Palepinkite savo balsą

Kartais balsas "užstringa" arba kuriam laikui dingsta. Pažįstamas jausmas? Ne visada lengva suvaldyti savo balsą, kuris yra emocijų veidrodis. O jeigu pabandytumėte jį prisijaukinti?

Jeigu jūsų gerklė dažnai būna sausa

Netinkama arba kintanti oro temperatūra, prirūkyta darbo vieta - visi šie nemalonūs veiksniai sausina gerklę. Jeigu dar dirbate tokį darbą, kuriame visą dieną reikia kalbėti telefonu, tai tik dar blogiau. Normalu, kad esant tokioms sąlygoms gleivės, kurios saugo jūsų balso stygas, "supyksta" daug greičiau.

Sprendimas

Norėdami kalbėti aiškiai, skaidriu balsu, jūs įpratę nuolat kosčioti. Toks refleksas yra labai blogas: taip darydami jūs tarsi gremžiate gerklę iš vidaus ir padarote balso stygas dar labiau nejautresnes.

Gerkite kuo daugiau vandens ir skatinkite seilių gamybą. Kaip? Gerkite citrusinių vaisių sultis, šiek tiek pasūdykite maisto produktus, kramtykite kramtomąją gumą. Ypač venkite maisto produktų, kurie erzina, aitrina gerklę, - džiūvėsių, sausainių, cukraus...

Jūs nuolat turite kalbėti prieš publiką

Jei norite, kad bendradarbiai, triukšmingi mokiniai ar kita auditorija jus gerai suprastų, pirmiausia turite spinduliuoti energija. Jūs stengiatės parengti savo balsą. Kai pernelyg stengiatės, balsą tarsi perspaudžiate, aukštinate balso toną kartais net iki išsekimo. Suprantate, kad tai nėra geriausia išeitis tik tuomet, kai būna per vėlu...

Sprendimas

Kalbėdami prieš triukšmingą auditoriją naudokite vieną gudrybę - pradėdami kalbėti sumažinkite savo balso stiprumą iki murmėjimo. Nieko negirdėdami jūsų klausytojai nustebs ir galbūt nutils.

Namuose nekvieskite savo vaikų šaukdami; geriau pasistenkite arčiau prie jų prieiti, kad nereikėtų rėkauti. Jei šaukiate, atrodo, kad norite valdyti situaciją, ir tai nerodo jūsų pasitikėjimo vaikais. Juk turime gerbti vieni kitus: vaikai - tėvus, tėvai - vaikus. Ir, suprantama, tai kenkia jūsų balsui!

Mokykitės klausytis savo balso, kuris dažnai yra deformuojamas dėl per garsaus kalbėjimo. Ištarkite garsus sukandę dantis ar užčiaupę burną: išgirskite juos aidinčius savo krūtinės ląstoje bei kaip keičiasi aukšti ir žemi garsai, tik nepersistenkite. Tai geras pratimas norint išmokti valdyti savo balsą.

Jūs esate nepataisoma pleputė

Jūsų kalbėjimo maniera yra labai jausminga. Jūs nuolat patiriate stresą, jaudinatės ir bandote viską pasakyti per vieną minutę. Kai taip skubate, neturite laiko artikuliuoti žodžius. Suprantama, tai kenkia balsui, nes jis kartais tarsi įstringa gerklėje. Prieš tardami kitą frazę, jūs tik skausmingai įkvėpiate, o frazės gale jums vėl pritrūksta kvapo.

Sprendimas

Be panikos! Jūs turite laiko. Ir kuo daugiau jo turėsite, tuo labiau jūsų kalbėjimas bus išgirstas. Kalbėkite derindami savo kvėpavimo ritmą su kiekviena fraze. Kiekvienos frazės gale padarykite pauzę. Tai bene vienintelis būdas išvengti kalbėjimo be atsipūtimo.

Jūsų kvėpavimas turi būti ramus ir gilus. "Neblokuokite" diafragmos, kai žiovaujate. Tai lengva: žiovaukite ištiesdami alkūnes į šonus, o rankas padėdami ant diafragmos ir sekite jos judėjimą. Diafragma leidžiasi žemyn, tam, kad plaučiai prisipildytų oro. Pakartokite šį pratimą kalbėdami.