Kasdien graži: lengva pasakyti, sunku padaryti?

Grožis yra rekomendacinis laiškas, kuris atveria duris. Viena sentencijų, kurių apie moterų ir vyrų išorę prirašyta daug. Tačiau ką tokio nuveikus, kad kasdien jaustumeisi graži? Darbai ne tokie ir titaniški. Ir jokių didelių paslapčių: reikia žinoti, kuo nusiprausti, kuo pamaitinti odą ir kokius kvepalus pasirinkti.

Kuris prausiklis yra mano prausiklis?

Paprasčiausias kasdienis ritualas, neatimantis daug laiko, nenuvarginantis ir nekainuojantis milijono. Tačiau reikalingas vyrams ir moterims, gyvenantiems miesto džiunglėse. Tikrose gal ir nereikėtų - ten gamta maitina kūną. Miestas su visais civilizacijos kvapais, kietosiomis dalelėmis, smogu bei dulkių debesimis reikalauja praustis prausikliais, maitinti odą ir, kad neįsigertų svetimas kvapas, pasikvėpinti savuoju.

Prausdamiesi visi naudojame muilą, dušo želę, prausiklį. Nesvarbu, kaip šiuos daiktus pavadinsime, jie visi skirti nuplauti odą. Skiriasi jų sudėtis ir poveikis odai. Kartą teko skaityti vieną juokingą pastebėjimą: muilas labai sausina odą, todėl rekomenduotina praustis dar ir vandeniu. O kartu jie nesausins odos, ir kokia prausimosi priemonė geriausia?

"Nemanau, kad praustis yra blogai. Vandens procedūros labai gerai veikia visą organizmą. Tik reikėtų žinoti, kokį prausiklį pasirinkti. Geriausia - neutralų, kurio PH yra 5,5. Gerai būtų, kad muilas arba pavadinkime jį kitaip - prausiklis, turėtų kuo mažiau nereikalingų medžiagų. Tai hipoalerginis prausiklis, praturtintas minkštinamosiomis medžiagomis.

Tie vyrai ir moterys, kurių oda jautri, turėtų naudoti nešarminius prausiklius. Nes šarminiai pažeidžia odos hidrolipidinį barjerą ir prasideda visokios bėdos. Per pažeidimo tarpelius patenka ir alergenai, ir bakterijos, kurios gali sukelti uždegimą, perštėjimą, niežėjimą", - sako gydytoja dermatologė Renata Jankovska.

Gydytoja teigia, kad ne visos dušo želės odą veikia vienodai. Tos, kuriose yra šarmo, labiau panašios į muilus: "Todėl reikėtų atkreipti dėmesį į dušo želės sudėtį ir geriau rinktis bešarmę su neutraliu PH."

Geriausiai tinka odai tie prausikliai, kurie yra bekvapiai ir bespalviai. Juose mažiausiai veikliųjų medžiagų ir jie natūralesni. O muilai? Gydytoja teigia, kad net tie, kurie vadinami vaikiškais, turi šarmo: "Vadinamasis paprastas muilas yra daugiausia šarminis. Žmonės dažnai nežino, kad vaikiškas muilas - taip pat. Ir tai nėra tas muilas, kuris tinka alergiškiems, sausos odos žmonėms."

Beje, prieškario Lietuvoje muilo korta naudota dar vienoje srityje - apgauti norinčias numesti svorio moteris. Teko skaityti anuomet leistose "Lietuvos žiniose" reklamą, kad prausiantis muilu sumažėja svoris. Ir netgi pateikiamas pavyzdys: viena dama išbandė ir neteko trijų kilogramų. Pasidalijau šia informacija su kolege, ji mįslingai šyptelėjo: "Gal ta prieškario dama buvo penkerius metus nesipraususi? Tuomet svoris galėjo ir sumažėti."

Kvapai turi savo filosofiją

Iš tiesų, kam kankinti odą naudojant kvepiančiuosius muilus ir prausiklius, jeigu kvepėjimui yra skirti kvepalai? Kvėpintis rekomenduotina švelniai, kad netvokstum pakalnutėmis ar graikiniais riešutais per tris metrus, atbaidydama pašnekovą. Anksčiau buvo šiek tiek kitaip: kvepėti buvo laikoma gero tono ženklu. Šiandien - ne. Yra šalių, kuriose prisikvėpinusi pasijustum nepageidaujama viešajame transporte.

Mūsų krašte kvapai nesukėlė diskusijų. Galima kvėpintis kuo ir kaip norime. Dermatologai pataria atsižvelgti į keletą niuansų.

"Neturiu nieko prieš kvapų filosofiją. Kvapai ramina, suteikia energijos, tačiau alergiškam žmogui geriau nenaudoti daug kvepalų. Nealergiškiems taip pat reikėtų žinoti, kaip kvėpintis. Yra viena taisyklė: kvepalai gali reaguoti su saulės spinduliais. Vasarą patarčiau kvepalus geriau naudoti vakare, kai nėra saulės. Ir šlakstyti jais plaukus ar drabužius.

Kai purškiama ant odos, būnant saulėje atsiranda pigmentinių dėmių. Mano draugė, išvykusi į JAV, viena dieną vaikščiojo po parduotuves ir purškėsi kvepalais, ieškojo, jai patinkančių. Grįžo namo ir pamatė, kad jos oda nusėta taškelių, pigmentinių dėmių. Ji paskambino man paklausti, ką daryti? Aš jos klausiau, ką ji tą dieną veikė, valgė, gėrė.

