Kur prapuolė mano balsas?

Atlikus chronometrinius tyrimus paaiškėjo, jog žmogus vidutiniškai per parą kalba ne taip jau ir ilgai - šiek tiek daugiau nei 60 minučių.

Bet užkimstama ne vien tik peršalus. Balsas pradeda girgždėti arba visai pradingsta parėkavus, garsiau ir ilgiau pakalbėjus šaltame ore, smarkiau padainavus vakarėlyje. Todėl norint neužkimti, ypač reikėtų saugotis skersvėjų, peršalimų, o svarbiausia - nevaikščioti sušalusiomis ar sudrėkusiomis kojomis. Vaikščiojimas drėgnomis ir šlapiomis kojomis permainingu pavasariniu oru padidina riziką susirgti ne tik sloga, bet ir viršutinių kvėpavimo takų bei ausų uždegimais, dėl kurių gali sutrikti klausa, pakisti balsas.

Tačiau, kai orai tampa permainingi ir nepastovūs, dažnai sergama įvairiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis:

pakyla temperatūra,

vargina kosulys,

dažnai prikimsta ar net prapuola balsas.

Ypač balsui kenkia ir jo veiklą trikdo pasikartojantys bronchitai ar laringitai, kai sutrinka balso “stygų” virpėjimas, jos pasidengia gleivėmis, patinsta ir parausta. Tuomet prikimstama ar visai netenkama balso.

Kiekvieno žmogaus balsas turi savo diapazoną ir yra nekintamas, todėl labai svarbu jo “neperspausti” ir nesistengti kalbėti aukštesniu ar žemesniu balsu, susinervinus nerėkti, nes tuomet balso “mechanizmas” labai greitai “išsiderina” ir jis gali visai prapulti.

Didžiausi balso priešai - cigaretės ir alkoholis. Rūkalai ir svaigieji gėrimai itin greitai paveikia balso organus ir “garuodami” pro kvėpavimo takus pažeidžia gleivinę bei sukelia uždegimą. Rūkalius nuolat lydintis kosulys slopina ir silpnina balso stygų raumenis. Ne mažiau nukenčia balsas ir tų, kurie rūko pasyviai, tai yra tie, kurie ilgą laiką būna tarp rūkančiųjų ar prirūkytoje patalpoje.

Pastebėjus balso sutrikimus, patariama:

kiek galima mažiau kalbėti, leisti balso organams pailsėti,

šildymo sezonu nuolat patalpoje drėkinti orą,

nerūkyti, vengti prirūkytų patalpų ir nevartoti alkoholio,

pasidaryti karštas vonias kojoms,

pasikaitinti garinėje pirtyje,

racionaliai maitintis,

laikytis dienos režimo, daugiau judėti,


Skirma Valiulytė