Sveika ar kenksminga? Su kokiais maisto produktais nereikėtų persistengti

Mums visiems nuo mažens buvo kalama, kad turėtume vengti nesveikų maisto produktų, pavyzdžiui, cukraus ir natrio. Bet taip pat yra keletas sveikų maisto produktų, galinčių padaryti daugiau žalos, nei naudos. Kitaip tariant, net jei maistingosios medžiagos yra gyvybiškai svarbios, tai tikrai nereiškia, kad daugiau yra geriau. Nesaikingas jų vartojimas taip pat yra rizika. Aptarsime penkias pagrindines maisto medžiagas - kai kurios iš jų gali jus nustebinti.

Omega - 3 riebalų rūgštys

Šios sveikos riebalų rūgštys padeda kovoti su uždegimais, žinomais kaip daugelio ligų sukėlėjais. Omega – 3 kovoja su širdies ligomis, 2 tipo cukriniu diabetu, depresija, palaiko odos sveikatą, bei gerina smegenų funkcijas. Tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad per didelis omega - 3 kiekis gali keisti imunines funkcijas ir sutrikdyti organizmo gebėjimą atremti virusus ar bakterijų infekcijas. Mokslininkai yra ypač susirūpinę dėl "sluoksniavimosi" efekto, kuris atsiranda žmonėmss valgant jūros gėrybes, naudojant žuvų taukų papildus, taip pat vartojant maisto gaminius prisotintus omega – 3, tokius kaip kiaušiniai, apelsinų sultys ir grūdai. Siekiant išvengti perkrovos, pasitarkite su savo gydytoju ir/ar asmeniniu dietologu apie savo mitybą, tai leis užtikrinti gerą savijautą.

Vitaminas C

Be imuniteto stiprinimo, vitaminas C reikalingas žaizdų gydymui, sveikai kaulų funkcijų palaikymui, dantims, kraujagyslėms ir odai. Jis taip pat veikia kaip pagrindinis antioksidantas, atitolinantis senėjimo procesą ir lėtines ligas, įskaitant širdies ligas, vėžį ir artritą. Suaugusiems didžiausia rekomenduotina vitamino C norma yra 2000 mg per parą. Įrodyta, kad per didelis šio vitamino kiekis organizme gali sukelti pilvo pūtimą ir virškinimo sutrikimus, viduriavimą, pykinimą, vėmimą, galvos skausmą, nemigą ir inkstų akmenis. Norėdami palaikyti tinkamą vitamino C kiekį į savo mitybą įtraukite šiuos maitos produktus: raudonąsias ir žaliąsias paprikas, brokolius, Briuselio kopūstus, citrusinius vaisius, kivi, papajas, braškes ir ananasus.

Cinkas

Cinko yra randama kiekvienoje mūsų kūno ląstelėje. Tai svarbus mineralas, palaikantis imuninės sistemos funkcijas, taip pat sveiką regėjimą, kvapą, skonį, cukraus kiekį kraujyje, medžiagų apykaitą ir tinkamas skydliaukės funkcijas. Didžiausia rekomenduotina cinko norma yra 40 mg per dieną. Tyrimai įrodyta, kad per didelis cinko kiekis gali sukelti ilgalaikį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, virškinimo sutrikimus, metalo skonį burnoje, galvos svaigimą, galvos skausmus, nuovargį, padidėjusį prakaitavimą, raumenų koordinacijos sutrikimus, alkoholio netoleravimą ir haliucinacijas. Be to, labai didelės cinko dozės gali susilpninti imuninės sistemos funkcijas, padidinti cholesterolio kiekį, bei širdies ligų riziką.

Geležis

Didelė geležies dalis randama raudonuosiuose kraujo ląstelėse, kur ji paskirstoma kartu su deguonimi. Šis mineralas taip pat dalyvauja gaminant energiją ląstelėse ir yra neatskiriama daugelio baltymų ir fermentų dalimi. Prieš menopauzę moterys, daug geležies praranda mėnesinių metu, tačiau po menopauzės reikia atstatyti geležies kiekį organizme, nes geležis tuomet labai sunkiai absorbuojama. Tai reiškia, geležies perteklius gali kauptis audiniuose ir organuose, įskaitant kepenis ar širdį. Genetinį sutrikimą taip pat gali sukelti geležies perteklius. Kasdien didžiausia rekomenduojama geležies norma yra 45 mg.

Kalcis

Apie 99% kalcio randama būtent kauluose. Tačiau šis mineralas taip pat reikalingas tinkamam širdies, nervų ir raumenų funkcijų palaikymui, bei padeda palaikyti reikiamą kūno rūgščių / šarmų pusiausvyrą organizme. Moterims dažniau pasireiškia osteoporozė. Tačiau, didžiausia leistina kalcio norma yra 2500 mg iki 50 metų amžiaus ir 2000 nuo 51 metų amžiaus. Viršijus šią normą gali kilti rimtų sveikatos problemų, susijusių su inkstais, inkstų akmenimis. Per didelis kalcio kiekis taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą ir sutrikdyti geležies ir cinko absorbciją. 

Šaltinis | Dietinis gydymas bendrojoje praktikoje | Gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė