Rūpi paklausti

Jei nerandate atsakymo į jums rūpimus klausimus, rašykite adresu info@tavovaikas.lt Pasistengsime jums padėti.

Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė

Kas turi daugiausia įtakos mamos pieno gamybai? Koks turi būti mamos valgiaraštis pirmus tris mėnesius, kol susitvarko vaikučio žarnyno flora?
Mama Justina

Svarbiausia, kad mama būtų nusiteikusi žindyti ir suprastų žindymo svarbą vaikelio sveikatai, nes nuo to priklauso hormonų, kurie skatina pienuko gamybą, veikla. Valgiaraštis nėra labai svarbus, net karo metais moterys kūdikius išmaitino badaudamos. Tačiau žindyvė iš tiesų neturėtų badauti ar laikytis dietos, nes vaikui reikia sveikos, gerai nusiteikusios ir įvairesnio maisto valgančios mamos. Pienuko sudėtis priklauso nuo jos mitybos. Gydytojai pataria mamoms vengti įvairių aštrių, kvapių padažų, riešutų ir kitų produktų, kurie gali įjautrinti, alergizuoti kūdikio organizmą, nes į pieną patenka ne tik vitaminai, mikroelementai bei kitos vertingos medžiagos, bet ir kvapai. Todėl jei mama geria mėtų arbatos arba valgo česnako, pienelis kvepia šiais produktais ir kūdikis gali jo atsisakyti. Pirmus mėnesius taip pat reikėtų vengti maisto, nuo kurio kūdikiui gali pūsti pilvuką (pupelių, žirnių, kopūstų ir pan.), nepadauginti kavos. Nepriklausomai nuo to, ar valgys maisto su probiotikais, ar ne, mamos pienas yra tinkama terpė žarnyno florai ir bifido bakterijoms daugintis. Mamos pienas visada yra labai naudingas kūdikio žarnyno veiklai.

Kaip atskirti dėl aukštos temperatūros atsiradusius traukulius nuo epilepsijos? 3 m. Gerdos mama

Ritmiškai susitraukinėti galūnės gali pradėti vaikui sukarščiavus, pristigus kai kurių mineralinių medžiagų (kalcio, natrio), sergant meningitu ar epilepsija, encefalitu. Kūdikiui sukarščiavus traukuliai dažniausiai pasitaiko tik vieną kartą, trunka neilgai ir kartojasi retai. Epilepsijos traukuliai dažniausiai užtrunka ilgiau, tačiau ši liga esti įvairių formų, tad jie trukti gali įvairiai. Diagnozę gali nustatyti gydytojas neurologas. Jis nutars, ar reikia vaikelį guldyti į ligoninę ir ištirti. Ligoninėje vaikučiui atliks elektroencefalogramą, jei reikės, ir kompiuterinės bei magnetinio rezonanso tyrimus. Kaip padėti vaikučiui, jei ištiko traukuliai? Jį reikia paguldyti, galvelę pakreipti į šoną, kad neužspringtų, ir nepalikti vieno. Jei traukuliai trunka ilgiau nei keliolika minučių, kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Kaimynė pati žindo kūdikį. Bet nuo 4 mėn. pradėjo jį primaitinti. Dabar jam 5 mėn. ir jis gauna įvairaus maisto: kruopų bei daržovių košių, kiaušinuko, džiūvėsėlio, mėsytės. Ir jokio alergijos, vaikas puikiai jaučiasi ir gerai auga. Tai gal primaitinimo planas - tik gydytojų pramanas? Andrėja

