+2
-2
0
Nudegimai nuo saulės. Kaip sau padėti ?

Saulė. Tūkstančius metų žmonės ją mylėjo, vertino, jai meldėsi ir aukojo, apdainavo dainose ir kūrė eiles. Ir tik paskutiniame šimtmetyje pradėjo tiesti po jos spinduliais savo kūnus, kad įgautų madingą įdegį. Deja, kartais vietoj laukto auksinio įdegio turime tik raudoną skausmingą nudegimą.

Nudegimas nuo saulės gali būti įvairaus intensyvumo - nuo paprasto odos paraudimo iki  sunkaus, kai ant odos atsiranda pūslės. Jei nudegėte sunkiai, iki pūslių, iš karto kreipkitės į gydytoją. Jei nudegimas lengvesnis (jis irgi, deja, būna pakankamai skausmingas), kol Motina Gamta viską sutvarkys, galima sau padėti naminėmis priemonėmis.


Išsimaudykite vonioje. Į vandenį įberkite keletą šaukštų geriamosios sodos. Atsigaivinkite vonioje 15-20 minučių, tačiau nebūkite vandenyje ilgiau, kad jūsų ir taip jau pažeista oda nenukentėtų dar labiau. Išlipę iš vonios, nesitrinkite rankšluosčiu, nevalykite nuo odos sodos, leiskite kūnui nudžiūti ore.

Į vonią vietoj sodos galima dėti avižų dribsnių, kurie suteiks odai švelnų palengvėjimą. Įberkite į vandenį puoduką avižinių dribsnių ir išmaišykite. Galima naudoti vaistinėje įsigytų avižų miltelių ar kitų avižų preparatų, tačiau nenaudokite vonios druskų, aliejų nei aromatinių medžiagų. Po avižų vonios rankšluosiu nesišluostykite, leiskite kūnui nudžiūti.

Vanduo vonioje tegul būna vėsus, bet ne šaltas. Nuo šalto vandens kūnas gali patirti šoką.


Dėkite vėsius kompresas. Sudrėkinkite rankšluostį vėsiame vandenyje ir priglauskite prie nudegusių odos plotų keletui minučių. Dėkite kompresus keletą kartų per dieną, keisdami, kad jie išliktų vėsūs. Nenaudokite ledo! Į vandenį, kuriame mirkote rankšluostį, galima įdėti švelninančių priemonių, pavyzdžiui geriamosios sodos. Arba į marlę įvyniokite sausų avižinių dribsnių ir pakiškite po vandens srove, kad sudrėktų. Nugręžkite. Išbėgusiame vandenyje mirkykite rankšluostį kompresui.


Gerkite vandenį. Saulė išdžiovino jūsų odą, jai trūksta drėgmės. Gerkite pakankamai vandens, jums to reikia. Kad organizmui pakanka vandens galima spręsti pagal šlapimo spalvą, jis turi būti beveik skaidrus.


Drėkinkite odą. Saulė išdžiovina odos paviršiaus ląsteles. Vėsūs kompresai, gerinantys savijautą, taip pat nuvalo drėgmę nuo jūsų pažeistos odos. Kad apsaugotume nuo odos perdžiuvimo, naudokite drėkinančias priemones iškart išlipę iš vonios ar po kompreso panaudojimo.


Išrūgos - nuostabi natūrali priemonė odai drėkinti ir karščiui mažinti. Jose yra pieno rūgšties - komponento, esančio daugelio brangių odos priežiūros priemonių sudėtyje. Pieno rūgštis puikiai atgaivina odą bei nusluoksniuoja sausas, negyvas odos paviršiaus ląsteles. Jei jūsų oda sausa, galite naudoti grietinę. Kai tik pajusite, kad džiūstančios išrūgos pradeda "traukti" odą, iškart jas nuvalykite ir užtepkite naujų. Puiki natūrali odos drėkinimo priemonė, tinkanti ne tik nudegus nuo saulės, bet ir kasdieninei odos priežiūrai yra: 1 puodukas išrūgų, pusė puoduko trinto avokado, du šaukštai medaus ir keli lašai alyvuogių aliejaus.


Kiaušinio baltymas nuima karštį, sušvelnina skausmą. Jis geriau tiks, jei oda yra riebesnio tipo. Žaliu, atvėsintu kiaušinio baltymu ištepkite veidą. Kai pajusite, kad baltymas džiūna ir pradeda atsirasti odos tempimo pojūtis, nuvalykite švariu tomponu.


Tarkuotos bulvės. Nuo seno žinomos skausmą mažinančios bulvių savybės. Švariai nuplaukite dvi bulves ir sutarkuokite ar sutrinkite blenderiu. Gauta tyre apdėkite nudegusias kūno vietas. Palaikykite kol jos ant odos nudžius ir nusiprasukite po vėsiu dušu. Galima bulvių tarkius sudėti į marlę. Kartokite procedūrą keletą kartų per dieną, kol skausmas palengvės.


Agurkai. Atvėsintais griežinėliais apdėkite veidą ir palaikykite keletą minučių.


Alijošius. Tirštos lyg žele alijošiaus sultys gali sušvelninti nudegusios odos skausmą ir sumažinti paraudimą. Alijošius skatina susitraukti kraujagysles. Laimei, šio augalo nesunku rasti daugelyje namų ant palangių. Nuskinkite platų lapą, perpjaukite jį horizantaliai ir atsivėrusia lapo vidine dalimi priglauskite prie odos. Darykite taip keletą dienų, po penkis - šešeis kartus per dieną.


Krakmolas. Kai oda nudegusi saulėje, bet koks prisilietimas prie jos yra skausmingas. Liemenuko dirželiai tampa kankinimo įrankiais. Savijauta palengvės, jei rūbų trynimosi vietas pabarstysite krakmolu. Tam tikslui nenaudokite žele nei aliejų, nes jie užkemša poras.


Nuskausminantys vaistai gali palengvinti nudegimo skausmą ir sumažinti uždegimą. Naudokite juos pagal gamintojo nurodymus.


Ko nedaryti. Netepkite odos riebiomis priemonėmis (vazelinu, aliejumi, riebiais kremais). Nuo jų karštis gali dar labiau pakilti, pažeistose odos vietose gali pradėti daugintis bakterijos, sukeldamos uždegimą. Kartais, tiesa, patariama naudoti cinko tepalą - jis odos paviršiuje sukuria barjerą, apsaugantį nuo kenksmingo aplinkos poveikio.


Verta žinoti:

  • Nudegti saulėje galima ne tik vasarą prie jūros, bet ir žiemą, ypač slidinėjant kalnuose.
  • Pakitimai, dėl saulės poveikio atsirandantys odos ląstelių struktūroje, yra negrįžtami.
  • Ypač odos nudegimai pavojingi vaikams. vaikystėje patirti odos pažeidimai ultravioletiniais spinduliais keletą kartų padidina riziką suaugus susirgti odos vėžiu.
  • Labiausiai nuo saulės kenčia šviesi oda. Šviesiaplaukiai mėlynakiai ir žaliaakiai gali nukentėti be apsaugos priemonių išbuvę saulėje 5-10 minučių. Šviesios odos šatenai, žaliaakiai arba rudaakiai, gali nukentėti po 20 minučių saulėje. Šį odos tipą turintys žmonės turi naudoti apsauginius kremus nuo saulės su didžiausiu ultravioletinių spindulių filtru.