Prie jūros jodas nieko nekainuoja

Poilsiaudami prie jūros nepamirškite, kad oras čia ne tik geras ar blogas, bet ir naudingas sveikatai. Jame yra jodo, kuris būtinas žmogaus organizmui. Trūkstant jodo, žmogus jaučia nuovargį, sumažėja darbingumas, padidėja jautrumas, nervingumas. Jo stoka daro įtaką ir intelektiniams žmogaus sugebėjimams, ypač vaikų.

Tiesa, specialistai sako, jog kvėpuodami jūros oru, jodo atsargas organizme galime tik papildyti, o kaupti jas reikėtų valgant jodu prisotintą maistą, nes su maistu žmogus gali gauti net iki 94 proc. reikalingo jodo kiekio.

Geriausi jodo šaltiniai yra jūros gėrybės – žuvys, vėžiagyviai, moliuskai, jūros kopūstai ir joduota druska. Nedaug jodo randama kiaušiniuose, mėsoje, piene, grūduose. Ypač naudingi jūros kopūstai, tinkantys ir tiems žmonėms, kurie nenori ar dėl širdies, kraujagyslių ligų, aukšto kraujospūdžio, inkstų ar kitų susirgimų negali vartoti jodu praturtintos valgomosios druskos. Be to, jūros kopūstai mažina cholesterolio kiekį, gerina virškinamojo trakto veiklą, tonizuoja širdies kraujagyslių sistemą.

Jodas – tai mikroelementas, kurio žmogui reikia nedaug – maždaug 150 mikrogramų per parą. Tačiau jo trūkumas gali sukelti rimtas ligas. Jodas reikalingas gerai skydliaukės veiklai užtikrinti ir apsaugoti nuo strumos (gūžio) – padidėjusios ir suvešėjusios skydliaukės. Lietuvoje atlikti tyrimai parodė, kad dėl jodo stokos, skydliaukės pakitimų turi kas ketvirtas suaugęs gyventojas.

Jodo trūkumas gali sukelti žmogaus psichikos pokyčių, vaikų ir paauglių protinės bei fizinės raidos sutrikimų. Medikai pabrėžia, jog ypač svarbu, kad rekomenduojamas jodo kiekis su maistu būtų gaunamas iki nėštumo, jo metu ir maitinant krūtimi, nes tai gali turėti įtakos vaiko protiniams sugebėjimams. Jei nėštumo metu moteris su maistu gauna nepakankamai jodo, embrionas gauna per mažai skydliaukės hormonų, būtinų smegenims formuotis, atsiranda didesnė persileidimo, priešlaikinio gimdymo grėsmė.

Yra paprastas metodas, kaip nusistatyti jodo trūkumą. Žinoma, jis nėra itin tikslus, bet parodo jodo lygį organizme. Tereikia nusipirkti kalio jodido ir juo patepti kelis kvadratinius centimetrus ant pilvo ar kitos kūno vietos. Jei jodas nuo odos išnyksta greičiau nei per 24 valandas, vadinasi, jūsų organizmui šio elemento trūksta.