Raukšlės

Senėjimas tai progresuojantys organizmo pakitimai, būdingi visoms gyvoms būtybėms. Jie vis stiprėja ir yra neišvengiami, visa apimantys, individualūs (to paties organizmo organai sensta įvairiai ir skirtingai, laiko bandymas išlaikomas nevienodai). Senstant odai, lėtėja regeneracija (odos ląstelių atsinaujinimas), grubėja raginis sluoksnis. Oda sausėja, nes lėtėja riebalinių liaukų veikla. Dehidratuojasi, netenka drėgmės, sunyksta kolagenas, mažėja elastingumas, krenta odos tonusas, išplonėja epidermis, atsiranda pigmentacijos nelygumai.

Raukšlių atsiradimą lemia:
1. Genetika - chronologinis senėjimas dėl amžiaus
2. Aplinka - saulė, vėjas, šaltis, teršalai, laisvieji radikalai, soliariumai.
3. Gyvenimo būdas- dietos, tabakas, alkoholis, stresai, netaisyklinga mityba ir t. t.
Mechaniniai veiksniai- tai natūralūs pasikartojantys veido raumenų judesiai, dėl kurių susidaro pirmosios raukšlės.
Soliariumo žala. Paskutiniu metu pastebėtas besaikis naudojimasis soliariumais. Deja pasekmės liūdnokos – jau 18 metų merginoms pastebimos ankstyvosios raukšlės. Patarimas: saikingai lankytis soliariumuose ir nepamiršti teptis drėkinamaisiais ir apsauginiais kremais.
Senstant odai, lėtėja regeneracija (odos ląstelių atsinaujinimas), grubėja raginis sluoksnis. Oda sausėja, nes lėtėja riebalinių liaukų veikla. Dehidratuojasi, netenka drėgmės, sunyksta kolagenas, mažėja elastingumas, krenta odos tonusas, išplonėja epidermis, atsiranda pigmentacijos nelygumai.

Raukšlių atsiradimo požymiai:

Vidutiniškai senėjimo požymiai atsiranda apie 25-uosius gyvenimo metus.
• Oda suplonėja: natūraliai atsiradusios raukšlės yra plonos, nepastovios
• Oda sausa: šiurkštesnė (dėl drėgmės ir riebalų stokos sumažėja drėgmės ir lipidų plėvelė).
• Grublėta, matinė, išblyškusi, pleiskanota.
• Pasirodo minimalios raukšlės: nosies ir lūpų raukšlės; raukšlės apie akis (žąsų kojelės); antakių suraukimo raukšlės; kaktos raukšlės (pykčio ar rūpesčio raukšlės).
Sumažėjus odos elastingumui , raukšlės išryškėja ant skruostų, vokų, kaktos ir kaklo.
Sumažėjus odos tonusui, būna odos audinių suglebimas. Oda praranda elastingumą ir stangrumą. Veido ovalas tampa nebe toks ryškus. Oda suglemba, atsiranda apdribęs pagurklis. Odos spalva atrodo nevienoda. Ji pagelsta, atsiranda pigmentinių nelygumų, raudonų dėmių.

Pagalba senstančiai odai
Pagalba, kurios reikia odai, kad ji sveikai ir gaiviai atrodytų, turi būti teikiama tiek iš vidaus, tiek iš išorės. Kuo aiškiau tai suvoksime, ir kuo aktyviau rūpinsimės vidine ir išorine odos apsauga, tuo sveikesnė ir gražesnė bus mūsų oda.
Net ir brangiausios kosmetinės priemonės nepadės, jei nesirūpinsime oda iš vidaus. Tai reiškia, jog jei ląstelės negaus tinkamų elementų: vitaminų, mineralų, mikroelementų, enzimų, hormonų ir kitų medžiagų, kurios būtinos ląstelėms regeneruotis, medžiagų apykaitai palaikyti, gintis nuo kenksmingų medžiagų ir laisvųjų radikalų.
Rekomenduojami papildai: EVELLE, Q-10 maisto papildas, biologinis maisto kompleksas IMEDEEN (maitina odą iš vidaus, neleidžia atsirast raukšlėms, ją stangrina, saugo nuo UV spindulių), maisto papildai su antioksidantais: vitaminai A, E, C, selenas, cinkas. Tinka įvairios žolelių arbatos ypač žalioji arbata, rozmarinas, šalpusnis.
Renkantis kosmetiką joje turi būti daug bioaktyviųjų medžiagų.
Žymesnės biomedžiagos kosmetikoje: hormonai, placenta, fitohormonai, bičių pienelis, retinolis ir kt. Svarbu, kad būtų antioksidantų: beta karotino, vitaminai C, E, seleno, Q-10.
Geriausi antioksidantai: žalioji arbata, rozmarinas, šalpusnis, hamamelis, kaštonas, ginkmedis, raudonos vynuogės. Be šių medžiagų turi būti kolageno, elastino, citokenų, kelūraninės rūgšties ir t.t.
Kosmetikos kabinetuose atliekamos procedūros yra daug veiksmingesnės. Jas atliekant, atsižvelgus į odos problemas, veikliosios medžiagos patenka į dermą, greičiau pasiekiamas norimas rezultatas.
Ne vienai moteriai galiausiai iškyla klausimas, kada pradėti naudoti kremus nuo raukšlių. Nėra konkretaus atsakymo į šį klausimą, nes kiekvieno žmogaus oda sensta nevienodai. Teoriškai kremą nuo raukšlių reikia pradėti naudoti sulaukus 25-rių. Tačiau, moterims, kurių gyvenimo būdas netaisyklingas, (pvz. nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, dažnas lankymasis soliariumuose, poilsio stoka, dažnos stresinės situacijos) kremą nuo raukšlių reikia tepti vos pastebėjus pirmąsias raukšleles, o jos gali atsirasti jau 18-kos metų. Žmones turinčius sausą odą, raukšlės aplanko taip pat anksčiau. Tad reikia stebėti, kada jos pasirodo, o pastebėjus taikyti tinkamą odos priežiūrą.

Priemonių krepšelis
●Pienelis ir tonikas odai valyti ir tonizuoti
● Pylingas (padeda aktyvioms medžiagoms prasiskverbti į gilius odos sluoksnius, pašalina negyvas ląsteles)
● Drėkinančios, raminančios, stimuliuojančios, maitinančios kaukės
● Dieninis kremas saugantis odą nuo kenksmingų UV spindulių arba nuo šalčio
● Naktinis kremas, kuris tolina senėjimą, gerina regeneraciją, drėkina, maitina, stangrina ir miego metu prisotina odą trūkstamomis medžiagomis.

Injekcijos
Šiandien raukšlių šalinimo injekcinių preparatų yra daug. Per pastaruosius metus odos raukšlių šalinimas veikliųjų medžiagų injekcijomis tapo viena populiariausių procedūrų. Kiekviena į odą leidžiama medžiaga turi būti biologiškai priimtina, sterili, nenuodinga, nesukelianti skausmo, sukietėjimų audiniuose, nealergiška, stabili injekcijoms. Dažnai naudojamas jūrinės kilmės kolagenas. Implanto medžiaga gali būti paimama ir iš paties žmogaus riebalinio audinio pvz.: pilvo ar sėdmenų.
Injekuojamas implantas MATRIDEX
Tai naujos kartos implantas, kuriuo galima koreguoti nosies-lūpų, tarpuakio raukšles, taip pat raukšles apie lūpas. Šiuo preparatu galima didinti lūpas ar tik išryškinti lūpų kontūrą. Preparato pagrindas- hialuroninė rūgštis- pagrindinė odos drėkinamoji medžiaga. Po injekcijos pasigaminęs kolagenas 12-18 mėnesių užpildo raukšlės linkį ir vizualiai ją išlygina. Šie implantai priskiriami biodegraduojančių injekuojamų implantų grupei. Preparato suleidimas- nesudėtinga ir neskausminga procedūra, kurią ambulatorinėmis sąlygomis atlieka plastikos chirurgas. Po procedūros efektas matomas iš karto, nors kelias dienas injekuota sritis gali būti patinusi. Šio naujo preparato sudėtyje nėra žmogaus organizmui svetimų baltymų, todėl alerginių reakcijų tikimybė labai maža.
Botulino toksinas – jo veikiamas raumuo negali susitraukti. Dažniausiai taikomas mimikos raukšlėms naikinti. Botulino toksino preparatai jau seniai naudojami medicinoje. Tačiau paprastai juos taikydavo neurologijoje - raumenų spazmams pašalinti. Palyginti neseniai atrasta, jog preparatas veiksmingas suleidus jį ne tik į kūno stambius, bet ir į smulkius veido raumenis. Taip prasidėjo botulio toksino pritaikymas plastinėje chirurgijoje. Naudojamas saugiomis sveikatai minimaliomis dozėmis jis veikia greitai ir labai efektyviai. Botulino toksino injekcijos į raumenis juos veikia atpalaiduojančiai, ir raukšlės išsilygina. Tai labai efektyvus gydymo metodas: raukšlės išnyksta jau po dviejų - keturių dienų. Be to, šis būdas atsikratyti nepageidaujamos problemos yra labai patogus pacientui, nes po vizito pas gydytoją galima keliauti tiesiai į darbą. Tiesa, reikia žinoti, kad po kiek laiko raumuo vėl atgauna tonusą ir raukšlė atsistato, tad injekcijas rekomenduojama kartoti.

