Mitai apie dantų priežiūrą

Šeši populiariausi mitai apie dantis ir burnos higieną.

1. Dantims valyti nereikia dantų pastos ar kitų priemonių. Užtenka šepetuko. Tereikia juo tinkamai kelias minutes valyti dantis.
Tai mitas. Dantims prižiūrėti vien šepetuko nepakanka, mat jis atlieka tik mechaninę valymo funkciją. Tinkamai burnos higienai reikia dantų pastos ar dantų gelio. Renkantis pastą reikia žinoti, kad dantų pastos gali būti profilaktinės ir gydomosios-profilaktinės. Vaikams skirtose dantų pastose yra mažiau veikliųjų medžiagų, todėl nieko baisaus, jei jis tokios pastos nuris. Dantų šepetukų šereliai yra įvairių kietumų. Ilgai valantis netinkamu šepetėliu, galima pakenkti dantims ar dantenoms. Todėl, pasak odontologų, šepetėlius turėtų rekomenduoti specialistai.

2. Reikia dažnai keisti dantų šepetukus, bet ne dantų pastą.
Ne visai taip. Ne tik dantų šepetuką reikia keisti (beje, jį patartina keisti kas du tris mėnesius arba persirgus infekcinėmis ligomis). Specialistai nepataria ilgai valyti dantų ta pačia pasta. Mat visos pastos šiek tiek skiriasi sudėtimi, o dantims ir burnos ertmės gleivinei reikalingos įvairios medžiagos.

3. Dantų šepetuką ir pastą gali pakeisti burnos skalavimo skystis.
Jokiu būdu. Burnos skalavimo skysčiai, dar vadinami antiseptikais, yra tik papildoma burnos ertmės higienos priemonė. Antiseptiku rekomenduojama praskalauti burnos ertmę, dantis išsivalius pasta su šepetuku. Renkantis burnos skalavimo skystį reikia žinoti, kad skysčiai yra dviejų rūšių: kasdieniniai, kuriuose mažai veikliosios medžiagos, ir gydomieji. Šiais reikia skalauti po burnos ertmės operacijų, jei yra įvairių uždegimų. Pirkti gydomuosius skalavimo skysčius, nepasikonsultavus su specialistu, nepatartina. Tokius antiseptikus paprastai skiria odontologas ar burnos chirurgas. Svarbiausia tai, kad jie nurodo, kiek laiko šiais skysčiais reikia skalauti burną. Tai svarbu, nes ilgiau skalaudami gydomaisiais antiseptikais galime pakenkti burnos ertmei.

4. Iš tėvų, senelių paveldėjau sveikus tvirtus gražius dantis. Tokius ir turiu iki šiol, nors jų niekada nevaliau.
Taip, yra tokių žmonių, kurie sulaukę garbingo amžiaus turi sveikus dantis, nors niekada dantų nevalė. Tai tiesiog paveldimumas. Jei vienas iš tėvų ar senelių turi labai gerus dantis, tai nereiškia, kad vaikai ar anūkai paveldės tokius pat. Tokiais pavyzdžiais negalima sekti – dantis būtina prižiūrėti.

5. Šepetėliu reikia šveisti ne tik dantis, bet ir liežuvio paviršių.
Tiesa. Dabar galima įsigyti specialių dantų šepetėlių, pritaikytų ir liežuviui nuvalyti. Išvalius dantis, papildomai patariama nuvalyti ir liežuvio nugarėlę, nes čia taip pat gali kauptis ar kaupiasi bakterijos, dėl kurių iš burnos gali sklisti nemalonus kvapas.

6. Jei iš burnos sklinda blogas kvapas, vadinasi, tas žmogus nevalo dantų.
Nebūtinai. Iš burnos blogas kvapas gali sklisti dėl įvairių priežasčių – dėl ėduonies pažeistų dantų, netinkamų mitybos įpročių, uždegimo burnos ertmėje, sutrikusio virškinimo ar apskritai dėl ligos ir pan. Šiuo atveju labai svarbu kreiptis į odontologą. Jei, pašalinus visas galimas priežastis, blogas kvapas iš burnos toliau sklis, odontologas nukreips jus pas atitinkamą specialistą.