+6
-2
+4
Nosies higiena: faktai ir mitai

Iš kur atsiranda mitai? Iš nežinojimo. Kad sugriautume visus mitus apie nosies higieną, patvirtintume senas tiesas apie tai, kaip reikia teisingai prižiūrėti savo nosį, šiame straipsnyje jums pateiksime mitus ir faktus apie šį, žmogui labai svarbų, juslės organą, – nosį. Jos priežiūrą ir higieną.

1.Mitas: Nosies higiena reikia rūpintis tik žiemą.

Faktas: Tai yra pats didžiausias mitas, nes nosies higiena reikėtų rūpintis ne tik žiemą, bet visus metus. Taip, kaip mes valomės dantis, ar rytais ir vakarais prausiamės po dušu, taip kasdien turėtume atlikti nosies higienos procedūras. Tam puikiai tiktų vandenyno vandens nosies tirpalas. Toks nosies tirpalas išvalys jūsų nosį ir išplaus joje esančius alergenus.

2.Mitas: Sloga – neužkrečiama liga ir dažniausiai praeina greitai, be jokių medikamentinių priemonių.

Faktas: Deja, turime jus nuliūdinti ir pasakyti, kad sloga yra užkrečiama. Sloga yra oro lašelinė infekcija, nosies gleivinės uždegimas. Tikriausiai daugelis iš mūsų bent kartą gyvenime patyrėme tą jausmą, kai kitą dieną, pabendravus su kolega ar bendramoksliu, kuris sloguoja, ir patys imame sloguoti. Dažnas iš mūsų net nesiimame jokių gydymo priemonių, kol sloga nepradeda varvėti it upelis. Tačiau toks požiūris yra labai klaidingas. Slogą reikėtų pradėti gydytis vos tik ją pastebėjus.

3.Mitas: Nosies higienai puikiai tinka namuose pasigamintas druskos tirpalas. Toks, kokį kadais mūsų senoliai naudojo.

Faktas: Pačių namuose pasigamintas druskos tirpalas gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Žmogui pačiam yra sunku pasirinkti tinkamą druskos koncentraciją tirpale, dėl to naudojant neteisingai pasigamintą tirpalą bus dirginama ir sausinama nosies gleivinė. Nosies purškalai, kurie yra parduodami vaistinėse, yra saugūs ir patikimi naudoti. Be to, jie yra patogiuose buteliukuose, kuriuos yra labai patogu naudoti. Vos tik išpurkšite iš buteliuko vandenyno vandens skystį, jis tolygiai ir švelniai pasiskirstys ant jūsų nosies gleivinės.

4.Mitas: Kondicionierius – tiek būsto, tiek automobilio, - tikra palaima mums ir mūsų kūnui karštą dieną.

Faktas: Kondicionierius tikrai yra geras išradimas, tačiau netinkamai juo naudojantis galima sau pakenkti. Žinoma, kad sausas oras, kuris atsiranda nuo kondicionieriaus, gali išprovokuoti slogą.

5.Mitas: Jūros vandens prisotinti nosies purškalai netinka kūdikių nosies higienai.

Faktas: Netiesa, tinkamai pasirinktas jūros vandens prisotintas tirpalas tikrai nekenkia kūdikių nosytėms. Pavyzdžiui, „QUIXX“ ir „QUIXX soft“ vandenyno vandens nosies purškalai tinka kūdikiams nuo 6 mėnesių, o „QUIXX baby“ yra tinkamas ir naujagimiams.

6.Mitas: Izotoninis jūros vanduo niekuo nesiskiria nuo hipertoninio.

Faktas: Netiesa. Izotoninis ir hipertoninis jūros vandens tirpalas skiriasi vienas nuo kito NaCl koncentracija. Hipertoninis jūros vandens tirpalas savo sudėtyje turi daugiau NaCl, todėl yra naudojamas slogai gydyti, kuomet vargina užsikišusi nosis. Hipertoninis jūros vanduo ne tik praplauna nosies gleivinę, bet ir mažina jos paburkimą. Izotoninio jūros vandens tirpalo koncentracija prilygsta mūsų organizme esančių skysčių druskos koncentracijai (pvz. ašaros), tad puikiai tinka kasdieniniai nosies higienai.

7.Mitas: Nosies purškalas netinka nėščiosioms ir žindančioms motinoms.

Faktas: Netiesa, teisingai pasirinktas nosies purškalas jokios žalos nepadarys besilaukiančiai ar žindančiai moteriai. 

8.Mitas: Dauguma hipertoninių ir izotoninių jūros vandens nosies purškalų yra prisotinti konservantų ir geriau jų nenaudoti, nes gali pasireikšti šalutinis poveikis.

Faktas: Netiesa, „QUIXX“ nosies purškalai neturi jokių konservantų, o šalutinis poveikis taip pat nenustatytas.

Autorius: L.Rimgailė