Kodėl mes pavargstame?

Jėgų netekimą esame linkę sieti su vitaminų trūkumu, tačiau rudenį šis pasiteisinimas netinka. Ir tai visiškai pateisinama: neuropatologų tyrimai parodė, kad 4 iš 5 nuovargio atvejų yra siejami visai su kitomis priežastimis nei vitaminų trūkumas, rašo zdr.ru.

Reakcija į „prastą“ orą


Magnetinės audros, atmosferos slėgio ir temperatūrų pokyčiai sekina mūsų nervų sistemą, o tai sukelia vangumą, tingumą ir įvairius negalavimus.

Ką reikėtų daryti? Rekomenduojamas taškinis masažas. Dešiniosios rankos mažąjį pirštą suspauskite kairės rankos didžiuoju ir rodomuoju pirštais. Nykščiu smarkiai spauskite ir intensyviai masažuokite mažojo piršto viduriniąją dalį. Jeigu per keletą minučių nuovargis nedings, periodiškai kartokite masažą visą valandą.

Griežtos dietos pasekmės

Mažai kaloringa dieta – rimtas stresas. Labai pavojingos vieno komponento dietos, kitaip sakant, pagrįstos vienu produktu, pavyzdžiui, kefyru ar obuoliais. Šios dietos neaprūpina organizmo pakankamu kiekiu maistingųjų medžiagų, o tai lemia apykaitos procesų sulėtėjimą. Be to, kartu su riebalais yra prarandama raumenų masė, o tai reiškia silpnėjimą tiesiogine ta žodžio prasme.

Ką reikėtų daryti? Vadovautis dietologų rekomenduojamomis normomis: paros maisto racione turėtų būti 60 proc. angliavandenių, 24 proc. riebalų ir 16 proc. baltymų. Valgykite šviežius vaisius, vartokite polivitamininius ir mineralinius kompleksus.

Saldumynai nepavalgius

Kovoti su alkiu pasitelkiant saldumynus nėra pats geriausias pasirinkimas. Staigus cukraus kiekio padidėjimas kraujyje skatins kasą aktyviai gaminti insuliną. Insulinas greitai sunaikins paprastus angliavandenius, gautus iš suvalgyto saldainio, o kadangi daugiau maistingųjų medžiagų nebėra, tai gliukozės kiekis kraujyje nukris žemiau leistinos ribos. Rezultatas – silpnumas ir galvos svaigimas po 20-30 minučių.

Ką reikėtų daryti? Užkandžiaukite bananais, obuoliais ar apelsinais. Be paprastos gliukozės ir fruktozės, kurie tuoj pat pasisavinami ir mažina alkio jausmą, juose gausu ir kitų medžiagų – pektino, ląstelienos, krakmolo. Šios medžiagos pasisavinamos palaipsniui, todėl optimalus cukraus kiekis kraujyje išlieka 1-1,5 valandos.

Kraujo „sutekėjimas“ į kojas

Visa diena prabėga „ant kojų“? Jūsų kojas gelia ir tai didina bendrą nuovargį. Ką reikėtų daryti?

• Paruoškite karštą vonią kojoms su jūros ar valgomąja druska arba su keliais lašais eukalipto aliejaus.

• Esant net menkai galimybei atsistokite keturpėsčiomis. Ši poza padeda tekėti kraujui ir mažina bendrą nuovargį net geriau nei gulėjimas ant nugaros iškeltomis kojomis. Labai svarbu dėvėti patogią avalinę su tvirta neaukšta pakulne – tada kojos pavargs du kartus lėčiau.

Per didelis krūvis treniruoklių salėje

Įsigijote sporto klubo nario kortelę? Po pirmo karto ant treniruoklių greičiausiai skaudės visus raumenis ir šiek tiek kankins nuovargis.

Ką reikėtų daryti? Paruoškite aromatingą karštą vonią. Sumaišykite arbatinį šaukštelį kadagio uogų (jos malšina skausmą), po du šaukštelius mėtos lapų, levandos lapų ir žiedų (mažina įtampą) bei raudonėlių. Žoleles suberkite į plono audinio maišelį ir jį 10-15 minučių pamerkite į karštą vonią. Jeigu ir po vonios vis dar skaudės raumenys, maišeliu pasinaudokite kaip kompresu.

Tamsūs drabužiai

Dauguma moterų renkasi juodus rūbus. Galbūt jie gražina ir liekina figūrą, tačiau žvalumo nesuteikia. Mokslininkai nustatė, kad per priėmimus, į kuriuos priimta ateiti su smokingu ir tamsiomis suknelėmis, svečiai pavargsta du kartus greičiau nei neoficialiuose vakarėliuose.

Ką reikėtų daryti? Jaučiatės esąs pasaulio bamba? Rinkitės raudonos spalvos drabužius, nes jie suteiks jums energijos. Per greitai eikvojate energiją, esate susijaudinę, sudirgę? Vilkėkite mėlyną arba žalią spalvas – šios spalvos nuramina ir atpalaiduoja.

Pavargstate nuo bendravimo su žmonėmis? Galbūt vertėtų pasirinkti smėlio ar šviesiai rudą spalvas, kadangi jos dvelkia šiluma, pasitikėjimu ir draugiškumu.

Priešmenstruacinis sindromas

Astenija (padidėjęs nuovargis ir nervingumas) ir bendras darbingumo mažėjimas ciklo pabaigoje yra sąlygoti hormoninių pakitimų. Audiniuose užsilaiko skysčiai, kurie apsunkina venų sistemos darbą.

