Mažo vaiko maitinimas

Jūsų kūdikis atšventė savo pirmąjį gimtadienį, dabar jis tapo mažu vaiku. Jis gali suvirškinti vis daugiau maisto, kurį valgo visa šeima. Tačiau venkite aštių prieskonių, druskos, keptų ir vidurius pučiančių patiekalų. Vaiko medžiagų apykaita, skrandžio ir žarnyno veikla yra silpna, jo virškinimo sistema galutinai subręs tik mokyklinio amžiaus pradžioje.

Vaiko apetitas dažnai svyruoja, jis atranda mėgstamus patiekalus, visa kita ryžtingai atmeta. Leiskite jam pačiam nuspręsti, ko ir kiek valgyti, ir atsižvelkite jo specialius pageidavimus, sudarydami valgiaraštį. Dauguma tokio amžiaus mėgsta gabaliukais supjaustyta maistą kurį gali valgyti pirštais, arba patiekalus kurių sudetinės dalys guli ant lekštės atskirai, nesumaišytos į mišrainę.

Nesirūpinkite dėl, jūsų nuomone, per mažų porcijų. Vaikui daugiau ir nereikia nes jo augimas nuo 1 gyvenimo metų smarkiai sulėtėja. Visai normalu, jei nuo šiol pradingsta kūdikio lašinukai, jis praleidžia visa dieną ant kojų. Duokite savo vaikui kasdien įvairų, patraukliai paruoštą maistą ir pasikliaukite jo natūraliu alkio bei sotumo jausmu. Dabar atbunda jo savarankiškumo poreikis, jis nenori, kad jūs maitintumėte. Jums prireiks laiko, kantrybės ir plaunamų baldų pirmiesiems savarankiškiems vaiko bandymams įsidėti į burną košę Tačiau jis greit išmoks valgyti vienas, jam padėsite, paskatinsite ir trukdydami nesugadinsite noro mokytis. Dauguma motinų daro klaidą per ilgai maitindamos vaikus, nes taip greičiau. Jos atima iš vaiko valgymo džiaugsmą, vėliau dėl to gali kilti sunkumų.

Lengviausiai vaikai išmoksta valgyti, jei jie sėdi su šeima prie vieno stalo ir namuose vyrauja harmoninga atmosfera. Jie stebi suaugusiuosius, kaip reikia elgtis valgant bei geriant, ir mokosi šių stalo papročių. Jums, tėvai, tai reiškia, kad turite rodyti gerą pavyzdį, jeigu norite sulaukti iš savo vaiko gero elgesio. Jei suaugęs šeimos narys nuolat kabinėjasi dėl valgio, atsisako daugelio patiekalų arba dažnai siekia druskinės, norėdamas užberti daugiau prieskonių ant maisto, nesistebėkite, kad jūsų vaikas vėliau elgsis lygiai taip pat. Mažiems vaikams dar trūksta kantrybės ilgą laiką sėdėti prie stalo. Vis dėlto jūs neturėtumėte savo vaikui leisti pietų metu lakstyti po kambarį arba žaisti prie stalo, kol jis dar nebaigė valgyti. Jei vaikas jau pavalgė, leiskite jam atsistoti, nes šiame amžiuje sėdėti tyliai yra tiesiog nepakeliamai nuobodu. Jeigu jūsų atžala nenori toliau valgyti, nuneškite jo lėkštelę jam nepriekaištaudami, kad jis visko nesuvalgė. Jei vaikas bus alkanas, jis su apetitu sukirs visus pietus. Kai jis sukinėjasi aplinkui, ir žaidžia su maistu arba tampa neramus, galite manyti, kad jis sotus.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė