Skydliaukė ir jos ligos

Norėčiau daugiau sužinoti apie skydliaukę ir jos ligas, o jei tiksliau, tai apie II laipsnio difuzinę mazginę strumą - hipertireozės formą. Girdėjau kalbant, kad ją galima išgydyti nešiojant gintaro karolius ir geriant daugiau pieno su jodu. Ar tai tiesa, ar reikia gydyti kokiais nors specialiais vaistais?
Julija


Vilniaus Centro poliklinikos vidaus ligų gydytoja endokrinologė Gražina Katilienė:

- Skydliaukė - nedidelė liauka, esanti kaklo priekyje, prisiglaudusi prie mūsų gerklų. Ji gamina hormonus (tiroksiną, trijodtironiną), kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą, o kartu ir bendrą savijautą. Skydliaukė dar vadinama “inteligencijos liauka”, nes reguliuoja psichikos raidą ir atmintį.

Skydliaukės veikla paprastai sutrinka, jei organizme ima trūkti jodo, kuris būtinas gaminamų hormonų komponentas. Jos sutrikimų požymiai priklauso nuo to, kiek hormonų gamina liauka. Jei jų per daug, sergama hipertireoze, jei per mažai - hipotireoze.

Pajutus negalavimus, reikia kreiptis į gydytoją, nes tik jis gali skirti medikamentinį gydymą. Savigyda užsiimti nevertėtų - jokie karoliai sergant hipertireoze nepadės. Jodo vartoti galima pradinėse, I-II laipsnio, skydinės liaukos didėjimo stadijose, o susidarius mazgams, jis nebebus efektyvus. Be to, vartojant jodo didesniais kiekiais, skydinėje liaukoje gali prasidėti uždegiminiai pakitimai ar alerginės reakcijos, kurios lems skydinės liaukos veiklos sutrikimą.

Normaliai maitindamasis žmogus per parą turi gauti iki 150-200 mg jodo.

Ligonių veidas tampa blyškus, pabrinkęs, amimiškas, pabrinksta akių vokai.

Oda tampa stora, šalta, sausa. Moterims gausėja mėnesinės, jos tampa ilgesnės ir nereguliarios.

Stokodama jodo, tačiau stengdamasi stabilizuoti hormonų gamybą, skydliaukė pradeda didėti ir tampa matoma. Kakle atsiradusi struma (liaudiškai - gūžys), yra aiškiai sutrikusios skydliaukės veiklos požymis. Skydinės liaukos didėjimas gali būti per visą dydį ar atskirais židiniais - tai vadinama difuzine ar mazgine ir mišria difuzine - mazgine struma, kurios apčiuopiami tik didesni mazgai, o mažesni - tik atlikus ultragarsinius tyrimus. Mazgai gali būti vienoje skiltyje ar abiejose, pavieniai ir daugybiniai.

Skydinės liaukos veiklos ir struktūros pakitimai sėmingai gydomi tik laiku juos diagnozavus, todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją.

Hipertireozė - skydliaukės veiklos suaktyvėjimas, pasireiškia:

dažnu širdies plakimu,
padidėjusiu prakaitavimu,
rankų ir viso kūno drebuliu, šilumos netoleravimu,
viduriavimu, svorio kritimu,
dažnai slenka plaukai, lūžinėja nagai, gali atsirasti išverstakumas,
moterims trinka mėnesinių ciklas, nėštumas gali baigtis persileidimu.

Hipotireozė - skydliaukės veiklos sulėtėjimui - būdinga:

bendras silpnumas,
susilpnėjusi atmintis, mieguistumas,
šalčio baimė,
vidurių užkietėjimas,
balso sustorėjimas,
svorio augimas.

Gydytojas rekomenduos atlikti:

skydliaukės ultragarsinį tyrimą,
ištirti skydliaukės hormonų kiekį kraujyje,
esant dideliems mazgams - atlikti aspiracinę skydliaukės mazgo punkciją ir įsitikinti, ar mazgas nepiktybinis.

Parengė Skirma Valiulytė