnyne, - didink skaidulinio maisto kiekį palengva, per dieną išgerk ne mažiau kaip 2 l vandens.

Omega-3 riebiosios rūgštys

Dieta, kurioje yra pernelyg mažai omega-3 riebiųjų rūgščių, gali sukelti odos sausėjimą, padidina širdies ligų ir depresijos išsivystymo riziką. Besilaikydamos dietos moterys neretai vengia visko, kas susiję su riebalais. Tačiau būtent maistas su šiomis rūgštimis leidžia net ir laikantis dietos jaustis geriau, ilgiau išlikti jaunatviškai, energingai ir sveikai. Jos nepriaugins svorio, jei bus vartojamos su saiku. Nepamiršk, kad net ir visai nedidelis kiekis riebalų bet kurį patiekalą padarys sotesniu, leis ilgiau nejausti alkio. Todėl drąsiai valgyk lašišą, sardines bei linų sėmenis – šis maistas aprūpins naudingosiomis omega-3.

Kalcis

Moterims per dieną rekomenduojama suvartoti ne mažiau kaip 1 000 miligramų kalcio. Tačiau dažniausiai suvartojama tik pusė šio kiekio. Kalcio reikia ne tik tam, kad kaulai išliktų tvirti ir išvengtum osteoporozės. Jis taip pat reguliuoja ir kraujospūdį. Be to, moksliškai įrodyta, kad didesnis kalcio kiekis padeda greičiau ir efektyviau atsikratyti viršsvorio. Gausiausiai šio mineralo gaunama iš pieno ir jo produktų – kefyro, jogurto, sūrio, varškės.

Vitaminas D

Šis vitaminas žengia koja kojon su kalciu, kadangi padeda organizmui efektyviau įsisavinti šį mineralą. Vitaminas D taip pat saugo nuo chroniškų širdies ligų, diabeto, įvairių formų vėžio, išsėtinės sklerozės, reumatinio artrito ir per didelio kraujospūdžio. Vienas iš nedaugelio šio vitamino šaltinių – žuvų taukai. Tačiau jo atsargas galima papildyti ir vartojant sintetinius lašus.

Geležis

Esi pernelyg pavargusi ir toliau lankytis sporto klube? Nebeištempi iki pratimų komplekso galo? Gali būti, kad tau ėmė stigti geležies. Vienos iš 5 moterų kraujyje geležies yra per mažai. Tai sumažina raudonųjų kraujų kūnelių gebėjimą aprūpinti įvairias organizmo sistemas deguonimi. Kiekvienai kūno ląstelei reikia deguonies energijai palaikyti. Kai deguonies trūksta – trūksta ir energijos, taigi tu jautiesi išsekusi ir pervargusi. Kad taip nenutiktų, būtinai į savo dietą įtrauk geležies turinčių produktų: grūdinių kultūrų, raudonos mėsos, jūros gėrybių, špinatų.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė