Maistas - ne priešas

Metas įsisąmoninti: maistas – ne priešas. Šokoladiniai traškučiai iš dubenėlio patys į mūsų skrandį nesušoka, o per reklamos pertraukėlę suteptas sumuštinis pats neįsiprašo į burną. Taigi jei jau su kuo ir verta pakovoti – tai nebent su savo netikusiais įpročiais ir ydingu požiūriu į maistą.

Štai 5 veiksmingi patarimai, padėsiantys jums pažvelgti į maistą kitaip!

Harmonizuojame apetitą

Sunku patikėti, bet išties dažnai dėl augančio viršsvorio pagrįstai galima kaltinti... laiko skylę! Moksliškai apskaičiuota, kad laiką, kai jūs realiai pasisotinate, ir akimirką, kai smegenys pagaliau tai suvokia, skiria... 20 minučių!

Kai maistas suskirstytas griežtomis porcijomis – tai nėra problema, mat jo kiekis ribotas, taigi porciją suvalgius nebekyla pavojus persivalgyti. Tuo tarpu jei kramsnoji tokį maistą, kurio porcijos ribos labai neaiškios – pvz. dubenį kukurūzų spragėsių, maišelį krekerių ar pan., maždaug 20 min. tu valgai tai, ko tavo alkiui numalšinti jau seniai nebereikia, taigi akivaizdžiai persisotini. Dar blogiau, jei valgai ne todėl, kad esi alkana, o todėl, kad nuobodžiauji, nerviniesi ar tiesiog iš įpročio. Tad nuo šiol pasinaudok šiais patikimais apetitą harmonizuoti padedančiais patarimais:

• Maistą, net ir užkandžius (o tiksliau – ypač užkandžius!) suskirstyk porcijomis ir jų nebeviršykite.

• Prieš sėsdama valgyti visada pagalvok, ar iš tikrųjų esate alkana?

• Skirk laiko pavalgyti – tuo metu neužsiimk kitais darbais.

Pasiruošk užkandžių

Dažnai persivalgoma ne todėl, kad staiga įsigeidžiama pačių kaloringiausių patiekalų, o todėl, kad tiesiog tie, kaloringieji, atsiduria po ranka. Taigi paprasta strategija: norint išvengti nereikalingo maisto atakų geriausia iš anksto pasiruošti pageidaujamų užkandžių, kad jie prireikus būtų po ranka.

• Pasidaryk dubenėlį salotų visai dienai – kad galėtum jų užkąsti kada panorėjusi.

• Susipjaustyk daržovių gabalėlių (pvz. šiaudeliais pjaustytų morkų, salierų, paprikų) ir paruošk šviežią jogurto padažą joms pamirkyti – bus ir skanu, ir maistinga.

• Panorusi deserto, suvalgyk vaisių arba pasiruošk šaldytų uogų šerbetą: tereikia užsišaldyti mėgstamų uogų, o prireikus jas vos vos atšildyti (užtruks apie 10 min.) ir sutrinti plakikliu – bus puikus šviežias šerbetas.

Improvizuok

Tikrai netiesa, kad maitintis sveikai – tai misti tik neskaniais ir neįmantriais produktais. Keletą dienų pasimaitinus garuose troškinta vištos krūtinėle su ryžiais taip iš tikrųjų gali pasirodyti. Tačiau jei nepabūgsi improvizuoti – sveiki patiekalai gali tapti nebe nykia užkanda, o išties gurmaniškais patiekalais. Gal patiekalo kaloringumas pakeitus jo sudėtines dalis ir ne visada pasikeis, bet sveikatai nauda bus didesnė!

• Recepte siūloma salotas gardinti džiūvėsių kubeliais? Drąsiai keisk juos sauja smulkintų riešutų.

• Gamini pyragą iš miltų? Įberk į tešlą šiek tiek sėlenų.

• Radai gardų salotų su kumpiu receptą? Pamėgink kumpį pakeisti krevetėmis ar krabais.

• Patiekale daug žalumynų? Būtinai tarp jų įmaišyk ir maistingųjų špinatų!

Daržovės – ne priedas

Taip, taip, daržovės – neišvengiama ir privaloma sveikos mitybos dalis. Tačiau kodėl gi apie jas vis dar dažnai galvojama kaip apie priedą prie "rimtesnių" valgių? Daržovės ir jų patiekalai tikrai imtų atrodyti visai kitaip, jei tik labiau pasidomėtum, kiek daug įvairių gardumynų iš jų galima pasigaminti – ne vien troškinių ir salotų.

• Na, o svarbiausia – pagaliau pažvelk į daržoves kaip į galimybę savo gyvenimą papildyti naujomis spalvomis ir skonio potyriais. Juk tai – tikras nuotykis!

Atsargiai – skystos kalorijos!

Žmogui reikia maždaug 2 litrų skysčių per dieną. Sriuba, puodelis kakavos, kefyro, sojų gėrimo ar stiklinė sulčių – tai taip pat skysčiai. Tačiau nuodėmė juos net mintyse sutapatinti su vandeniu. Mat šie skysčiai yra kaloringi ir kai kada atstoja net ir visą maisto porciją! Todėl neprašausi pro šalį pamėginusi jų sąskaita sutaupyti šiek tiek kalorijų.

• Vanduo, nesaldinta arbata – tai gėrimai, kurių gali gerti neribotą kiekį. Figūros linijoms jie tikrai nepakenks.

• Kitus gėrimus – puodelį sultinio ar savo saldųjį popiečio kapučino, traktuok kaip užkandį.

Parengė Laura Mureikaitė

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė