Pietų miegas negali varžytis su naktiniu miegu

Vaiko pietų miegas yra laikas, kurį tėvai labai vertina. Bet panašu, kad šis pogulis vis dėlto nėra tokia jau puiki mintis. Pirminiai tyrimų rezultatai rodo, kad mažų vaikų pietų miegas gali būti siejamas su prastesniu nakties miegu ir prastesne smegenų veikla nei tų vaikų, kurie miega tik naktį.

Esminis klausimas šiuo atveju – ar pietų miegas yra problemos priežastis, ar pasekmė.

Pietų Misisipės universiteto (JAV) mokslininkas Johnas Harshas su kolegomis paprašė 738 vaikų nuo 2 iki 12 metų tėvų papasakoti apie savo vaikų miego įpročius. Vaikai, kurie dienomis miegodavo ilgai, vakare guldavosi vidutiniškai 39 minutėmis vėliau, o savaitgaliais miegodavo ilgiau nei vaikai, kurie pietų miego nemiegodavo.

Šis efektas buvo ryškesnis vyresniems vaikams (daugiau nei ketvirtis 10-12 metų vaikų vis dar pamiegodavo po pietų).

Problemos prasidėdavo kitą savaitę, kai vaikams reikėdavo keltis tam tikru laiku, kad spėtų į mokyklą ar prisiderintų prie tėvų darbo grafiko. Pietų miegantys vaikai vis vien guldavosi vėliau, o tai reiškia, kad jie lovoje naktį praleisdavo mažiau laiko už pietų nemiegančius bendraamžius.

„Pietų miegančius vaikus būdavo ne tik sunkiau nuvaryti miegoti vakarais, jiems taip būdavo sunkiau užmigti ir prabusti ryte“, - sakė tyrimo autorė Alyssa Cairn, pristačiusi tyrimo rezultatus kasmetiniame miego tyrimų specialistų susitikime.

Tyrimo rezultatus patvirtina ir Fukushima universiteto (Japonija) mokslininko Kazuhiko Fukuda atliktas tyrimas. Jis stebėjo vaikus, lankiusius vaikų darželius, kuriose būnama visą dieną. Šiose mokyklose privalomas 90 minučių trukmės pietų miegas. Šie vaikai buvo lyginami su vaikais, kurie pietų miegodavo tik tada, kai patys to norėdavo.

Vaikai, kuriems pietų miegas buvo privalomas, ne tik guldavosi miegoti vidutiniškai 30 minučių vėliau vakarais – pasak tėvų, buvo labiau tikėtina, kad rytais jų nuotaika bus gera, jie ne taip priešinosi eiti į mokyklą. Tokia elgsena išliko ir pradėjus lankyti pradinę mokyklą bei nustojus miegoti pietų, nes pietų pogulio poveikis miego ir budrumo ciklams yra ilgalaikis, mano K.Fukuda.

Nuo pietų pogulio taip pat gali priklausyti ir smegenų veikla, tvirtina Floridos universiteto (JAV) mokslininkas Joe McNamara su kolegomis.

J.McNamara savo tikrino, kaip 27 darželinukai sugeba spręsti galvosūkius bei kokie yra jų planavimo ir organizavimo įgūdžiai. Vaikai, kurių pietų miegas būdavo ilgesnis, sėkmingai išspręsdavo mažiau galvosūkių, o kuo vėliau jie eidavo miegoti, tuo blogiau jiems sekėsi.

Pasak J.Harsho, ši informacija sukuria vištos ir kiaušinio pirmumo problemą.

„Gali būti, kad vaikai naktimis miega mažiau, nes jie miega per pietus. Bet taip pat gali būti, kad jie miega per pietus, nes jiems nepakanka nakties miego“, - sakė mokslininkas. Bet kokiu atveju, nors pietų miegantys ir pietų nemiegantys vaikai per parą miegodavo vidutiniškai vienodą laiko tarpą, „pietų pogulis negali pakeisti nakties miego“, - sakė J.McNamara.