Puiki laikysena

Puiki laikysena


Psichologai tvirtina, kad tiek charaterio bruožiai veikia laikyseną, tiek ir laikysena gali paveikti charakterio bruožus. Susikūprinę žmonės būna linkę į depresiją, atrodo nepasitikintys savimi. Puiki laikysena padeda kovoti su sunkumais ir pritraukia sėkmę. Tačiau laikyti tiesią nugarą svarbu ne tik dėl psichologinių priežasčių. Gydytojai sako, kad dėl neteisingos laikysenos kenčia vidaus organai, gali kankinti dažni galvos, sprando, nugaros skausmai.


Pagrindinė neteisngos laikysenos priežastis - judėjimo trūkumas. Jei darbe sėdite, nugaros problemos beveik garantuotos. Raumenys silpsta ir nebeįstengia išlaikyti nugaros teisingoje padėtyje. Labai nepalankiai veikia laikyseną darbas priverstine poza. Raumenys prie jos pripranta ir nuolat palaiko nugarą tam tikroje padėtyje.

Kaip sužinoti, kokia turi būti teisinga laikysena? Prisiglauskite nugara prie sienos taip, kad sieną liestumėte penkiais taškais: kulnais, blauzdomis, sėdmenimis, mentėmis ir pakaušiu. Pasitraukite nuo sienos, išlaikydami tokią pat kūno padėtį. Labai patogu, jei tuo metu galite save kontroliuoti veidrodyje.


Idealia laikoma taip visus žavinti kariška laikysena: tiesi nugara, įtrauktas pilvas, nuleisti pečiai. Stovint remiamasi ne kulnais, o labiau priekine pėdos dalimi. Devynioliktajame amžiuje tokią laikyseną ugdydavo liepdami kariams keletą valandų stovėti prispaudus nugarą prie durų staktos. Būsimiems karininkams prie nugaros pririšdavo plačią lentą, o ant antpečių statydavo stiklines su vandeniu. Vaikščiojant vanduo stiklinėse neturėdavo teliuskuotis.

Teisingai laikysenai išsiugdyti nebūtina tiksliai atkartoti kariškus metodus. Užtektų kasdien po pusvalandį pavaikščioti... su knyga ant galvos. Vaikščiokite taip, lyg jūsų kojos prasidėtų kūno viduryje, priverskite dirbti nugaros, pilvo, klubų ir kojų raumenis. Rankas ritmiškai judinkite nuo pat pečių, o galvą aukštai iškelkite.

Manekenes gracingos eisenos moko liepdami pėdas dėti ant linijos, nubrėžtos ant podiumo. O kad eisena būtų dar efektingesnė, vidinėje batelių pusėje įdedama slyva. Bijodamos ją sutraiškyti, manekenės kaip mat išsigydo net nuo nežymaus šleivojimo bei eisenos defektų. Pabandykite ir jūs eiti įsivaizduojama tiesia linija, nespausdami visos pėdos prie žemės.

Jei esate nepatenkintas savo laikysena, turite nuolat apie ją atsiminti ir laikytis tiesiai, ar stovėdami, ar sėdėdami.

Teisingai pasirinkite kėdę, ant kurios sėdite daug laiko. Atrama nugarai turėtų būti pakankamai kieta, su išlinkiais, pakartojančiais stuburo išlinkius, ypač ties juosmeniu. Kėdės aukštis turėtų būti reguliuojamas, arba idealiai parinktas pagal jūsų ūgį. Sėdėti reikia taip, kad keliai būtų sulenkti stačiu kampu, kai visa pėda padėta ant žemės. Sėdynė turi būti plokščia, o kėdės kraštas neturi spausti kraujagyslių nei nervų, esančių po keliais. Jei yra ranktūriai, jie irgi turi būti jums pritaikyti - kai atremtos alkūnės, pečiai neturi būti pakelti. Jei alkūnės padėtos ant stalo, pečiai taipogi neturėtų būti pakelti.


Atsiminkite tris “ne”:

  1. Nekelkite kojos ant kojos – tai didina apatinės stuburo dalies apkrovą ir pažeidžia kraujotaką kojose, dėl ko gali išsiplėsti venos.
  2. Nekriskite ant kėdės, o sėskites lengvai ir mikštai, atpalaiduotu kaklu ir ištemptu stuburu. Jei esate įpratę ant kėdės kriste užkristi, stuburui tenka staigus smūgis, galintis pažeisti kremzles ir tarpslankstelinius diskus.
  3. Nepadėkite sau rankomis kai sėdate ar stojatės. Svarbu ne tik teisingai atsisėsti, bet ir teisingai stotis. Darykite tai minkštai, išstumdami kūną aukštyn, laikydami galvą tiesiai.


Trečdalį gyvenimo mes miegame. Ir tuomet stuburas turi būti tiesus. Todėl svarbu teisingai pasirinkti čiužinį, ir nebūtinai tai turi būti brangus ortopedinis čiužinys. Pavyzdžiui daug japonų apskritai miega ne lovose, o ant grindų, pasitiesę vienas ant kito du plonus čiužinėlius, prikimštus ryžių šiaudų. Stuburo iškrypimas, nugaros skausmai jiems nepažįstami. Galite pasielgti panašiai – savo lovoje po paprastu čiužiniu pasidėkite plačią lentą. Teisingai pasirinkite pagalvę, kad jinai stuburo viršutinę dalį laikytų tiesiai.

Dar keletas "smulkmenų", svarbių puikiai laikysenai:

  • atsikratykite įpročio sėdėti ant kėdės kraštelio. Taip sėdint kėdės nugarėlė neprilaiko jūsų nugaros, o pilvas ir alkūnės neretai būna užvirtę ant stalo.
  • Nenuleiskite žemai galvos, kai sėdite prie stalo. Tokia poza ne tik gadina laikyseną, nuo jos atsiranda dviguba pasmakrė. Jei tenka daug laiko praleisti prie kompiuterio (o kas to išvengia?), pasirūpinkite, kad monitorius būtų tinkamamae aukštyje.
  • Kartais vietoj kėdės ar fotelio sėdėkite ant didelio gimnastikos kamuolio. Ant jo išlaikysite pusiausvyrą tik tuo atveju, jei laikysena bus teisinga, taigi jis padeda formuoti tinkamus įgūdžius.
  • Svarbiausias dalykas - jei nebus gerai treniruoti nugaros raumenys, išlaikyti teisingą kūno padėtį bus sunku. Todėl reguliariai darykite pratimus, stiprinančius nugaros raumenis.
  • Šypsokitės! Įtempti veido raumenys, kai veido išraiška susirūpinusi ar nepatenkinta, dažnai įtakoja sprando slankstelių įtempimą.