Šiemet lietuviai valgo rekordiškai daug daržovių, vaisių ir uogų

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šiais metais Lietuvos gyventojai suvalgo daugiausiai daržovių, vaisių bei uogų per pastaruosius kelerius metus. Lyginant praėjusių metų sausio–rugpjūčio mėnesių vaisių ir daržovių pardavimus su tuo pačiu laikotarpiu šiemet, pastebima, kad šviežių daržovių pardavimai augo 8 proc., o vaisių ir uogų – net 11 proc.

 

Pastaruoju metu, t. y. rugpjūčio pabaigą palyginus su rugpjūčio pradžia, šviežių daržovių paklausa yra išaugusi dar daugiau – maždaug ketvirtadaliu, vaisių – dešimtadaliu.

 

„Augančią šviežių daržovių, vaisių ir uogų paklausą lemia augantis gyventojų dėmesys sveikesnei mitybai ir mažėjančios kainos, ypač šiais metais. Pastebime, kad didžioji dalis šiųmetinių sezoninių daržovių bei vaisių pigesni nei praėjusiais metais – tam įtakos turėjo šiltesnė vasara ir ankstyvesnis, gerokai didesnis bei gausesnis derlius. Daržovių bei vaisių kainai įtakos turėjo ir Rusijos embargas“, – sako „Maxima LT“, UAB Maisto prekių pirkimo departamento direktorė Nijolė Penkovskienė.

 

Lietuviški kopūstai šiemet perpus pigesni, morkos – daugiau nei trečdaliu, bulvės ir burokėliai – maždaug dešimtadaliu.  Maždaug  dešimtadaliu pigo ir paprikos. Dėl Pietų regione šiemet užderėjusio itin gero ir gausaus kaulavaisių derliaus, šiemet trečdaliu pigesni persikai ir nektarinai. Taip pat maždaug dešimtadaliu pigesni apelsinai, obuoliai ir greipfrutai.

 

Kelių pastarųjų metų prekybos duomenys rodo, jog daržovių paklausa labiausiai išauga kovo viduryje, kai parduotuvių lentynose pasirodo pirmasis šviežių pavasario daržovių derlius. Taip pat rugsėjį, sulaukus rudens sezono vaisių bei daržovių derliaus.

 

Pastebima, kad pastaraisiais metais Lietuvos ūkininkų išaugintos daržovės  bei vaisiai vis labiau populiarėja ir yra vis labiau vertinami, jie laikomi natūralesniais, sveikesniais, skanesniais. Be to, su įvežtiniais jie sėkmingai konkuruoja ir kaina. Rugpjūčio mėnesį lietuviški vaisiai ir daržovės prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse sudarė apie 25 procentus nuo bendro rugpjūtį parduoto šviežių vaisių ir daržovių kiekio. Perkamiausiomis lietuvių daržovėmis jau daug metų išlieka bulvės, agurkai, pomidorai, morkos ir kopūstai.

 

Pastaruoju metu lietuviai ir kur kas reiklesni ir daržovių bei vaisių kokybei – išvaizdai, skoniui, šviežumui. Pirkėjams tampa svarbu ne tik tai, kur jie užauginti, bet ir kaip greitai atkeliauja į parduotuves.

 

Šiuo metu prekybos tinklui lietuviškus vaisius ir daržoves tiekia 9 kooperatyvai ir apie 30 pavienių ūkininkų. Iš viso „Maxima“ prekybos tinke galima rasti apie 250 skirtingų rūšių vaisių ir daržovių. Užtikrinant daržovių  bei vaisių šviežumą, Maxima parduotuvių lentynas daržovės bei vaisiai pasiekia per maksimaliai trumpą laiką: lietuviški – tą pačią dieną, atvežti iš svetur – per 2–5 dienas, priklausomai nuo šalies iš kurios jie transportuojami. Tinklo parduotuvėse nuolat stebima ir prižiūrima, kad daržovės ir vaisiai būtų švieži ir kokybiški.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė