Šlapinimosi problemos – ne tik padidėjusios prostatos požymis

 

 

Jau kuris laikas turiu problemų dėl šlapinimosi. Nuolat jaučiu norą šlapintis, srovė netolygi, peršti. Kokia tai galėtų būti problema? Galbūt tai prostata?

BENAS, 54 METAI

 

Prostata – liauka, kuri yra tarp šlapimo pūslės ir šlaplės. Vyrui senstant, prostata pamažu didėja ir gali pradėti spausti šlaplę. Todėl šlapimo srovė lėtėja ir silpnėja. Tokiu atveju formuojasi gerybinė prostatos hiperplazija (GPH).

Dauguma GPH simptomų formuojasi pamažu. Pavyzdžiui, poreikis keltis šlapintis naktį. Kitas simptomas – dažnesnis poreikis šlapintis dieną. Taip pat gali atsirasti sunkumas pradedant šlapintis, varvėjimas pabaigus. Gali sumažėti ir šlapimo srovės stiprumas, pakisti trajektorija.

Tiesa, tokius simptomus gali sukelti ne tik GPH. Tai gali būti ir sunkesnių ligų, tokių kaip šlapimo pūslės infekcija ar vėžys, požymiai. Apie pastebėtus simptomus reikia pasakyti gydytojui. Turi būti atliekami išsamūs tyrimai, reikalingi negalavimų priežasčiai nustatyti.

Laiku nepradėjus gydyti GPH ir ligai progresuojant, t. y. po truputį didėjant prostatai, kyla ūmaus šlapimo susilaikymo rizika arba nelieka kitos išeities tik operacinis gydymas. Ūmus šlapimo susilaikymas – būklė, kai visiškai nepavyksta pasišlapinti. Net tuo atveju, kai šlapimo pūslė būna pilna. Dėl šios GPH komplikacijos taip pat gali tekti atlikti prostatos chirurginę operaciją.

GPH galima gydyti vaistais. Vieni jų blokuoja hormoną, kuris verčia didėti prostatą. Tokiu būdu lengvėja simptomai ir mažėja komplikacijų rizika. Kitos rūšies vaistai taip pat gali palengvinti GPH simptomus, bet nestabdo prostatos didėjimo. Gydytojas, įvertinęs simptomus ir tyrimų rezultatus, kontraindikacijas bei galimus nepageidaujamus reiškinius, parenka tinkamiausią gydymą vienu vaistu ar abiejų preparatų deriniu.

Kai kuriose šalyse GPH simptomams lengvinti naudojami vaistažolių preparatai. Daugumos fitoterapinių preparatų veiksmingumas pagrįstas tuo, kad jie neleidžia vyriškam lytiniam hormonui testosteronui virsti dihidrotestosteronu. Būtent pastarasis atsakingas už gerybinę prostatos hiperplaziją. Nemaža dalis tokių preparatų gaminami iš afrikinės palmės vaisių, dilgėlės šaknų ar moliūgų sėklų. Vaistažolių privalumas tas, kad jas galima vartoti ilgesnį laiką be didelio nepageidaujamo poveikio sveikatai.

 

Atsako specialistas

Gydytojas urologas Vytautas Kamarauskas

– Šlapinimosi sutrikimai gali reikšti ne tik prostatos problemas. Perštėjimas yra uždegimo požymis. Jam prasidėjus, pabrinksta ir prostata, tuomet gali skaudėti šlapinantis, lytinio akto metu. Jei šlapinantis trūkinėja srovė, lydi jausmas, tarsi būtumėte ne iki galo pasišlapinę – tuomet tikėtina, jog priežastis – prostata. Vyrams su amžiumi prostata didėja. Tai nėra liga, o fiziologinė būklė. Uždegimas – komplikacija. Tokiu atveju reikia nustatyti jo sukėlėją. Atlikti šlapimo, spermos pasėlių tyrimus, skirti gydymą. Prostatos padidėjimui taip pat yra vaistų, kurie pašalina simptomus. Jaunystės nesugrąžinsime, tad galime tik palengvinti fizinę būklę.

 

Verta žinoti:

Palengvinti prostatos padidėjimo simptomus galite pakeitus gyvenimo įpročius:

venkite alkoholinių gėrimų arba gėrimų su kofeinu;

stenkitės negerti skysčių vėlai vakare;

valgykite daugiau vaisių ir skaidulinio maisto;

atkreipkite dėmesį į problematiškiausią laiką, kai paprastai prireikia dažnai arba skubiai nusišlapinti, ir, iki to laiko likus porai valandų, gerkite mažiau skysčių;

praėjus kelioms minutėms po nusišlapinimo, bandykite vėl nusišlapinti, kad šlapimo pūslė visiškai ištuštėtų;

treniruokite šlapimo pūslę – prieš šlapindamasis stenkitės kuo ilgiau sulaikyti šlapimą.

Jei simptomai blogėja, kreipkitės į gydytoją.