+5
-1
+4
Liepžiedžių arbata

Liepžiedžių arbata


Liepa - gražus ir mylimas medis. Lietuvių tautosakoje ji lyginama su mergele arba švelniai vadinama motinėle.

Keltai liepą laikydavo šventu medžiu. Po liepomis vykdavo teismo posėdžiai, nes buvo manoma, kad šis medis padės teismui išlikti objektyviu, doru ir teisingu.

Slavai liepas sodindavo prie šventyklų. Tikėta, kad į liepą niekuomet netrenkia žaibas, todėl po jomis saugu slėptis per audras.

Viduramžiais karaliai įsakydavo sodinti liepas, kad iš jų būtų galima surinkti liepžiedžius, kurių naudingos savybės buvo labai vertinamos. Buvo manoma, kad pasėdėjus po žydinčia liepa, galima išsigydyti epilepsiją ir nuomarį, o taip pat įvairius nervinius sutrikimus.

Dabar liepžiedžių arbata dažniausia naudojama kaip prakaitavimą skatinanti priemonė. Tačiau liepos žiedų panaudojimo sritis yra žymiai platesnė. Liepos žieduose yra lipčiaus, etrinių aliejų, vitamino C, gliukozidų, karotino, polisacharidų, flavonoidų, kurie slopina uždegimus, fenolkarboninių  rūgščių. Lapuose gausu rauginių medžiagų ir fitoncidų, naikinančių bakterijas. Todėl peršalus, kosėjant, skaudant pilvą, susirgus reumatizmu, raudoniuke, kiaulyte, atsiradus smėlio inkstuose, liaudies medicinos žinovai siūlo gydytis liepos žiedais.

Stabdant kraujavimą iš nosies arba iš žaizdų būdavo naudojami į miltelius sutrinti liepos žiedai arba lapai. Susmulkinti pumpurai arba lapai naudoti esant išvaržai. Smulkinti pumpurai sumaišyti su sviestu naudoti kaip tepalas nuo mastito. Liepos pumpurų užpilai stiprina imunitetą, mažina skrandžio rūgštingumą, todėl vartojami sergant gastritu. Nudegimams gydyti naudota liepos žievė. Iš jaunų lapų pavasarį ruošiamos vitaminingos salotos.

Dėl nervų sistemą raminančio ir kraujotaką palankiai veikiančio poveikio liepžiedžių arbata geriama gydant aukštą kraujospūdį, ypač jei jo priežastis - stresinė situacija. Manoma, kad liepų žeidai teigiamai veikia kraujagyslių sieneles, todėl liepžiedžių arbata geriama kai yra išsiplėtę  venos.

Liepžiedžių arbata raminamai veikia nervų sistemą, mažina kraujo klampumą, skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą. Nuo seno liepžiedžių arbata buvo geriama nuo nemigos, tinimų, ir netgi kaip priemonė suliesėjimui.

Liepžiedžių arbata gali puikiai pakeisti tokius vaistus kaip paracetamolis ar aspirinas. Jei krečia karštis, tiek suaugusiems, tiek vaikams pravartu išgerti karštos liepžiedžių arbatos su medumi. Tokia arbata labai skani, o jos teigiamos savybės neįkainojamos. Dėl prakaitavimą skatinančio poveikio, liepžiedžių arbata "numuša" temperatūrą. Arbatoje esantys antioksidantai padeda iš organizmo pasišalinti toksinams, lengvina kvėpavimą ir atsikosėjimą. Tačiau jei labai kosite, liepžiedžių arbatos nereikėtų gerti prieš miegą - iš plaučių pasišalinantys karkalai trukdys miegoti.

Taipogi nepatartina gerti karštos liepžiedžių arbatos prieš išeinant į lauką - padidėja prakaitavimas, dėl ko atsiranda pavojus susirgti.


Liepa - vienas iš nedaugelio augalų, kuriame yra fitohormonų, tai yra medžiagų, artimų moteriškiems lytiniams hormonams, todėl liepžiedžių arbata padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą. Ji tinka vartoti artėjant menopauzei: patariama sykį per pusmetį po mėnesį kas rytą išgerti po stiklinę liepžiedžių arbatos kad su klimaksu susiję hormoniniai pokyčiai mažiau vargintų.

Ruošiant liepžiedžių arbatą, 1 litrui vandens imama ketvirtis stiklinės džiovintų liepos žiedų. Užpilti verdančiu vandeniu ir palaikyti 15 minučių, po to arbatą nukošti. Galima pagardinti medumi. Saldinti cukrumi nepatartina.

Liepžiedžių nuoviras vartojamas esant nevaisingumui, gimdos kraujavimui. Į 1 stiklinę vandens įdėkite 1 šaukštelį liepos žiedų ir pavirkite ant lėtos ugnies 15 minučių. Perkoškite ir gerkite po 1/3 stiklinės 3-4 kartus per dieną. Tokiu nuoviru galima skalauti gerklę sergant uždegiminėmis ligomis ir angina, kaitaliojant šį skalavimo skystį su druskos tirpalu ir propoliu.

Sveikatą stiprinantis malonus gėrimas galinamas taip: dvi saujos liepų žeidų užpilama litru verdančio vandens ir pakaitinama 5 minutes. Saldinama medumi, įpilama obuolių ar aviečių sučių.

Gardi vitamininga arbata gausis sumaišius 2 arbatinius šaukštelius liepžiedžių su 1 arbatiniu šaukšteliu džiovintos apelsino žievelės ir 1 arbatiniu šaukšteliu džiovintų erškėčių vaisių. Užpilkite 1-1,5 stiklinės vandens, palikite pritraukti 10 minučių, perkoškite ir gerkite.

Liepžiedžių rinkimas - malonus užsiėmimas, savotiška aromaterapija. Gydomajai žaliavai naudojami liepų žiedai su pažiedės lapeliais. Liepos medis pradeda žydėti ne anksčiau, kaip būdamas dvylikos metų amžiaus. Žydėjimas trunka 10 -15 dienų

Nerinkite liepžiedžių miestuose bei šalia judresnių kelių - čia jie užteršti dulkėmis bei išmetamosiomis dujomis. Nerinkite po lietaus, apniukusią dieną -  jie patamsės ir praras savo gydomąsias savybes. Geriausia liepos žiedus rinkti šiltą saulėtą dieną nuo 10 val. ryto iki pusiaudienio, kol karšti saulės spinduliai neišdžiovino eterinių aliejų. Dauguma žiedų turi būti pražydėję ir sausi. Džiovinti liepžiedžius reikia patiesus plonu sluoksniu gerai vėdinamoje vietoje,kur nesiekia saulės spinduliai,  kartais papurtant, kad tolygiai išdžiūtų. Išdžiuvusius laikyti maišeliuose iš popieriaus ar audeklo. Tinka naudojimui du metus.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė