Psichologo patarimai. Kaip paruošti vaiką skyryboms?

Kaip man pakalbėti su trejų metų sūnumi apie būsimas skyrybas? Nusprendėme skirtis, nes kartu gyventi nebeįmanoma - su vyru nuolat baramės ir esu įsitikinusi, kad vaikui taip pat tai ne į naudą.

Vyras jam skiria mažai dėmesio, bet tėtis mažyliui vis tiek labai svarbus. Jis nuolat prašo žaisti kartu, bet tėtis niekuomet neturi laiko, nes yra „svarbesnių“ užsiėmimų. Bijau, kad žinia apie skyrybas sūnui bus didelis smūgis. Patarkit, kaip jį nuteikti, ką jam pasakyti, kad jam tai neatrodytų taip baisu ir kad jis viską išgyventų lengviau.
Mama


Pataria psichologė Vaida Platkevičiūtė

Kad ir kaip stengtųsi tėvai, jų skyrybos vaikams yra sunkus išgyvenimas, kurio neįmanoma kaip nors peršokti, pasiryžus šiam žingsniui. Daugiausiai, ką galima padaryti, tai sušvelninti, o gal tiksliau pasakius, dar labiau neapsunkinti skausmingo vaiko išgyvenimo.

Svarbu žinoti, jog problema nesibaigia pačiu informavimu apie tai, jog tėveliai kartu nebegyvens. Daug svarbiau yra kaip jie su vaiku elgsis vėliau. Čia ypatingai svarbus mamos ir tėčio racionalus bendravimas bei bendra pozicija, kaip toliau bendrausite su vaiku.

Apie skyrybas svarbu informuoti tuomet, kai aiškiai žinosite kas ir kada vyks toliau. Dėl to, kaip jau minėjau, pirmiausia reikia kalbėtis su sutuoktiniu, kada jis išsikrausto, kaip dažnai jis susitiks su berniuku, kai nebegyvensite kartu. Svarbu įvardinti jo svarbą vaiko gyvenime, tačiau negalite būti atsakinga už vyro veiksmus.

Verta aptarti ir tai, kaip sutuoktinis nori dalyvauti vaiko gyvenime: materialinis išlaikymas, atostogos, auklėjimo klausimai, išsilavinimas ir panašiai. Ar jūs galvojate susitikti ir kalbėtis apie vaiko problemas, kaip dažnai? To reikia ne tik dėl vaiko, bet ir tam, kad jūs pati turėtumėte aiškų vaizdą ir nesukurtumėte nei sūnui, nei sau bereikalingų lūkesčių. Būtų aišku, ar tėtis žada prisiimti savo vaidmenį, ar ne.

Pats pasakymas turi būti suprantamas trejų metų amžiaus mažyliui, priklausomai nuo jo kalbinių gebėjimų ir mąstymo. Tokio amžiaus vaikai labai jautrūs savo tėvų, ypatingai mamos emocijoms. Dėl to kur kas svarbiau už tai, ką jam pasakysite, kaip tuo metu jausitės. Dėl to verta kuo aiškiau pačiai suvokti, kas vyksta, ir perduoti šią žinią vaikui ramiai. Galite pasakyti, kad mamytei ir tėveliui nepavyksta gyventi kartu, dėl to nuo šiol tėtis turės kitus namus. Svarbu vaikui pranešti, kada jis turės galimybę pažaisti su tėčiu, pagal tai, kaip sutarsite su vyru.

Vaikas gali reaguoti labai įvairiai. Paprasčiau, jei berniukas savo jausmus parodys verkimu, bandymu sustabdyti tėtį ar kitomis išorinėmis reakcijomis. Priimkite jausmus, tačiau pasistenkite pat išlikti tvirta. Jūsų emocionalumas tik dar labiau sustiprintų vaiko nesaugumą, baimes. Jei vaikas nesureaguoja į informaciją, padėkite jam savo jausmus išreikšti per piešimą ar žaidimą. Bent kartą per dieną tiesiog stebėkite, kaip berniukas žaidžia, kartais įvardindama žaidimo metu atskleidžiamą pyktį ar liūdesį.

Pavyzdžiui, matau, kad šitas katinėlis labai piktas ant savo mamos (jei tą pastebite). Tai padės berniukui išgyventi kilusias emocijas, kita vertus, jis jaus, kad jūs visa tai priimate. Gali būti, jog vaikas savo pyktį gali išreikšti per neklusnumą ar panašius veiksmus. Dėl to dažniau pastebėkite, jog jis pyksta, nei stenkitės nubausti, jei taip atsitiktų.

Svarbu su vyru kalbėtis ir apie tai, kad nežemintumėte vienas kito vaiko akivaizdoje, neišlietumėte pykčio, skirto vienas kitam, vaikui, ir nebandytumėte patraukti berniuko į savo pusę, kai būsite tik dviese su vaiku. Tai bene labiausiai žalojantis skyrybų veiksnys, kuomet vaikas turi tarsi pasirinkti, kuris tėvas yra “geras”, o kuris “blogas”.

Svarbu leisti vaikui pačiam sukurti santykį su kiekvienu. Net jei vyras nesilaikys įsipareigojimų ar nelankys berniuko, pasistenkite nemenkinti jo vaiko akivaizdoje, o spręsti problemą su sutuoktiniu. Geriau dėmesį kreipkite į vaiko jausmus, atliepdama, jog jam tikrai liūdna, kad tėtis neatėjo ir panašiai.

Jūsų pačios savijauta vaikui yra svarbiausia. Priklausomai nuo to, kokią jus dažniausiai matys berniukas: kontroliuojančią situaciją ar nuolatos prislėgtą, tiek sudėtinga jam atrodys ir esama padėtis. Vaikai apie tai, kas jiems yra blogai ar gerai, saugu ar grėsminga, supranta iš mūsų būsenų, tad jos yra svarbesnės už patį fakto pateikimą.

Nuoširdžiai su jumis.
Vaida