Kol reikia tik mamos pieno

Kūdikio žindymas


Gimus naujagimiui, visi labai susirūpina, kad tik jis nebadautų. Ypač pirmo vaikelio susilaukę tėvai dar neturi patirties ir nemo­ka skaityti vaiko siunčiamųženklų, tad, bet koks vaiko išreikš­tas nepasitenkinimas siejamas su galimu kūdikio alkiu. Žindo­mas naujagimis ir kūdikis, jei maitinamas kada nori ir kiek nori tikrai yra sotus. Bet koks gėrimas ar maistas, tokio amžiaus vaikui yra papildomas maistas. Jis mitybiškai nereikalingas, dėl nesubrendusio kūdikio žarnyno, nepakankamo virškinimo fermentų kiekio ir inkstų funkcionavimo net žalingas, didina infekcijų riziką, o, be to, slopina motinos pieno gamybą. Pa­saulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijos kaip tinkamai maitinti kūdikius ir mažus vaikus grindžiamos trimis punktais

  • naujagimį reikia pradėti žindyti per pirmą valandą nuo gimimo;
  • žindyti naujagimį ir kūdikį išimtinai šešis mėnesius (neduotiarbatos, sulčių, vandens ar kito gėrimo ar maisto); 
  • tinkamai papildomai maitinti reikia pradėti kūdikiui pilnai su­laukus šešių mėnesių, toliau jįžindant iki dviejų metų ar ilgiau


Ar užtenka pieno?


Ar vaikutis gauna pakankamai pieno įsitikinsite, jei:

  • Šlapinasi gausiai, šlapimas permatomas Vaikutis yra aktyvus, žvalus, gerai jaučiasi;
  • Praėjus 2 savaitėm po gimimo jo svoris yra ne mažesnis nei ką tik gimusio arba didesnis;
  • Per pirmuosius tris mėnesius kas mėnesį vidutiniškai pri­auga po 500 g;

Jei matote, kad šie požymiai neatitinka vaiko būsenos, pasitikrinkite ar taisyklingai žindote, ieškokite patarimo ir pagalbos.


Jei atrodo, kad vaikas ilgai žįsdamas nepasisotina


Visų pirmiausia patikrinkite, ar mažyli teisingai žinda: ar teisin­gai apžiota krūtis, ar girdite rijimo garsus (nors tai nebūtinai turi girdėtis)? Be šių požymių, kad gamintųsi pakankamai pie­no, yra būtina krūtų stimuliacija: apžiota daug laukelio aplink spenelį (daugiau iš apačios nei viršaus), maitinimo trukmė (dažniausiai ne trumpiau 20–30 minučių), tarpai tarp maitini­mų (kad prisigamintų pienelio – 1,5–2 val., kad nesusidarytų pieno sąstovis – ne ilgiau nei 3 val.). Tarpai tarp maitinimų skaičiuojami nuo maitinimo pradžios. Jei ilgai žindant iš vienos krūties vaikas rodo nepasitenkinimą, galite pasiūlyti kitą krūtį. Tačiau vieno maitinimo metu siūloma tik viena krūtis. Pienas krūtyse gaminasi nuolatos, o jo gamyba suaktyvėja, kai žys-damas vaikas stimuliuoja pieno gamybos hormono prolaktino išsiskyrimą. Mamų, kurioms aktyviau išsiskiria prolaktinas, naujagimiai ir kūdikiai pasisotina per gana trumpą laiką ir ilgiau būna sotūs bei ramūs. Tų, kurioms prolaktinas skiriasi lėčiau, vaikučiai ilgiau būna prie krūties ir taip stimuliuoja hormono išsiskyrimą ir pieno gamybą. Leiskite vaikui vadovauti šiam procesui, įsiklausykite į jo diktuojamą ritmą ir poreikius.

Pieno gamybą per „pertraukėlę“ tarp maitinimų paskatins pasivaikščiojimas lauke, miegas ir ramybė (nusnauskite kartu su miegančiu vaikeliu). Taip pat, nepamirškite pačios paval­gyti bei atsigerti, kai troškina.

Daiva Šniukaitė–Adner, slaugos magistrė, Žindymo ir laktacijos valdymo tarptautinė konsultantė (IBCLC)

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė