Skeleto deformacijos

Skeleto deformacijos


Pasitaiko įvairių vaikų skeleto pakitimų. Neįsisenėjusios netaisyklingos laikysenos nereikia gydyti terapinėmis priemo­nėmis, pakanka ją pakoreguoti gimnastikos pratimais, sutei­kiant vaikui didesnę judesių laisvę. Galima laukti tol kol, vaikui augant, stuburas išsilygins. Pavyzdžiui, vaikui, kurio kojų padėtis netaisyklinga, patariama dažniau bėgioti basomis, o ne sprausti koją į siaurus batukus su įklotais.

Jeigu netaisyklinga laikysena įsisenėjusi, būtina kreiptis į gydytoją. Dažnai ją tenka gydyti metų metais, naudojant ortopedines atramas bei įtvarus, atliekant gydomąją mankštą ir net koreguojančias operacijas. Negydoma netaisyklinga laikysena skatina ankstyvą skeleto, ypač sąnarių ir laikančių­jų raiščių, dilimą (artrozę).

 

Šauermano liga

Šauermano liga, dar vadinama paauglių kifoze, dažniau serga berniukai. Jie paprastai skundžiasi nugaros skausmais, turi ryškiai matomą kuprą. Ši liga atsiranda dėt to, kad dalis slankstelių deformuojasi, įgauna pleišto formą. Lengvais atvejais raumenis padeda stiprinti gydomoji mankšta ir sportas, sunkesniais atvejais stuburo krūvis mažinamas gydomaisiais korsetais. Šauermano liga dažniausiai pasireiškia baigiantis augimo periodui.

 

Stuburo deformacijos

Normalus stuburas būna išlinkęs ne į šonus, o tik atgal ir į priekį, t.y. sudaro tarsi S raidę. Užaugusių vaikų stuburas būna dvigubos S raidės formos. Jeigu stuburas iškrypsta į šoną, sakoma, jog vaikas serga skolioze. Ryškus stuburo išlinkimas į užpakalį ties krūtine vadinamas kifoze, per didelis išlinkimas į priekį ties juosme­niu - lordoze. Normali (dvigubos S raidės formos) laikyse­na paprastai pereina į ydingą pamažu.

Augančio vaiko laikysena kinta. Naujagimių gulimąją padėtį pakeičia sėdimoji didesnių kūdikių padėtis, kuriai būdingas didesnis ar mažesnis stuburo išlinkimas, po to susiformuoja stovimoji vaikų padėtis. Stovėdamas mažas vaikas gali atrodyti tiesus, kreivas arba kuprotas, ir tik gydytojas gali pasakyti, ar jo laikysena normali, ar ydinga, ar jai ištaisyti pakaks gimnastikos, ar rimtą laikysenos pažeidimą jau teks gydyti ortopedams.

 

Kojų deformacijos

Deformuotos kojos gali būti pjautuvo arba kablio formos, sulinkusios, plokščiapadės, šleivakojės. Šios deformacijos atsiranda dėl netaisyklingos atskirų kaulų tarpusavio padė­ties. Nenormaliai išaugę, silpnai išsivystę ar per daug įtempti raumenys dėl per mažo ar per didelio tempimo gali sukelti ilgalaikį kaulų iškrypimą.

 

X kojos ir 0 kojos

Naujagimiai dėl jų padėties gimdoje išvysta pasaulį, turėdami O formos kojas. Nuo antrųjų gyvenimo metų pradedančių vaikščioti sveikų vaikų kojos įgyja X formą ir išauga tik šeštaisiais metais. 12 metų sulaukusių vaikųkojos paprastai jau yratiesios. Nesveikas O kojas turi vaikai, kuriems stinga vitamino D, t.y. kurie serga rachitu. Nenormalios kojos rodo raumenų sutrikimus.


Padėkite savo vaikui

• Rūpinkitės, kad vaikas turėtų pakankamai laiko ir erdvės siautėjimams, būtų linksmas.

• Stenkitės, kad vaikas neturėtų antsvorio. Per didelis svoris perkrauna skeletą.

• Jei jūsų vaikui paskirta gydomoji mankšta, namuose jis turi reguliariai sportuoti. Jei įtariate, kad iškrypęs vaiko stuburas, kreipkitės į gydytoją. Tik jis gali atskirti kaulų, raumenų arba nervų sutrikimus ir nustatyti, ar vaikui reikalingas gydymas.

 

Gydytojo pagalba

• Esant minimaliems poky­čiams, gydytojas nuolat tikrins, ar nukrypimas atsistato savaime.

• Ydingai vaiko laikysenai pakeisti dažnai pakanka daugiau tikslingų judesių - šiek tiek specialių fizinių pratimų mokykloje, plauki­mo, gimnastikos.

• Vaiko laikysenos pažeidi­mai reikalauja intensyvios gydomosios mankštos (fizio­terapijos).

• Įsisenėjusių skeleto defor­macijų negalima atstatyti fiziniais pratimais. Jas reikia gydyti ortopedinėmis prie­monėmis: įklotais, korsetais ar operacija.