Osteoporozė ir rūgštinis maistas

Osteoporozė

Santrauka

Dažniausiai osteoporozė siejama su kalcio trūkumu organizme arba su acidozės poveikiu. Šios publikacijos tikslas yra pabrėžti svarbiausius veiksnius, leidžiančius išvengti osteoporozės – sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą, bei aptarti jų poveikį. Remiantis naujausiais tyrimais, vien šarminantis vegetariškas maistas nėra pakankama profilaktika, todėl svarbu optimaliai vartoti ir gyvulinius baltymus. Fizinis aktyvumas, ypač „antigravitaciniai“ kūno lavinimo pratimai (fitnesas), yra ir bus stiprių kaulų pagrindas.

Osteoporozė yra kaulinio audinio tankio mažėjimas, o vadinamoji osteomaliacija – kalcio mažėjimas kauliniame audinyje. Skirtingai nuo osteomaliacijos, esant osteoporozei santykinai didėja neorganinių kalcio druskų koncentracija, todėl kaulai darosi trapūs ir greičiau lūžta. Tačiau dažnai šios ligos tarsi sutapatinamos. Kalbant apie osteoporozės priežastis, pirmiausia pabrėžiamas kalcio trūkumas. Biologinėje medicinoje priežastingumo samprata traktuojama panašiai, tik kalcio trūkumas dažniausiai vertinamas kaip maitinimosi sukelto „perrūgštinimo“ pasekmė. Pateiksime įvairius požiūrius.

Kaulų anatomija ir fiziologija

Skeletas yra aktyvi ir funkcionali sistema. Kaulinio audinio nuolatinio susidarymo ir irimo procesai aktyvesni negu kitų audinių [3]. Tokį aktyvumą lemia fiziologija, kartu su medžiagų apykaita ir homeostazės palaikymu. Skeletas kūnui suteikia ne tik formą ir stabilumą, bet jame kaupiasi mineralinės medžiagos. Dėl ypatingų hidroksiapatito [Ca10(PO4)6(OH)2] – kurio mūsų kaulų sudėtyje yra du trečdaliai – savybių turime efektyvią rūgštingumo sumažinimo sistemą. Hidroksiapatito fosfatas ir hidroksidas gali būti pakeičiami karbonatu (CO3 2-). Dėl to mūsų bikarbonato rezervas gali pasiekti net 5000 mmol!

Kaulinio audinio medžiagų apykaitos procesai

Kaulinio audinio medžiagų apykaita vyksta trijuose lygmenyse. Tiesioginis rūgšties reguliavimas vyksta nesudėtingai – protonai keičiami natrio, kalio ir nedidelio kiekio kalcio anijonais, o iš hidroksiapatitų kristalų išskiriamos Na/KHCO3 ir Na/KHPO4 molekulės. Šie fizikiniai – cheminiai procesai vyksta sparčiai (ūmios acidozės kompensavimas). Jei acidozė užtrunka (lėtinė metabolinė acidozė), prasideda ląsteliniai procesai. Jie labiausiai siejasi su sintetinančiomis ir ardančiomis kaulinio audinio ląstelėmis – osteoblastais ir osteoklastais.

Osteoporozė ir rūgštinis maistas

Osteoblastai ir osteoklastai

Kaulinis audinys formuojamas iš specializuotų ląstelių. Osteoblastai sintetina kaulinę medžiagą (osteoidus), osteoklastai – kaulinę medžiagą pastoviai ardo, o „įmūrytos“ kaulo ląstelės (osteocitai) saugo kaulinį audinį.

Osteoblastų veiklos reguliavimas

Šarminė aplinka stimuliuoja osteoblastų veiklą. Ją trikdo aplinkos perrūgštinimas, prostaglandinas PGE2, kurio susidarymą skatina acidozė. Atliekant eksperimentus su gyvūnais nustatyta, kad esant pH 6,9 kaulai nustoja atsinaujinti (1 pav.). Studijos metu žiurkių osteoblastai buvo tiriami esant įvairiai pH.

Osteoklastų veiklos reguliavimas

Esant pH 7,3 osteoklastai visiškai netenka aktyvumo, o esant pH 6,9 – būna maksimaliai stimuliuoti. Kaulų rezorbcijos dinamiką labiausiai veikia pH 7,1 (manoma, kad ji atitinka realų intersticinio matrikso pH dydį). pH sumažėjimas bent 0,05 dvigubina osteoklastų aktyvumą [1]. Kaulų rezorbciją taip pat stimuliuoja hipoksija, PGE2, parathormonas ir 1,25 dihidroksi-vitaminas D3(!). Kalcitoninas ir parathormonas veikia antagonistiškai. Šarminė aplinka ryškiai mažina ir hormonų sukeltą osteoklastų aktyvumą [1] (2 pav.). Į šią išvadą reikia ypač atkreipti dėmesį todėl, kad gydant osteoporozę rekomenduojama skirti vitaminą D3. Esant lėtinei acidozei, vitaminą D3 reikėtų vartoti labai atsargiai ir tik tuomet, kai kartu šarminama aplinka. Bioelektriniai potencialai Jei kaulus veikia stūmimo bei traukimo jėgos, susidaro bioelektriniai potencialai (3 pav.). Šiems potencialams neturi įtakos nei kraujotakos sustabdymas, nei nervinių skaidulų perskyrimas. Juos pašalina ląstelių nuodai (dinitrofenolis) arba ląstelių sunaikinimas ultragarsu. Svarbiausia yra tai, kad neigiamų potencialų zonoje galėjo būti identifi- kuoti redukciniai medžiagų apykaitos procesai, vietiškai šarminantys aplinką: 2 H2O + O2 + 4e- = 4OH-. Taip tikslingai aktyvinami osteoblastai, slopinami osteoklastai, skatinant kaulinio audinio susidarymą ir jo mineralizavimą. Kaulinis audinys išlieka tvirtas, jei jis neveikiamas mechaniškai. Osteoporozė yra viena svarbiausių problemų, kuri atsiranda astronautams ilgų kosminių kelionių metu. Intensyvios, vieną valandą trukusios kultūristų raumenų treniruotės metu jau susidaro metabolinė laktatacidozė. Šio parūgštinimo pasekmė – kalcio ekskrecijos padidėjimas, o kaulų rezorbcijos parametro – deoksipiridinolino koncentracijos – sumažėjimas [6]. Tai suaktyvėjusio kaulų atsinaujinimo požymis.

Osteoporozė : Rūgščių – šarmų pusiausvyra ir mityba

• Jaunas vyras, gim. 1971 m., sveikas, rūpinosi organizmo šarmine aplinka: kelis mėnesius valgė šarminį maistą, gėrė šarminius gėrimus, maudėsi šarminėse voniose. Vėliau atsisakė šarminių gėrimų ir vonių, tik valgė šarminį maistą. Po kelių savaičių išvyko atostogauti į Italiją, nutraukė visus apribojimus ir valgė labiau rūgštinį maistą. Rūgščių – bazių pusiausvyra visais trimis atvejais nepakito.
• Pacientė, gim. 1930 m., ištekėjusi už mėsininko, ištisus dešimtmečius kasdien suvalgydavo apie 200 g mėsos. Kai kiekį sumažino iki 50 g, rūgščių – šarmų pusiausvyra pakito. Anksčiau buvusią lėtinę metabolinę acidozę pakeitė metabolinė alkalozė. Ar vyresnio amžiaus žmonėms svarbus šarminis maistas? Šis tyrimas patvirtina, kad su amžiumi nuolat mažėja bikarbonato koncentracija ir kartu mažėja pradinis atsparumas rūgštims [2]. Kartu didėja priklausomybė nuo maisto.

Ar vyresnio amžiaus žmonėms naudinga valgyti šarminį maistą?

Framingham studija parodė, kad vyresnio amžiaus žmonėms pakankamas baltymų kiekis, turintis įtakos kaulinio audinio masei, yra 1,0–1,25 g/kg kūno svorio per dieną [7]. Tam prieštarauja epidemiologinės palyginamosios studijos rezultatai, kurie rodo klubikaulio lūžio atvejų dažnio koreliaciją su didėjančiu gyvulinės kilmės maisto produktų vartojimu [2]. Egzistuoja ir kita nuomonė, teigianti, kad viską valgančių žmonių kraujo pH yra aukštesnis (!) nei to paties amžiaus besimaitinančių vegetariškai [1].

Osteoporozė ir rūgštinis maistas

Termiškai neapdorotas maistas – osteopenijos priežastis?

Eilę metų gydau du pacientus, kurie valgo tik „žalią“ maistą. Jie valgo termiškai neapdorotą mėsą, žuvį, jūros gėrybes; vadovaujasi uosle ir skoniu. Po 16 metų abiem atsirado osteopenija. Vienas susirgo Parkinsono liga ir yra imobilizuotas. Jam daugelyje vietų lūžo stuburas. Nors maistas ir „natūralus“, tačiau abejotina jo biologinė vertė.

Osteoporozė : Išvados

1. Osteoporozės ir rūgštinio maisto poveikio nuomonės ir studijų tyrimai yra prieštaringi. Naujuose moksliniuose straipsniuose pastebima tendencija propaguoti saikingą mėsos vartojimą
2. Išnagrinėjus teorijas, stebėjimus, mokslinių darbų rezultatus, pateikiama orientacinė tendencija dėl galimos rizikos [4 pav.]. Ši apžvalga nepretenduoja į galutines išvadas, tačiau kviečia diskutuoti.

Osteoporozė ir rūgštinis maistas

Literatūra:
1. Arnett T. Regulation of bone cell function by acid-base balance. Proc Nutr Soc 2003;62:511 -20
2. Frassetto L, Sebastian A. Age and systemic acid-base equilibrium. J Gerontol 1996;51 A:B91-99
3. Kornak U, Delling G, Mundlos S. Molekulare Mechanismen der Regulation der Knochendichte durch Osteoklasten. Dtsch Ärztebl 2003;100(19): A-1258
4. van Limburg Stirum J. Neue Konzepte in der Säurebasen- Medizin. Biol Med 2005;34(3):124-28
5. Lutz J. Calcium balance and acid-base Status of women as aff ected by increased proteinintake and by sodium bicarbonate ingestion. Am J Clin Nutr 1984
6. Noriko A, Rei F et al. A bout of resistance exercise increases urinary calcium independently of osteoclastic activation in men. University of Tsukuba, Tsukuba 305, Japan
7. Tucker KL, Hannan MT, Kiel DP. The acid-base hypothesis: diet and bone in the Framingham Osteoporosis Study. Center on Aging at Tufts University, Boston, MA 02111, USA. tucker@hnrc.tufts.edu

Biologinė medicina 2006 (2)

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė