+3
-1
+2

Visi aplink tik ir kalba apie erkes ir jų sukeliamas ligas. Norėčiau sužinoti, kokie yra pirmieji erkinio encefalito bei Laimo ligos simptomai?
Marija

Atsako specialistas:
Gydytojas infektologas
prof. Alvydas Laiškonis:


- Žmonėms iš erkių pernešamų ligų labiausiai žinomas erkinis encefalitas, daugelis yra girdėję ir apie Laimo ligą.

Erkinis encefalitas ir Laimo liga yra visiškai skirtingos ligos, skirtingi jų sukėlėjai, simptomai, gydymas. Tačiau neretai žmonės jas painioja.
Laimo liga kyla dėl borelijos,o erkinis encefalitas - dėl virusų. Šių ligų sukėlėjai paplitę visoje Lietuvoje. Tai skirtingos ligos, neturinčios bendrų požymių. Žmonės dažnai nesupranta, kad serga erkiniu encefalitu, nes pirmajai ligos bangai būdingas karščiavimas ir kiti į gripą panašūs simptomai. Po to sergančiojo būklė pagerėja - atrodo, kad žmogus lyg ir sveiksta, bet tada būna antroji ligos banga. Maždaug trečdaliui erkiniu encefalitu persirgusių žmonių gresia liekamieji reiškiniai. Sunkiausi - peties paralyžius: žmogus nenulaiko galvos, rankų. Taip nutinka 1-2 procentams ligonių. Kiti galimi ligos padariniai - nemiga, bloga koncentracija, sunku susikaupti. Tokie simptomai gali trukti ilgiau ar trumpiau, jie blogina gyvenimo kokybę, žmogus jaučiasi nevisavertis. Erkiniam encefalitui būdingas dvibangis karščiavimas su centrinės nervų sistemos pažeidimu - meningitu arba meningoencefalitu.

Laimo liga pasireiškia kitaip: erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, ligonis skundžiasi sąnarių ir raumenų skausmu, o vėlyvu ligos periodu pažeidžiama centrinė nervų sistema.

Kita vertus, ne kiekvienas kad ir užsikrėtusios erkės įkandimas baigiasi liga. Antai endeminiuose regionuose, kur paplitusios užsikrėtusios erkės, gyvenančių žmonių kraujyje randama antikūnų IgG prieš minėtus sukėlėjus, kurie rodo persirgtą ligą, nors tie žmonės niekada nėra sirgę nė viena tų infekcijų. Teisingiau pasakius, jie persirgo besimptomėmis tų ligų formomis.

Laimo ligos inkubacinis periodas gali trukti iki 30 dienų. Raudona odos dėmė atsiranda vidutiniškai po 3-5 dienų nuo įkandimo. Erkinio encefalito inkubacija trunka nuo 8 iki 30 dienų. Laimo liga yra potencialiai invalidizuojanti liga, o sukėlėjai jautrūs antibiotikams. Tuo tarpu erkinis encefalitas gydomas tik simptomiškai, antivirusiniai vaistai šios ligos sukėlėjo neveikia.

Lietuvos sveikata