Šiais laikais medicina remiasi mokslo įrodymais. O jie sako, kad vaikų fermentinė sistema vystosi pamažu. Todėl pagal PSO nurodymus visi pediatrai sutaria, kad papildomų produktų kūdikiui galima duoti tik antrą gyvenimo pusmetį. Iki tol turi užtekti mamos pieno, o jei jo tikrai nėra - adaptuoto pieno mišinio. Kai vaikutis maitinamas mišiniu arba kai nepakanka mamos pieno, papildomų produktų būtų galima duoti nuo penkto mėnesio (tik gydytojui patarus). Tačiau virto kiaušinio trynio, jei yra didelė mažakraujystės baimė, būtų galima duoti tik nuo 8-10 mėn. (jokiu būdu ne anksčiau), tačiau šis maisto produktas neretai sukelia alergiją, todėl nelabai rekomenduotinas. Taip, šios mamos vaikelis gerai auga, neserga alergija. Bet ar pradėjęs lankyti vaikų kolektyvą turės sveiką skranduką, nežinia. Jau pastebėta, kas skrandžio ligomis vaikai ėmė dažniau sirgti, kai buvo pradėta juos per anksti maitinti įvairiu maistu. Kūdikių organizmas nesugebėjo jo gerai suvirškinti ir įsisavinti. Be to, per anksti primaitinat kyla nutukimo grėsmė, nes organizmas gauna daugiau riebalų, nei reikėtų gyvybiniams poreikiams tenkinti. Riebalų ląstelės susiformuoja kūdikystėje, vėliau jų nedaugėja, jos tik pučiasi. Tad permaitintas kūdikis vėliau gali tapti storuliuku, kuriam gali kilti diabeto grėsmė. Kūdikiai iki 6 mėn. kuo puikiausia auga žindomi vien mamos pienu, papildomų produktų gaudami vėliau - ir tik pamažu.

Girdėjau, kad enterovirusai gali sukelti pankreatitą. Ar tai tiesa?
Emilijos tėtis Ričardas


Šie virusai gali sukelti įvairius negalavimus: dispepsiją (vaiką pykina, jie vemia, viduriuoja), meningitą, anginą ir kt. Tad sergantis enterovirusų sukelta liga vaikas gali skųstis ne vien pilvuko negalavimais. Mažylis tuo pačiu metu gali ir sloguoti, kosėti, o akytės gali traiškanoti. Enterovirusai mėgsta tuos organus, kurie yra silpnesni. Turėjau pacientę, kuriai vis kartodavosi pankreatitas (kasos uždegimas). Jos mama vaikystėje taip pat sirgo čia liga, todėl mergaitė paveldėjo silpnesnę kasą.

Tyrimais galima nustatyti tik rotavirusą ir noravirusą, o daugelis kitų virusų taip ir lieka neišaiškinti. Dalis jų sukelia kasos uždegimą - vaikams pavojingą ūmią užkrečiamąją ligą, kurią lydi karščiavimas, stiprus pilvo skausmas. Nustatyti, ar vaikas iš tiesų susirgo pankreatitu, patys tėveliai negali, todėl turi kreiptis į gydytoją. Jei mažylis nepaliaujamai vemia, gydytojas nusiųs į ligoninę, kurioje atliks biocheminius tyrimus, jei reikės - ir kasos echoskopiją. Tik tada bus galima patvirtinti diagnozę. Neretai dėl ūmaus pilvo prireikia kreiptis pagalbos į chirurgą, kad nustatytų, ar vaikas nesusirgo liga, kuriai gydyti reikia operacijos. Pankreatitas gydomas ligoninėje, nes vaiko būklė gali greitai pablogėti. Vaikas gali sirgti vieną kartą, liga gali ir kartotis. Enterovirusinėmis ligomis dažniausiai serga kūdikiai nuo 3 mėn. ir maži vaikai, maždaug iki 10 m., ypač vasarą bei rudenį. Vaikai užsikrečia per užkrėstą vandenį, maistą, įkvėpdami oro su užkratu. Pirmieji ligos požymiai užsikrėtus pasireiškia po 2-10 dienų. Nuo enterovirusų sukeltos ligos apsaugoti padeda higiena.

2 m. vaiko ausytėje yra baltas inkštiras balta viršūnėle. Kai išmaudau, stipriai pabraukiu rankšluosčiu ir išsispaudžia, bet po kurio laiko vėl atsiranda. Kas tai?
Andželika


Tai išsiplėtusi riebalinė liaukutė, jos atsidaręs spindis žioji platus, tad užsiteršia ir atsiranda kamštelis. Tai tik kosmetinis trūkumas, gydyti nereikia, tik laikytis švaros.