Mezoterapija
Mezoterapija – tai medicininė invazinė gydymo technika, kurios metu į probleminės kūno zonos odą mikroinjekcijomis sušvirkščiami įvairūs veikliųjų preparatų mišiniai. Senstančiai odai taikoma mezoterapinė "anti-age" programa, dar vadinama "mezoliftingu". Priklausomai nuo vartojamų preparatų ir technikos mezoterapijos procedūros ne tik lygina raukšleles, bet ir pagražina odą. Atsiranda vadinamasis "odos švytėjimo" efektas. Šie rezultatai nėra ilgalaikiai, tačiau mezoterapija nekenksminga ir tokius seansus galima kartoti dažnai (kiek pageidauja pacientas). Mezoterapijos procedūras galima taikyti ne tik veido, bet ir kaklo, iškirptės bei plaštakų odai. Mezoterapiją galima derinti su kitomis injekcinėmis technikomis: botulino toksino preparatais, kontūrinės plastikos implantais.
Mezoterapijos procedūras gali atlikti tik gydytojai. Įvertinę odos būklę ir poreikius, jie gali kiekvienai pacientei sudaryti individualų medikamentų "kokteilį", parinkti tinkamiausią injekcijų techniką, seansų kiekį ir dažnumą.

Plastinės operacijos
Plastinės operacijos metu atliekamas veido odos patempimas, akių vokų korekcijos ir pan. Paskutiniais dešimtmečiais plastinė chirurgija padarė milžinišką šuolį ir gali įveikti senėjimo padarinius. Operuojamos ir atskiros sritys, ir kombinuojant intervencijas kartu. Vystantis technikai, plastinės operacijos pasidarė sėkmingesnės, ir jų rezultatai tapo geresni. Galima modeliuoti kontūrą ir išlyginti odos paviršių. Kontūras kuriamas manipuliuojant veido bei kaklo riebaliniu audiniu ir raumenimis. Sušvelninant odos paviršių, panaikinamos tiek didelės, tiek smulkios raukšlės.
Susidomėjus injekcijomis ar plastinėmis operacijomis, geriausia kreiptis į Grožio ir terapijos kliniką Vilniuje. Specialistai apžiūrės, pakonsultuos ir atsižvelgdami į visus faktorius, patars kurios priemonės idealiausiai tiktų jūsų veido odai.

Endermologija
Prancūzų kompanija LPG yra sukūrusi aparatą LIFT 6. Atliekant masažą šiuo aparatu oda tonizuojama, stiprinama ir atjauninama, grįžta skaistumas, lygumas, stangrumas bei elastingumas. Šio masažo dėka odos ląstelės fibroblastai skatinami gaminti elastiną ir kolageną, todėl veido ir kaklo oda pasitempia, lygėja raukšlelės, formuojasi aiškūs veido ovalo kontūrai.

Parengė kosmetologė Eglė Lodienė