Tik po kiek laiko ji prisiminė, kad lankėsi parfumerijos parduotuvėse ir purškėsi kvepalais. Kitą dieną dėmių neliko. Vasarą nerekomenduočiau taip elgtis", - sako gydytoja R. Jankovska.

Moterys mėgsta kvėpintis... paausius. Atseit kvapas ilgiau išliks. Medikai sako, kad kartu su kvapu paausius gali paryškinti atsiradusi pigmentacija.

Pamaitinkite odą

Brangus kremas - nebūtinai geras. Tai patvirtino ne viena dama, nepagailėjusi triženklio skaičiaus kremams, po to, juos gražiai pasidėjusi atminčiai. Nes netiko. Žiūrėti geriausia ne į kainą, o į tai, kas tinka odos tipui. Ir metų laikas svarbu.

"Pavasarį ir vasarą, kai temperatūra pliusinė, reikia drėkinti odą. Naudoti vadinamuosius lengvesnius, drėkinamuosius kremus, losjonus.

Vengti riebių kremų - jie tiks žiemai. Jeigu norisi naudoti aktyvius kremus - su rūgštimi ar retinoliu, stengtis tepti nakčiai, ryte nuplauti odą ir užtepti drėkinamojo kremo. Vasarą patartina naudoti kremus, kuriuose būtų apsauginių medžiagų nuo saulės. Nes saulė yra vienas agresyviausių veiksnių, sukeliančių odos senėjimą, pigmentinių dėmių atsiradimą, raukšlių susidarymą", - aiškina dermatologė.

Aišku, nė vienas kremas neapsaugos odos, jeigu patys kenksite jai. Didžiausias odos priešas yra rūkymas. Nikotinas ardo smulkias hipodermoje esančias kraujagysles, dėl to ląstelės neužtektinai maitinamos, sutrinka jų regeneracija. Rūkymas kenkia dar ir elastinėms skaiduloms, nuo kurių priklauso odos glotnumas ir tamprumas.

Neužmirškite saugoti odą nuo saulės - jos spinduliai sukelia odos senėjimą. Kas dar? Oda visuomet turi būti "pagirdyta" - vartokite užtektinai skysčių, kitaip organizmas drėgmę pasiims iš odos.

Kasdienė mini grožio formulė

Vilma Čereškienė, TV laidų vedėja:

"Nieko nedarau ypatingo, ko nedaro kitos moterys. Ryte atsikėlus - dušas. Kremas veidui, drėkinamieji kremai kūnui, išsidžiovinus, susišukuoju plaukus. Ir kasdienis makiažas, be kurio niekada neišeinu į gatvę. Kreminė pudra, lūpų blizgesys, tušas blakstienoms, šiek tiek šešėlių vokams. Svarbiausia gera nuotaika. Ir išeinant iš namų būtinai - šlakelis gerų kvepalų."

Kristina Savickytė-Damanskienė, aktorė:

"Mano grožio formulė vienintelė - miegas. Jeigu neišsimiegu, būnu negraži ir vidumi, ir išore. Daugiau? Ypatingų procedūrų nepraktikuoju. Esu iš tų moterų, kurios prie veidrodžio stovi labai trumpai. Kad jausčiausi gerai, pakanka įšokti į dušą dešimčiai minučių, išsidžiovinti plaukus ir viskas. Veidą tepu drėkinamuoju kremu, tai netrunka daug laiko.

Kojos? Argi jas sunku prižiūrėti? Viskas vyksta labai greitai: duše nusigremži ir patepi kremu. Tai tiesiog kasdienė higiena, minimali kūno priežiūra. Jeigu ruošiuosi į pokylį, kai stinga laiko, penkios minutės dušui, penkios minutės susišukuoti ir tiek pat pasidažyti. Aišku, maloniau, kai tai gali daryti neskubėdama. Mano plaukai garbanojasi, nėra sudėtinga pačiai šukuoseną pasidaryti.

Daina Gudzinevičiūtė, sportininkė, olimpinė čempionė:

"Sportininkai nėra tie žmonės, kurie bėgioja po grožio salonus. Pati pasigražini, kiek reikia. Mano veidas kasdien, galima sakyti, paniręs dūmų debesyje - aš juk šaulė. Būna taip, kad viskas suodina ir smirdi - veidas, rankos, rūbai. Niekada neturėjau labai gražios odos. Todėl jeigu ja nesirūpinčiau, seniai būčiau nusėta spuogais. Kremus perku iš kosmetologės ir odą tepu ne bet kokia priemone.

Senokai baigiau eksperimentuoti. Nors kartais parduotuvėje nusiperku lietuviškų ar latviškų gaminių. Veido prausiklį irgi pasirenku tikrai ne pagal kainą. Kartais labai gerai tinka už tris litus. Ir tokie, pastebėjau, labai greitai išnyksta nuo parduotuvių lentynų. Tada tenka pirkti už keliolika litų. Viena didžiausių nuodėmių būtų vakare nenusivalyti makiažo.

Nesvarbu, iš kur ir kada sugrįžtu, būtinai nuprausiu veidą. Rankoms turiu dviejų rūšių kremus: vakarinį pigesnį ir brangesnį, geriau įsigeriantį, dienai. Automobilyje visada vežiojuosi rankų kremą, lūpų balzamą. Praėjo tie laikai, kai galėjau sau leisti iš namų išeiti nepasidažiusi. Tačiau jeigu vykstu į treniruotę - kam dažytis?

Ypatingų lėšų gražinimuisi neskiriu, perku vidutinio lygio grožio produktus. Kad kokybė atitiktų kainą. Puikiai žinau, kad į brangių produktų kainą visuomet yra įskaičiuota ir reklama."