+1
-1
0
Pelynų arbata

Pelynų arbata


Pelynas, arba kartusis kietis (Artemisia absinthium), - labai vertingas vaistinis augalas, naudojamas gydymui nuo seniausių laikų. Pasaulyje yra apie 400 pelyno rūšių, iš jų Lietuvoje auga 11 rūšių. Randamas panamėse, sausuose šlaituose, šiukšlynuose, dykvietėse. Liaudiškai pelynas vadinamas: blusinės, čemerės, kartėlės, metėlė, metylis, pelūnas, pelynas. Lotyniškas pelyno pavadinimas Artemisia absinthium - deivės Artemidės, globojusios vaistines žoles, garbei.

Pelyno vaistinės savybės žinomos nuo seno. Kai kuriose senovės tautose pelynas netgi buvo laikomas kultiniu augalu, pasižyminčiu savybe apvalyti dvasinį ir fizinį pasaulį, atbaidyti piktąsias dvasias, saugoti nuo užkeikimų. Jogai ir budistai naudodavo eterinį pelyno aliejų meditacijoms, kaip vieną iš geriausių priemonių, padedančių susikaupti. Senovės Graikijoje olimpinių žaidynių nugalėtojams atnešdavo gėrimo su pelynais. Romėnai jį naudojo kaip skrandžio stiprinimo priemonę. Kinijoje šviežių pelyno lapų įklodavo į avalynę kad pagerėtų apetitas. Keliaujantiems jūromis pelynas padėdavo nuo jūros ligos: pelyno šakelė būdavo uostoma arba padedama po pagalve.

Medicinoje labiausiai vertinamas ir daugiausiai naudojamas kartusis pelynas Artemisia absinthium. Tai daugiametis žolinis augalas, iš dalies sumedėjusiais stiebais ir labai šakotomis viršūnėmis. Pelyno lapai - pilkai sidabrinės spalvos, žiedai smulkūs, geltoni, susitelkę kekėmis, kurios savo ruožtu sudaro šluoteles. Pelynas turi specifinį aromatą ir labai kartų skonį. Tai karčiausias augalas pasaulyje. Kartumas jaučiamas net atskiedus 10 000 kartų.

Kaip vaistinė žaliava naudojama visa antžeminė augalo dalis, išskyrus apatinę sumedėjusią stiebo dalį. Pelyno stiebai su visomis viršūnėlėmis nupjaunami augalui pradėjus žydėti. Džiovinamas paskleistas nestoru sluoksniu arba surištas pundeliais tamsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Sudžiovintą žaliavą galima saugoti 2 metus.

Pelyno vaistines savybes lemia kartumynas (absintinas), eteriniai aliejai ir rauginės medžiagos. Pelyno žolėje yra ketalaktonų A ir B, oksilaktono, artemizetino, gintaro ir obuolių rūgščių, karotinoidų. Lapuose yra vitamino C. Kapilinas, esantis pelyne, turi baktericidinių savybių, veikia grybelines ligas, laikomas aktyviu antibiotiku.

Kartus pelyno skonis stimuliuoja organizmo gyvybines jegas, suteikia puikų tonusą, valo organizmą.  Visos vaistažolės, kurios turi kartumynų, gerina virškinimą.  Pelynų arbata - puiki priemonė skrandžio ir virškinamojo trakto, tulžies susirgimams gydyti, apetitui gerinti. Dažnai blogas virškinimas, apetito praradimas, sunkumas skrandyje, pilvo pūtimas reiškia, kad yra problemų su tulžimi. Akmenys tulžies pūslėje, sutrikęs tulžies nutekėjimas, lėtinis uždegimas gydomi karčiuoju pelynu, kuris puikiai tinka ir skrandžio susirgimams, ir tulžies funkcijos sutrikimams gydyti.

Jei tulžies veiklos sutrikimas nedidelis, galima pagerinti savo sveikatą išgeriant kasdien po puodelį pelynų arbatos.

Pelynų arbata taip pat geriama dirbant sunkų fizinį, protinį darbą, esant bendram organizmo nusilpimui.

Pelynų arbatos paruošimas: 1 arbatinį šaukštelį džiovintos susmulkintos pelyno žolės užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, palaikyti uždengus, po 10 -15 minučių nusunkti.

Nors pelynas yra nepaprastai kartaus skonio, prie jo įmanoma priprasti. Bandymas saldinti pelynų arbatą beviltiškas: kartumas ir saldumas nesiderina harmoningai, o pasaldinimas silpnina poveikį. Jeigu niekaip negalite prisiversti gerti pelyno arbatos dėl jo kartumo, patartina sumaišyti jį su širdažole ir pipirmėte. Ir ši arbata bus kartaus skonio, tačiau dėl pipirmėtės aromato jis bus malonesnis. Imama lygiomis dalimis džiovintų pelynų, širdažolės ir pipirmėtės. Arbatinis šaukštelis mišinio užpilamas 1/4 litro verdančio vandens. Po 10 minučių nukošiamas. Tokią arbatą geriau gerti šiltą.

Apetitui žadinti, virškinimui gerinti bei lėtiniam gastritui gydyti geriama arbata, sudaryta iš pelyno žolės (10 g), trilapio pupalaiškio lapų (5 g), pipirmėtės lapų (20 g), skėtinės širdažolės (5 g). Arbatinis šaukštelis mišinio užpilamas stikline verdančio vandens. Vartojama prieš valgį po 1-2 šaukštus 2-3 kartus per dieną.

Gydantis nuo gripo ar peršalimo, pelynų arbata nėra pirmas vaistas, tačiau negalima nepaminėti, kad pelynas veikia kaip kartusis tonikas, pagerina savijautą, greitina pasveikimą, mobilizuoja organizmo apsaugines reakcijas.

Pelynai vartojami ir likerių bei vyno gamyboje: absentuose, vermutuose.

Pelynų arbatos kaip ir bet kokių vaistų negalima naudoti nuolat. Jei arbata geriama kasdien, būtina daryti kelių savaičių pertraukas. Negalima naudoti pelyno preparatų nėštumo metu bei maitinant krūtimi.