Plaukai man pradėjo labai slinkti paskutinėse mokyklos klasėse. Iškart pradėjau vartoti maisto papildų, skalauti plaukus visokiais žolelių mišiniais, plauti šampūnais nuo slinkimo. Naudojau ir svogūnų sultis, ir įvairius serumus, vaikščiojau pas odos gydytojus - nepadėjo niekas. Per maždaug dešimt-dvylika metų aktyvaus plaukų slinkimo išbandžiau beveik visas priemones, apie kurias tik išgirsdavau. Kurį laiką dariausi mezoterapiją. Kaip dar galėčiau sustabdyti plaukų slinkimą?
Kristina 

Atsako specialistė: 

GK klinikos dermatovenerologė, med. dr. Jūratė Grigaitienė:

 

- Nemažai pacientų, besikreipiančių į dermatologą, skundžiasi plaukų slinkimu ar nuplikimu. Plaukų problemos slegia pacientus ir psichologiškai, ir kosmetiškai, todėl jie ieško profesionalaus patarimo, ištyrimo bei efektyvaus gydymo.
Plaukai auga cikliškai.             

 

Yra skiriamos 3 jų raidos fazės: 
- augimo arba anageno (trunka 2-6 m.); 
- pereinamoji arba katageno (trunka  2 sav.); 
- ramybės arba telogeno (trunka 2-6 mėn.).

Galvos plaukuotoje dalyje yra 90-150 tūkstančių plaukų. Augimo fazėje plaukai auga ir išlenda virš odos paviršiaus, maždaug 80-90 proc. visų galvos plaukų yra šioje fazėje. Pereinamoje fazėje yra 1-3 proc., o - ramybės fazėje - 10-16 proc. visų plaukų svogūnėlių. Ramybės fazėje plaukas iškrenta, o jo vietoje tame pačiame folikule pradeda augti naujas.

Kiekvienas plauko folikulas turi savo “biologinį” laikrodį, kuris valdo plauko augimo ciklą. Provokuojantys faktoriai sukelia per ankstyvą anageno fazės perėjimą į ramybės (telogeno) fazę, kuris pastebimas kaip padidintas plaukų slinkimas po 2-3 mėnesių.

Dažniausios plaukų slinkimo ir nuplikimo priežastys yra androgeninis nuplikimas (formuojasi dėl genetinių bei hormoninių faktorių) bei difuzinis plaukų slinkimas

Jeigu per dieną iškrenta daugiau nei 100-200 plaukų, plaukai krenta difuziškai (visos galvos plote) - reiktų įtarti difuzinį plaukų slinkimą. Dažniausia jo priežastis yra geležies trūkumas, tačiau jis gali susiformuoti ir dėl vaistų, streso, hormonų disbalanso, po gimdymo, dietų, operacijų ar sergant įvairiomis lėtinėmis, autoimuninėmis (ypač skydliaukės), navikinėmis ligomis.

Kadangi plaukų slinkimo yra įvairios, todėl reikalingas išsamus individualus paciento ištyrimas. Atlikęs reikalingus diagnostinius tyrimus bei įvertinus jų rezultatus, gydytojas dermatologas nustatys tikslią diagnozę bei paskirs gydymą. Skiriamas kompleksinis gydymas išoriniais ir (ar) sisteminiais vaistais, kurie gali būti kombinuojami su mezoterapijos procedūromis. Gydytojas patars, kaip pasirinkti tinkamas plaukų priežiūros priemones.

Verta žinoti
- Jeigu mums per dieną iškristų 500 plaukų ir nė vienas nebeužaugtų, galėtume nuplikti vos per 200 dienų. Tačiau taip nėra ir tai paaiškinama plaukų augimo cikliškumu. 

- Aktyvus augimas trunka nuo dviejų iki šešerių - septynerių metų, kartais ir ilgiau. Po aktyvaus augimo šaknies medžiagų apykaita sulėtėja, po to plaukas iš viso sustoja augęs, šaknis suragėja ir po kelių mėnesių atitrūksta bei iškrenta. 

- Ypač didelę reikšmę plaukų formavimui ir išslinkimui turi hormonai, jie praktiškai visiškai kontroliuoja plauko gyvenimą. 

- Moterų plaukai ima silpnėti jau nuo 30 m., o, sulaukusios 55-erių, suplonėjusiais plaukais skundžiasi kas antra moteris. Vyrų plaukai metams bėgant neplonėja.

Lietuvos sveikata