Sultys vaikams: 5 populiariausi mitai

Vasara – tai metas, kai vaikai mielai bent vieną dienos patiekalą iškeistų į keletą stiklinių gaivių sulčių. Ar leisti vaikui gerti jų iki soties? Ar sultys – išties geriausias gėrimas šiltą vasaros dieną?

1 mitas: Kuo daugiau – tuo geriau

Tiesa: Sulčių norma vaikams – 1 stiklinė per dieną. Amerikiečių dietologai pastebėjo, kad vaikai, per dieną išgeriantys po 2 ir daugiau stiklinių sulčių, užaugę būna stambesni ir žemesni už mažiau sulčių geriančius savo bendraamžius. Tai nesunku paaiškinti: sultyse gausu lengvai pasisavinamų angliavandenių, kurie skatina nutukimą. Be to, sultys užima kito maisto, būtino vaiko augančiam organizmui, vietą – pavyzdžiui, pieno ar jogurto.

2 mitas: Tetrapakuose sultys nenatūralios

Tiesa: Tetrapakuose taip pat galima nusipirkti natūralių, tikrų sulčių. Kai kurios jų netgi rekomenduojamos vyresniems nei 3 metų vaikams – apie tai rašoma ant pakuotės. Patikimų gamintojų sultyse esama virtaminų bei mikroelementų, kurie būtini vaiko vystymuisi, jose nėra organizmui kenksmingų medžiagų. Dažniausiai tetrapakuose pardavinėjamos sultys gaminamos iš koncentratų: iš pradžių sultys sutirštinamos išgarinant iš jų pusę vandens, tada pervežamos iš gamybos vietos į pakavimo vietą, ten jos vėl atskiedžiamos geros kokybės vandeniu ir fasuojamos.

3 mitas: Nektaras – nieko gero

Tiesa: Daugybė tėvų nektarą laiko „netikromis“ sultimis. Be reikalo. Tai – natūralus gėrimas, pagamintas iš atskiestų sulčių.

Iš vienų uogų ir vaisių išspausti sultis paprasta, iš kitų – sudėtingiau, yra ir tokių, iš kurių išspausti sultis apskritai neįmanoma. Pavyzdžiui, sultis iš apelsinų ar vynuogių spausti paprasta, o štai slyvas ar persikus tenka pirma paversti tyrele, o tada ją skiesti, kad ji taptų gėrimu. Todėl iš apelsinų ir vynuogių gaminamos sultys, o iš persikų, mango, papajų, slyvų, abrikosų ir pan. gaminamas nektaras, t.y. sultys su minkštimu, atskiestos iki geriamos konsistencijos.

4 mitas: Multisultys maistingesnės

Tiesa: Į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai keblu. Mažiems vaikams geriau neduoti sumaišytų įvairių vaisių ir uogų sulčių kol nebūsite tikri, kad visas jų sudedamąsias dalis mažylio organizmas toleruoja. Jei kils alerginė reakcija nuo sučlių, kuriose gausu ir vaisių, ir uogų, bus sunku nustatyti, kuris būtent vaisius alergizavo.

Kita vertus, sulčių kokteiliai turi ir savų privalumų. Pavyzdžiui, vaikai daug mieliau geria daržovių sultis jei jos sumaišytos su vaisių sultimis. Maišant pagerinamos ir sulčių skonio savybės: vienoms sultims trūksta rūgšties, kitose jos per daug, o kartu sudėjus abejas sultis gaunamas puikus harmoningas skonis.

5 mitas: Geriau šviežiai spaustos sultys

Tiesa: Ir vėlgi vienareikšmiškai tvirtinti nereikėtų. Šviežiai spaustos sultys išties geresnės tik tuo atveju, jei jos pagamintos iš ekologiškai švarių produktų. Kaip tik todėl dietologai rekomenduoja vaikams duoti ne šviežiai spaustas, o konservuotas sultis, kurių gamintojai nurodo, jog jos skirtos vaikams. Vaikų maistą gaminančiose įmonėse produktai ir gamybos procesas kontroliuojami girežčiau.

Beje, nepamirškite, kad be sulčių esama dar ir kitos alternatyvos: šviežių vaisių bei daržovių. Kad taisyklingai augtų mažųjų dantukai, jiems būtina graužti ir kramtyti: morką, obuolį, kopūsto lapą. Šio proceso niekada neatstos sultys, net ir pačios šviežiausios.

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė