Paauglė dukra kategoriškai atsisako toliau vaikščioti nosį pasibalnojusi akinukais, nors bandėme įteigti, kad juos galima dėvėti kaip gražų aksesuarą. Ji linzes nusipirko pati, kaip moka taip įsideda. Man neramu, nes ji aktyviai eksperimentuoja su kosmetika, be to, pavasarį jai paūmėja šienligė. Nejaugi linzės neturi būti išrašomos kaip akiniai?
Regina

Atsako specialistė

Vilniaus Antakalnio universitetinės ligoninės akių ligų gydytoja
med.dr. Gražina Marė Petkūnienė:


- Šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai yra tokie tobuli, kad juos dėvėti jokių didesnių kontraindikacijų kaip ir nebeliko. Net ir vaikai nuo maždaug aštuonerių metų jau gali nešioti kontaktinius lęšius: juos tinkamai įsidėti, išsiimti. Tereikia, kad tėveliai prižiūrėtų, kaip laikomasi higienos: kad vaikai neužmirštų keisdami lęšius nusiplauti rankų, jų pamerkti į specialų skystį.
Bendroji kontraindikacija kontaktinėms linzėms yra psichinės ligos. Tokių ligų kamuojami žmonės gali jų neišsiimti, užmiršti, nenusiplauti rankų.
Dar viena kontraindikacija kontaktinėms linzėms yra pokafobija arba baimė paliesti akį. Jei žmogus panikuoja, kai reikia paliesti akį, jis kontaktinių lęšių nenešios. Kai žmogus ateina rinktis lęšių, mes paprašome pirštu paliesti akies baltymą. Jei žmogui tai nesukelia nepatogumų, galima pradėti jį mokinti įsidėti lęšius.
Kontraindikacija paskirti kontaktinius lęšius yra ir didesnis nei 15 laipsnių žvairumas, lęšiuko išnirimas.
Dabar labai madingas blakstienų priauginimas, tačiau nustatyta, kad su priaugintomis blakstienomis lęšiai tarnaus trumpiau. Nešiojančioms kontaktinius lęšius geriau vartoti kosmetiką, pagamintą vandens pagrindu nei aliejaus.
Laikinai neišrašomi kontaktiniai lęšiai kuomet gydomi priekinio ar gilesnio akies segmento uždegimai: nepraeinami ašarų takai, konjunktyvitas/4383">konjunktyvitas, keratitas, skleritas, nesvarbu ar jie bakterinės, ar alerginės kilmės, nekompensuota glaukoma/4388">glaukoma, astminė būklė, vazomotorinis rinitas arba šienligė.
Pasitaiko komplikacijų, kurios atsiranda nuo kontaktinių lęšių nešiojimo. Kartais po voku atsiranda didelių papilų, kurias tenka nukirpti. Gigantinių papilų konjunktyvitas yra kontaktinių lęšių nešiotojo komplikacija, kaip ir toksinė epitelio reakcija į kontaktinių lęšių tirpalus, erozinis keratitas.
Pasitaiko ir laikinų kontraindikacijų, kurios praeina nutraukus lęšių nešiojimą. Bet kokiu atveju kontaktinius lęšius turi paskirti gydytojas. Dabar lęšius perka įvairiai, net internetu ir kaip nori, taip nešioja. Tačiau reikėtų, kad bent kartą per metus kontaktinius lęšius nešiojantį žmogų apžiūrėtų okulistas.
 

Lietuvos sveikata