Modernios operacijos -- nutukimui gydyti Šiaulių apskrities ligoninė Šiaulių apskrities ligoninėje įsisavintas dar vienas chirurginis metodas nutukimui gydyti. II chirurgijos skyriuje dirbantys chirurgai Rolandas Burkauskas ir Saulius Bulavas jau atliko keletą pirmųjų operacijų nutukimui gydyti taikydami kombinuotą chirurginį metodą, apimantį skrandžio tūrio sumažinimą ir skrandžio apylanką sujungiant žarnas taip, kad maistas būtų lėčiau organizmo pasisavinamas. Visi keturi šiuo metodu operuoti pacientai, trys moterys ir vyras, gydomi dėl juos kamavusių sunkių sveikatos problemų. Tokios operacijos, kaip sako chirurgas R. Burkauskas, pasaulyje yra žinomos seniai. Prieš kelias dešimtis metų jos pradėtos Jungtinėse Valstijose ir būdavo daromos per atvirą pjūvį. Tačiau žmonėms, turintiems didelį antsvorį, riebalų sluoksnį, pjūvis sunkiai gyja, ir operacija tampa sudėtinga. Dabar skrandžio mažinimo bei skrandžio apylankos operacijos atliekamos laparoskopijos būdu.

Ne tik išvaizdos klausimas
Chirurginis nutukimo gydymas, anot chirurgo S. Bulavo, nėra vien patrauklesnės žmogaus išvaizdos klausimas. Įrodyta sąsajų tarp nutukimo ir daugybės sunkių ligų – II tipo diabeto, aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio, venų trombozės, kepenų suriebėjimo, sąnarių, plaučių ligų, miego apnėjos (kvėpavimo sutrikimo miego metu), depresijos, kai kurių vėžio formų. Kombinuotą skrandžio mažinimo ir apylankos operaciją atliekantys chirurgai sako, jog šios operacijos metu iš skrandžio suformuojamas mažas (apie 50-70 mililitrų) skrandis, kita, didžioji skrandžio dalis lieka kaip buvusi, gamina rūgštį, homonus, kitas medžiagas. Prie mažojo skrandžio prijungiama žarna, į kurią patenkantis maistas pradedamas virškinti ne iš karto, o toliau esančioje žarnoje. Po tokios operacijos žmogus jaučia sotumą nuo nedidelio maisto kiekio. Pagrindinis svorio kritimas vyksta pirmąjį pusmetį po operacijos, netenkama apie 60 proc. antsvorio. Vėliau šis procesas tampa lėtesnis, svorio kritimas vyksta apie dvejus metus, -- ir žmogus prisitaiko prie naujų mitybos įpročių, gyvenimo būdo. Chirurgai sako, jog po šios operacijos pacientas gali numesti apie 90 proc. antsvorio. Išlieka ir galimybė, esant reikalui, atkurti natūralią virškinimo sistemą. Prieš operaciją pacientas ištiriamas, ar nėra auglių, kitų rizikos faktorių. Jeigu operacijos tecniškai negalima atlikti dėl itin didelio kūno masės indekso (70 ar didesnio), taikoma laikina procedūra – į skrandį endoskopiškai įvedamas balionėlis, išpūstas jis užpildo skrandžio tūrį. Tuo metu žmogus maisto suvartoja mažiau ir numeta bent tiek svorio, kad galėtų būti operuojamas. Su įvestu balionu pacientas gali išbūti maždaug pusę metų.

Operuotas skrandis neleis gudrauti
Po kombinuotos skrandžio mažinimo ir apylankos suformavimo operacijos pacientas dvi savaites valgo skystą maistą, dvi savaites – košelę. Vėliau – normalų maistą, tik nedaug. Taip pat jis privalės riboti saldų ir riebų maistą, organizmas mažiau toleruoja ir alkoholį. Po operacijos paciento sveikatos būklę gali stebėti šeimos gydytojas, reikalui esant, konsultuoja chirurgas. Po šios operacijos pacientas išvengia nuolatinio ryšio su chirurgu ir skrandžio tūrio reguliavimo. Tačiau gudrauti, bandyti suvalgyti, nors ir skysto, bet kaloringo maisto, žmogus negalės, jaus silpnumą, pykinimą. Kombinuotos skrandžio apylankos operacijos atliekamos Kauno, Klaipėdos universitetinėse ir Šiaulių apskrities ligoninėje. Nutukimo gydymo operacijos uždedant skrandžio žiedą populiarios Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose.

Populiarus ir skrandžio žiedas 
Kaip esame informavę, 2008-tųjų spalį Šiaulių apskrities ligoninėje taip pat pradėtos laparoskopinės skrandžio mažinimo operacijos apjuosiant skrandį specialiu reguliuojamu žiedu. Šiuo metodu nutukimą gydo I chirurgijos skyriaus chirurgai Gintaras Skrodys ir Virginijus Jautakis. Skrandžio mažinimo žiedu, tiksliau – iš silikono pagaminta juosta, laparoskopinės operacijos metu apjuosiamas skrandis, ir šis žiedas susegamas spaustukais. Žiedas turi rezervuarą, užpildomą fiziologiniu skysčiu, ir jungtį su nedidele kapsule, kuri operacijos metu įsiuvama į paodį. Į kapsulės membraną galima įbesti adata ir suleisti fiziologinio skysčio arba jo dalį ištraukti. Nuo suleisto skysčio kiekio priklauso, ar žiedas labiau suveržiamas, ar atlaisvinamas. Pacientas po operacijos, bent jau pirmaisiais metais, ne kartą turės apsilankyti pas chirurgą – bus reguliuojamas žiedo dydis.
Nutukimo chirurginį gydymą stacionare apmoka Valstybinė ligonių kasa. Tačiau už operacijos metu dedamus medicinos gaminius ir vienkartinius instrumentus sumoka pacientas. Kombinuotos skrandžio mažinimo ir apylankos operacijos instrumentariumo kaina – 5000 litų, endoskopinio baliono – 3500, skrandžio žiedo – 7500 Lt. Pacientai, pasiryžę vienokiai ar kitokiai nutukimo gydymo operacijai, ateina jau sukaupę įvairios informacijos, padėjusios apsispręsti. Nutukimo gydymo sėkmę lemia nutukimo laipsnis, gretutinės ligos, gyvenimo būdas.
  Modernios operacijos -- nutukimui gydyti 

IMED