Peršalo!

Ką daryti, jei mažylis peršalo ir suslogavo? Kaip jam pagelbėti namuose? Keli pirmosios pagalbos patarimai.

Kaip atpažinti?

Pirmasis peršalimo simptomas dažniausiai būna sloga. Nosies gleivinė paburksta, atsiranda daug įvairaus tirštumo gleivių, nosytė „varva", būna sunku kvėpuoti. Pradeda „kutenti" gerklę, vaikas čiaudi. Taip organizmas bando atsikratyti gleivių, kuriose yra ligos ligos sukėlėjų. Kūdikiai blogai valgo, neramiai miega, tampa irzlūs, gali karščiuoti. Paprastai sloga tęsiasi 7-10 dienų. Kartais liga tuo ir pasibaigia, kartais „nuslenka" žemyn į apatinius kvėpavimo takus.

Kaip padėti?

-Nesiūlykite vaikučiui valgyti tiek, kiek suvalgo būdamas sveikas.

-Sloguojančio neveskite į svečius ir nepriimkite jų namuose. Vyresnio vaiko neveskite į darželį, nes gali užkrėsti kitus.

-Trejų ketverių metukų vaikutį išmokykite tinkamai iššnypšti nosį. Iš kiekvienos jos pusės gleivės šnypščiamos atskirai.

-Plaukite nosytę jūros vandeniu.

-dažnai vėdinkite kambarį, stenkitės, kad oras būtų ne daugiau kaip 20-22 laipsnių šilumos.

-Būtinai mažyliui duokite daug gerti.

Inhaliacijos

Garai gali būti pirmoji pagalba sergančiam vaikui arba pagalbinė priemonė, kai šis suserga viršutinių takų užkrečiamosiomis ligomis: bronchitu, sloga, burnos gleivinės uždegimu. Jeigu mažylis susirgo laringitu, inhaliacijos yra pirmoji pagalba, nes kosėdamas pritrūksta oro, o garai sumažina gerklų paburkimą, padeda atsikosėti. Tačiau vien šios procedūros dažniausiai nepakanka.

Inhaliacijos tinka ir kvėpavimo takų profilaktikai. Žinoma, nereikia sveikam vaikui liepti kvėpuoti karštais garais, bet verta nusivesti į garų pirtį. Nuo seno buvo žinoma, kad sergant kvėpavimo takų ligomis labai padeda drėgna pirtis. Išdžiūvusi kvėpavimo takų gleivinė lengviau pažeidžiama. Drėgna, neišdžiūvusi, gleivinė yra atsparesnė (gleivėse yra medžiagų, kurios naikina mikrobus ir saugo nuo uždegimų). Jeigu bute labai sausa, verta įsigyti oro drėkintuvą.

Saugios inhaliacijos

Į vonią prileiskite vandens, kad būtų kuo karštesnis ir smarkiau garuotų, galite papildomai įpilti dar du puodus verdančio vandens;

Eterinius aliejus arba inhaliacijoms skirtus vaistinius tepalus ištirpinkite vandenyje arba jais patepkite vonios kraštus ir kvėpuokite garais;

Jeigu namuose turite dušo kabiną, galite paleisti karštą vandenį, uždaryti jos duris, kad tekantis vanduo nenudegintų, ir kartu su vaikučiu 10-15 minučių pasėdėti vonios kambaryje bei pakvėpuoti garuojančiomis, kvėpuoti padedančiomis medžiagomis;

Jei mažylis serga kosuliu ar kitomis nesunkiomis ligomis, tokios inhaliacijos rekomenduojamos kartą per dieną - vakare prieš miegą, o jeigu laringitu - tris keturis kartus.

Kūdikių ir mažų vaikų laikyti virš garuojančio puodo negalima. Paprastai mažyliai muistosi, spardosi ir kyla pavojus, kad apsiplikys verdančiu vandeniu.

Kad nedingtų šiluma

Po inhaliacijų neleiskite mažyliui bėgioti po namus, nes gali peršalti. Atsigulkite į lovą, bet prieš tai krūtinę (išskyrus širdies sritį), nugarytę ir padukus plonu sluoksniu ištrinkite įtrynimams skirtais tepalais, padedančiais kvėpuoti (pavyzdžiui, „Mentholatum Balm"), kurių sudėtyje yra mentolo, eukalipto ir eterinių aliejų. Įtrinti skirti kvepalai nedegina vaikučio odos, o eteriniai aliejai garuoja ir patekę į kvėpavimo takus padeda kvėpuoti. Tepaliuku išteptą mažylį aprenkite šilta liemene, apmaukite vilnonėmis kojinytėmis, kad šiluma ilgiau išsilaikytų. Inhaliacijas ir įtrynimo tepalus taikykite tol, kol mažylis galės lengvai atsikosėti. Vienam pakanka šias procedūras atlikti dvi dienas, o kitam prireikia ir savaitę.