Ką reikėtų daryti? Likus savaitei iki kritinių dienų pradėkite vartoti rinkinius iš žolelių. Sumaišykite valerijono šaknį, apynių kankorėžius, pipirmėtės lapus ir trilapį pupalaiškį santykiu 1:1:2:2. 1-2 šaukštelius mišinio užplikykite dviem stiklinėmis karšto vandens ir palikite pusei valandos. Vėliau nukoškite ir gerkite po pusę stiklinės ryte ir vakare. Gydymo kursas trunka 2-3 savaites.

Antsvoris

Anot naujausių tyrimų, papildoma kūno masė, ypatingai, jeigu ji didėjo lėtai, lemia asteniją. Dėl atsikišusio pilvo pakinta apkūnių žmonių svorio centras bei sutrinka laikysena. Dėl to jie labai greitai pavargsta.

Ką reikėtų daryti? Amerikiečių biochemikai ir endokrinologai tvirtina: viršsvorio atsikratyti padeda meditacija. Savanoriai buvo paskirstyti į dvi grupes: vienai grupei laisvu laiku buvo pasiūlyta skaityti, kitai – užmerktomis akimis klausytis atpalaiduojančios muzikos (visi kiti duomenys buvo tokie patys). Tyrimo rezultatai parodė, kad pirmosios grupės asmenų svoris nepakito, o antrosios – pakito pastebimai.

Įprotis vienu metu atlikinėti kelis darbus

Šis įprotis labai vargina nervinę sistemą ir iš esmės vyrai nuo to kenčia labiau nei moterys. Specialistai nerekomenduoja vienu metu skaityti knygą ir sekti futbolo rungtynes, peržiūrinėti dokumentą ir kalbėtis, kalbėti telefonu ir žiūrėti televizorių...

Ką reikėtų daryti? Prieš vartojant nervų sistemą reguliuojančius vaistus, pabandykite išmokti planuoti darbus. Psichologai tvirtina: dauguma mūsų vienu metu imasi daugelio dalykų, tačiau tuo pat metu mes nežinome, nuo ko pradėti.

O dažnai užtenka tik sudaryti reikalingų atlikti darbų sąrašą ir žymėtis jau padarytus darbus. Tai mums padės išlikti žvaliems ir energingiems.

Rūkymas

Nikotinas siaurina kraujagysles, blogina audinių aprūpinimą krauju ir sąlygoja deguonies badą. Viso to pasekmė – nuovargis. Kai kurie garsūs specialistai iš viso atsisako rūkalius gydyti nuo astenijos, kadangi jie laiko tai tik pinigų ir savo laiko švaistymu.

Ką reikėtų daryti? Atsisakius cigarečių neverta iš karto tikėtis jėgų antplūdžio. Priešingai, pirmosiomis savaitėmis nuovargio jausmas sustiprės. Nikotinas nervų sistemą veikia kaip dopingas – turės praeiti šiek tiek laiko, kol organizmas atpras nuo nikotino ir energiją pradės gauti ne iš tabako dūmo, o gryno oro.

Vairavimo nuovargis

Nepatogi pozicija sėdint, netaisyklingas ir įsitempęs žvilgsnis, monotoniški veiksmai, nesibaigiantys automobilių kamščiai taip pat sekina organizmą. Vairavimo nuovargio simptomai – blankus žvilgsnis į vieną tašką, sulėtėjusi reakcija, išsiblaškymas, užmaršumas, pasyvus judėjimas tuo pačiu greičiu.

Ką reikėtų daryti? Prieš važiavimą būtinai užkaskite, tačiau nedaug ir neriebiai. Automobilio salone turėtų būti vėsu: šiluma atpalaiduoja ir skatina mieguistumą. Jaučiate, jog pavargote? Atidarykite langą arba įjunkite kondicionierių.

Darbas kompiuteriu

Vienodas atvaizdas, vaizduoklio ir įvairių ženklų mirgėjimas labai vargina. Po kelių valandų darbo nuovargis apima visą organizmą, pradeda skaudėti galvą, dingsta apetitas ir panašiai. Ką reikėtų daryti?

• Šiltas kompresas – geriausias vaistas nuo regos nuovargio. Sudrėkinkite du vatos gabalėlius šiltu vandeniu, truputį nusausinkite juos ir 10-20 minučių užsidėkite ant akių (kai vatos gabalėliai atšąla, vėl sudrėkinkite juos šiltu vandeniu).

• Alkūnes padėkite ant stalo, patrinkite vieną delną į kitą ir taip juos sušildykite. Užmerkite akis ir kelioms minutėms uždėkite šiltus delnus ant jų. Šiluma ir tamsa – idealios sąlygos akies raumenų atpalaidavimui ir poilsiui.

Vakarai prie televizoriaus

Žiūrint televizorių akys daug greičiau pavargsta nei dirbant vizualų darbą. Ilgainiui mes pajaučiame ir kitas pasekmes: nervinė įtampa, suirzimas, nemiga...

Ką reikėtų daryti? Televizorių žiūrėkite tik su papildomu šviesos šaltiniu. Aukšto televizoriaus vaizdo kontrasto ir tamsios aplinkos derinys negailestingas akims, todėl žiūrėdami televizorių įjunkite lempą arba toršerą. Televizoriaus ekrane neturėtų būti blyksėjimo.

Išjungę televizorių kurį laiką žiūrėkite pro langą. Dar geriau būtų, jeigu bent dešimt minučių skirtumėte pasivaikščiojimui tamsoje.