Kūdikis valgo pirštais: 10 taisyklių

Pirmasis savais pirštais paimtas mažas kąsnelis – tikrų tikriausias perversmas kūdikio valgiaraštyje ir... mamos pareigose. Siūlydama naują, kietą maistą nepersistenkite nei rūpindamasi švara, nei toleruodama higienos tabu laužymą. Jums padės šios paprastos rekomendacijos.

1. Ar jau pasiruošęs kietam maistui? Patikimiausias ženklas, kad metas kietesniam, pirštais paimamam maistui – kai mažylis nebesiraukydamas ir nespringdamas valgo rupesnes košes ar daržovių tyreles su gabaliukais, gerai juos sukramto ir neturi virškinimo bėdų.

2. Prieš valgį – plautis rankas. Šią frazę po kelerių metų tikrai įkyriai kartosite kasdien. O kol kas mažylio rankų švara privalote pasirūpinti jūs. Prieš valgį nusiplauti rankas – būtina. Net jei valgytojui – vos 7-8 mėnesiai. Tai – šiokia tokia naujovė jo rutinoje. Bet kuo anksčiau ji taps įpročiu – tuo rečiau reikės šią auksinę taisyklę priminti ūgtelėjusiam mažyliui.

3. Dailus patiekimas. Nebūtina tapti virtuvės šefu kad įtiktumėte mažojo gurmano skoniui, juk vaikams privalumas – maisto paprastume. Tačiau lašelis fantazijos maistą patiekiant tikrai pravers. Lėkštėje išdėliota gėlytė, saulytė ar boružėlė patrauks mažylio dėmesį, taps puikia proga lavinti jo aplinkos suvokimą ir estetinį skonį – be abejo, su sąlyga, kad išsamiai aptarsite užkandžių spalvas, skonį, forma ir tai, ką jie vaizduoja.

4. Kaip liekninti sumuštinį? Mažučiai sumuštinukai kūdikiui (pvz. duona, truputėlis sviesto ir riekelė sūrio) – puikus užkandis. Bet ką daryti, jei puri duona sunkiai telpa į burnytę? Pravers kočėlas! Pakočiojus juo duonos riekelę ji susiploja, suplonėja ir daug lengviau sutelpa į mažą burnytę.

5. Tiesiai iš šaldytuvo. Jei mažyliui dygsta dantys, jam tinkamiausias kietas maistas – šaldytuve atvėsinti minkštų vaisių ar daržovių gabalėliai. Idealiai tiks nulupta ir susmulkinta kriaušė, nesprangus obuolys, agurkas. Vėsūs maisto gabalėliai atstos žaisliuką-kramtuką, malšins dantenų maudimą.

6. Kąsti – irgi smagu! Nors pirmasis maistas paprastai patiekiamas supjaustytas, kai tik mažylis išmoks jį nesunkiai suvalgyti – pasiūlykite ir produktų, kuriuos galima atsikąsti. Tai – puiki treniruotė jo rankoms ir dantims. Tam tiks pailgai supjaustytos virtų morkų, minkšto sūrio juostelės, obuolio skiltelės, burnoje tirpstantys kūdikių sausainukai.

7. Non stop. Netrukdykite valgymo proceso nuolat valydama vaiko rankutes ar veidą. Mažyliui augant ir gerėjant judesių koordinacijai jis savaime taps sklandesnis, o kol kas švara ir estetika – tikrai ne svarbiausios valgymo proceso detalės.

8. Kas burnytėje? Baigus valgyti maisto gabaliukus nepamirškite patikrinti mažylio burnos, ar ten neliko kokio kąsnelio, kuriuo vėliau jis gali užspringti. Puiku būtų jau nuo dabar išsiugdyti įprotį pavalgius išsivalyti dantis – mažyliui baigus valgyti pavalykite jo dantukus, dantenas ir liežuvį virintame vandenyje suvilgytu švarios marlės gabalėliu.

9. Apsaugos priemonės. Visos mamos žino, kad kūdikiui pietaujant po ranka būtina turėti ir pašluosčių, ir servetėlių, ir drėgną rankšluostį, jau nė nekalbant apie lengvai plaunamą padėkliuką ant stalo. Ei, o kaip gi grindys? Nepamirškite po mažylio kėdute patiesti platų patiesaliuką (tiks ir sena klijuotė, ir didesnis polietileno gabalas, ir biurams skirti plastikiniai kilimėliai kėdėms) – tai išvaduos jus nuo būtinybės keletą kartų per dieną plauti virtuvės grindis.

10. Švaros nesitikėkite. Kaskart valgydamas mažylis išsiteplios maistu, jį gniaužys, žais, išims iš burnos, pačiupinės, pavolios ant stalo ir vėl susigrūs atgal. Tai – normalus kūdikio elgesys, etiketo subtilybių suvokti jis dar nėra pasirengęs. Todėl kol kas apsišarvuokite kantrybe ir laukite, kol valgymo procesas savaime ims šiek tiek švarėti.