Prasidėjus rudeniui nerimą jaučia daugelis: į mokyklą grįžtantys mokiniai, kartu su jais besiruošiantys tėvai, studentai, dėstytojai, įvairių organizacijų darbuotojai. Rugsėjo 1-oji reiškia ne tik mokslo metų pradžią, tačiau ir vasaros, o kartu ir atostogų pabaigą, intensyvesnius darbus, naujus projektus.


Stresą kelia ir džiaugsmas


Stresas, nerimas dažnai siejamas su nemaloniais įvykiais. Tačiau tiesa ta, kad net ir malonūs, džiaugsmingi įvykiai žmonėms kelia stresą. Pavyzdžiui, tyrėjai T. Holmes ir R. Rahe atliko daug tyrimų, kurių metu nustatė, jog santuoka, nėštumas (lauktas ir planuotas), vaiko gimimas, smarkiai pagerėjusi finansinė situacija, dideli asmeniniai pasiekimai, atostogos taip pat kelia stresą.

Taigi, kiekvienas, net ir mažas pokytis žmogui kelia įtampą, nerimą ir stresą. Būtent todėl pirmadienis daugeliui yra sunkiausia diena.


Rugsėjo 1-oji: žingsnis pokyčių link


Rugsėjo 1-oji diena, pranešanti apie neišvengiamus pokyčius, taip pat kelia stresą. Kai kuriems reikia prisitaikyti prie naujos darbo ar studijų vietos, kitiems pereiti nuo atostogų į susikaupimo ir rimto darbo režimą.

Rudens pradžia daugiausia streso kelia tiems, kurių laukia pokyčiai. Tai – universitetų pirmakursiai, palikę tėvų namus ir persikraustę į bendrabutį, su organizaciniais pokyčiais susiduriantys darbuotojai, naują mokyklą ar gimnaziją pradedantys lankyti mokiniai.


„Prisijaukinti“ pokyčius


Pokyčių neįmanoma ir nereikia ignoruoti, vengti ar su jais kovoti. Britų politikas Haroldas Wilsonas sakė: „Tas, kuris nepriima pokyčių yra žlugimo architektas. Vienintelė žmonių institucija, kuri nepripažįsta progreso yra kapinės.“

Taigi, pokyčius reikia priimti, ieškoti naujų sprendimų, būdų juos „prisijaukinti“. Tokiu būdu, pokyčiai ne tik kelia stresą, tačiau ir veda į tobulėjimą, naujas, puikias galimybes, laimėjimus.


Žinutė pabaigai


Visi svarbūs ir nekasdieniai gyvenimo įvykiai kelia nerimą ar jaudulį. Daugelis mūsų jaudinasi prieš egzaminą, pokalbį dėl darbo, pasimatymą, viešą pasisakymą, taip pat ir artėjančius mokslo metus.

Nors pokyčiai kelia stresą, jie patirtį daro įvairesnę, spalvingesnę. Taigi, kartu su klasės, studijų draugais, savo vaikais ar bendradarbiais žengdami į pokyčių ir naujų mokslo metų pradžią, prisiminkite garsiojo išradėjo Tomo Edisono žodžius: „Nerimas – tai nepasitenkinimas, o nepasitenkinimas – svarbiausia pažangos sąlyga."


Dr. Milda Astrauskaitė,
KTU SHMMF Filosofijos ir psichologijos katedros lektorė


Kodėl rudenį jaučiame stresą?