Rūpi paklausti

Vaikutį auginantiems tėveliams kasdien iškyla šimtai klausimų. Į juos atsako žurnalo konsultantai.

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

Dukrytei 6 mėn., sveria 8,5 kg. Pastebėjau, kad kai judina kojas, ties kelio ir čiurnos sąnariu kauliukai lyg išsineria (abiejose kojose vienodai), girdėti garsas klink-klinkt, lyg išeitų iš vietos ir vėl grįžtų. Judėdamas vaikas neverkia, jokių patinimų ar mėlynių nematyti. Traumų nebuvo. Statome tik laikydami už pažastų ir tik vieną ar du kartus per dieną. Ar tai rimta, ar nėra kokios nors ligos priežastis? Ar išaugama? Mama

Sąnariukų traškesys gali nerodyti jokios ligos. Bet jei mama nerimauja, turėtų kreiptis į pediatrą ar šeimos gydytoją. Kad įsitikintų, ar sąnariukai tikrai nėra išnirę, nusiųs pas vaikų ortopedą. Ir dar vienas patarimas: kol kūdikis pats nesėdi ir nestovi, nereikėtų nei sodinti, nei statyti, net ir prilaikant už pažastų, nes mergytės svoris nemažas, todėl galima prišaukti sąnariukų bėdą.

1,5 m. mergytės vienas kojos pirštas nuo gimimo iškrypęs. Kai dukrytei buvo 6 mėn., chirurgas patikino, kad išsitiesins. Deimantės mama Valentina


Kai kurie kūdikiai gimsta sukryžiuotais kojų pirštukais, kurie tėveliams kelia papildomų rūpesčių, nes dažniau pašunta tarpupirščiai. Nevaikštančiam vaikučiui neskauda. Galima tikėtis, kad pirštukai patys išsitiesins, bet taip nutinka ne visada. Patarčiau kreiptis į dar vieną ortopedą. O kol pas jį paklius, dukrytės pirštukus atskirti į tarpupirščius įdėjus kelis kartus sulankstytos marlės.

14 mėn. dukrytė turi tik tris dantukus. Gal trūksta kalcio? Kaip ištirti? Egitos mama Jolanta

Tokio amžiaus mažylio burnytėje jau turėtų baltuoti šeši-aštuoni dantukai. Jei jie pradėjo dygti tik prieš pat pirmą gimtadienį, tai gali būti lėtesnė, bet nuosekli dygimo tvarka. Tačiau jei pirmas dantukas prasikalė maždaug šešių-aštuonių mėnesių amžiaus, trys dantukai yra per mažai. Galima spėti, kad vaikučio organizmui šiek tiek trūksta kalcio. Vaistinėje yra vaikams skirtų skystų kalcio papildų su vitaminu D3, magniu, tačiau prieš pirkdama mama turėtų pasitarti su vaiko gydytoju. Kraujo iš venos tyrimą gydytojas skiria tada, jei dantukai nedygsta dvejų metukų vaikučiui.

4 mėn. kūdikis nežiūri žmogui į akis. Kodėl? Martyno mama Ieva

Ko gero, kūdikis negali fiksuoti žvilgsnio. Tačiau vien tik iš šio požymio pasakyti, kas jam yra, negalima. Mamytė turėtų paprašyti gydytojo, kad nusiųstų pasitarti su neurologu dėl kūdikio raidos. Mat keturių mėnesių kūdikis jau turėtų užmegzti akių kontaktą su žmogumi. Neurologas vaikelį apžiūrės ir pasakys, ar kūdikio raida sutrikusi, ar neprimato, ir reikia kreiptis į vaikų akių gydytoją.

Ar būtina lyginti vaiko drabužėlius? 4 mėn. Gusto mama Jurgita

Pirmą mėnesį, kai kūdikio oda nebrandi, labai pažeidžiama ir neužgijusi bambytės žaizdelė, kuri yra tarsi vartai patekti užkratui į organizmą, reikėtų lyginti drabužėlius. Keturių mėnesių vaikučio drabužėlių galima jau nelyginti, nes odelė geriau reaguoja į dirgiklius. Tačiau labai svarbu ir toliau naudoti tinkamus skalbiklius, o skalaujant negailėti vandens.