Susituokę žmonės paprastai būna sveikesni už vienišius. O kas nutinka, kai santuoka nutrūksta? Nauji tyrimai atskleidžia, kad skyrybos arba sutuoktinio mirtis atsiliepia ne tik emocinei, bet ir fizinei sveikatai, kuri visiškai neatsigauna net ir antrąkart susituokus. Vertinant tik sveikatą geriau visą gyvenimą nugyventi vienišu nei tuoktis ir skirtis. Vidutinio amžiaus žmonės, kurie niekada nebuvo susituokę, patiria mažiau lėtinių sveikatos problemų nei išsiskyrę arba našliai.

Čikagos universiteto mokslininkai ištyrė 8 652 į šeštą ir septintą dešimtmetį įkopusių žmonių sveikatą ir priėjo išvados, kad nutrūkusios santuokos padariniai juntami daug ilgiau nei emocinės žaizdos. Tai nereiškia, kad žlungančią santuoką reikia stengtis išlaikyti bet kokia kaina – tačiau netikėtai vienišiais tapę žmonės neturėtų numoti ranka į streso kontroliavimą, mankštą ir sveiką mitybą, net jei greitai vėl išteka arba veda. „Jei jūsų sutuoktinis serga arba santuoka žlunga, gerokai padaugėja įtampos, - sako tyrimo sumanytoja Čikagos universiteto sociologijos profesorė Linda Waite. - Jūs prastai miegate, suprastėja jūsų mityba, nebegalite mankštintis, nebesimatote su draugais. Blogų dalykų netrūksta“.

Santuokos nauda sveikatai yra ne kartą mokslininkų nagrinėta ir kyla iš daugybės šaltinių. Susituokę žmonės paprastai būna geriau apsirūpinę finansiškai ir gali skirti daugiau lėšų sveikai gyvensenai. Žmonos yra tikri savo vyrų sveikatos sargai – jos greitai pastebi prastėjančios sveikatos simptomus ir pasirūpina, kad jų sutuoktinis apsilankytų pas gydytoją. Sutuoktiniai gali pasiūlyti ir netiesioginę paramą – pavyzdžiui, pasirūpinti vaikais, kol mankštinatės, nuvežti iki poliklinikos. Tačiau pastarasis tyrimas analizavo ilgalaikę skyrybų, sutuoktinio mirties arba pakartotinės santuokos įtaką sveikatai. Tyrime dalyvavę išsiskyrę žmonės arba našliai 20 proc. dažniau nei toliau santuokoje gyvenantieji skundėsi širdies negalavimais, sirgo diabetu ar vėžiu. Maža to, jie dažniau patirdavo judėjimo sunkumų – sunkiau užlipdavo laiptais bei įveikdavo ilgesnius atstumus.

Nors antros vestuvės turi teigiamos įtakos sveikatai, tyrimas atskleidė, kad žmonės niekada visiškai neatsigauna nuo fizinių nutrūkusios santuokos padarinių. Palyginti su skyrybų nepatyrusiais žmonėmis, antrąkart susituokusieji 12 proc. dažniau kentėjo nuo lėtinių negalavimų ir 19 proc. - nuo judėjimo sutrikimų. Tačiau atrodo, kad antra santuoka užgydo emocines žaizdas – depresijos simptomų skirtumas tarp šių dviejų grupių nebuvo didelis. Vis dėlto negalima manyti, kad kęsdamas nelaimingą santuoką išsaugosi fizinę sveikatą. Jai kenkia ir šeimyniniai kivirčai.

Ohajo universiteto mokslininkai atliko keletą eksperimentų, kurių metu tyrė ryšį tarp šeimyninių nesutarimų ir imuninės sistemos atsako. Tyrime dalyvavusioms poroms tyrėjai specialiu vakuuminiu prietaisu ant rankų padarė po aštuonias mažas pūsleles. Tuomet poros leisdavosi į diskusijas – kartais teigiamas ir malonias, kartais susijusias su nesutarimais. Po šeimyninio konflikto žaizdos sugydavo visa para vėliau. Ypač aršiai susiginčijusioms poroms žaizdos gydavo net dviem dienomis ilgiau. „Sakyčiau taip - jeigu nepavyksta sutvarkyti santykių, geriau nutraukti santuoką, - mano tyrimo autorė Janice Kiecolt-Glaser. - Skyrybos sudrumsčia gyvenimą, tačiau užsitęsusi nesantaika irgi labai kenkia“.
 

iMed