Kvėpavimo galia

Deguonis yra mūsų gyvybės pagrindas, o ritmingas kvėpavimas pripildo mus gyvybinės energijos. Skirtingi kvėpavimo būdai, esant skirtingiems ketinimams, gali padėti pakeisti fizinę, protinę ir emocinę savijautą mums reikiama linkme. Kai kuriais atvejais tam tikri kvėpavimo pratimai gali prilygti pirmajai pagalbai.

Bronchų astma

Jos priepuolių metu labai svarbu tinkamai kvėpuoti. Nors stingant oro darosi baugu ir ypač sunku tvardytis, vis dėlto reikia “susiimti”, atsisėsti kuo tiesiau, pakelti pečius, nugarą per liemenį truputį išlenkti, o rankomis įsitverti į kėdės šonus, kad pagerėtų krūtinės ląstos raumenų veikla. Tuomet reikia lėtai giliai įkvėpti, išpučiant pilvą, ir iškvėpti pro vamzdeliu sudėtas lūpas, pilvą truputį įtraukiant.
Visam kvėpavimo ciklui reikia skirti maždaug 8 sekundes, o visą kvėpavimo pratimą daryti mažiausiai 5-6 minutes. Jis ne tik padeda normalizuoti kvėpavimą, bet ir sumažina nervinę įtampą.

Lėtinės plaučių ligos

Ypač joms paūmėjus, labai naudinga daryti tokį kvėpavimo pratimą: įkvepiant pirmiausia išpūsti pilvą, po to išplėsti krūtinės ląstą, įtempiant nugaros ir kaklo raumenis. Nebūtina labai giliai kvėpuoti, nes net įkvėpus vidutinę oro porciją išsiplečia visos plaučių dalys.

Įkvėpus reikia plaštakomis keletą kartų nestipriai pastuksenti krūtinę. O po to ramiai iškvėpti. Po šio pratimo pagerėja kvėpavimas, susilpnėja kosulys ir palengvėja atsikosėjimas.

Susinervinus, nerimaujant

Rekomenduojamas vadinamasis antistresinis kvėpavimas, labai palankiai veikiantis nervų sistemą. Šiuo atveju taip pat reikia įkvėpti pirmiausia išpučiant pilvą, o po to išplečiant krūtinės ląstą ir tuo pačiu metu pakeliant virš galvos per alkūnes sulenktas rankas. Įkvėpus 5-10 sekundžių sulaikyti kvėpavimą, nenuleidžiant rankų, o pradedant iškvėpti - staiga pasilenkti į priekį, “numesti” rankas žemyn ir plačiai išsižiojus dusliai tarti “cha”.

Šį pratimą reikia pakartoti mažiausiai 10 kartų, kaitaliojant su įprastais kvėpavimo ciklais.

Padidėjęs kraujospūdis

Rekomenduojama pakvėpuoti pilvu, kaip ir sergant astma. Tik šiuo atveju nereikia laikytis rankomis kėdės. Geriausia atsisėsti pusiau gulomis, laisvai atsiremti į pagalves ir mažiausiai 10 minučių ramiai kvėpuoti išpučiant pilvą.