Teisybė ir melas apie mūsų plaukus

Apstu įvairiausių teisingų ir nelabai teisingų pasakojimų apie tai, kaip plaukus kirpti, kaip plauti, kaip neplauti, kaip dažyti, kaip nedažyti ir panašiai. Laikas išsiaiškinti, kurie iš šių teiginių yra gandai ir melas, o kurie – tiesa.

Jei skusite pažastų plaukus, mažiau prakaituosite


Prakaituosite taip pat, bet prakaito kvapas bus ne toks stiprus. Plaukai labai gerai sulaiko prakaitą ir kvapus, todėl juos nuskutus kvapas susilpnės, rašo pravda.ru.

Jei moteris skuta kojų plaukus, jie greičiau auga ir būna kietesni

Ir pirmas, ir antras teiginys – teisybė. Matyt, tai susiję su apsaugine organizmo reakcija. Plaukai saugo odą nuo bakterijų ir mikrobų. Kai nuskutami plaukai, organizmas skatinamas gintis ir jis pradeda veikti sustiprintu režimu, kad galėtų apsisaugoti nuo naujo pavojaus. Be to, nukirpus plauką, jo galiukas tampa bukesnis, plaukas pasidaro šiurkštesnis ir atrodo stambesnis.

Kasdien trinkti galvą – kenksminga

Taip. Optimalus variantas – du kartus per savaitę. Be abejo, jei plaukai susiriebaluoja dažniau, nereikia kentėti niežulio ir diskomforto. Bet jei galva būna nešvari, o plaukai riebaluoti jau kitą dieną po plovimo, galbūt tai yra kokios nors ligos simptomas. Ligas reikia ne plauti, o gydyti.

Jei nuskusite galvą plikai, ataugs vešlesni plaukai

Moksliškai šis faktas nepatvirtintas. Tikriausiai tai priklauso nuo individualių kiekvieno organizmo ypatumų. Bet plaukų tankumas yra paveldimas požymis, taigi, jei protėvių plaukai buvo ploni, tai savo plaukus skuskite kiek norite – stora kasa vis vien neišaugs.

Jei pakirpsite galiukus, plaukai augs sparčiau

Auga ne greičiau, bet atrodo sveikiau. Nes plaukų galiukai iš plauko atima didelę dalį mitybinių medžiagų. O dėl to plaukai atrodo negyvybingi ir silpni. Nukerpant galiukus plauko mityba sustiprėja ir plaukai „atgyja“.

Šampūnai nuo pleiskanų – ne gydymas, o reklaminis triukas

Bet kokio šampūno nuo pleiskanų poveikis yra laikinas. Be to, jie kai kuriems žmonėms būna efektyvūs, o kai kam – ne. Plaukai pripranta prie tam tikro šampūno ir jei vienas šampūnas jums anksčiau padėdavo, tai netikėtai jis gali tapti visiškai neveiksmingu. Dėl to šampūnu nuo pleiskanų geriau naudotis nereguliariai.

Iš galvos nebebyra „sniegas“ – reiškia, laikas padaryti pertrauką. Seborėja – organizmo vidinių sutrikimų požymis. Gali būti, kad vien šampūno jums nepakaks ir teks kreiptis į specialistą dermatologą ar trichologą.

Pleiskanos – tai grybelis, gyvenantis ant galvos odos. Bet kai tik atsiranda palanki terpė (pavyzdžiui, riebi seborėja), šis grybelis pradeda labai aktyviai daugintis ir pleiskanojimas tampa akivaizdžiu.

Be to, kiekvienai ląstelei būdingas tam tikras raidos ciklas, kuris trunka 28 dienas. Pleiskanos atsiranda tuomet, kai šis ląstelės raidos ciklas sutrumpėja 2-3 kartus. O balti trupinėliai plaukuose – tai numirusių ląstelių grupės.

Plaukų dažai plaukams suteikia blizgesio, šie būna paklusnesni

Tik trumpam. Po dviejų savaičių blizgėjimas išnyks, o dažų sudėtyje esančios cheminės medžiagos plaukus paveiks neigiamai. Jie bus trapesni, jautresni aplinkos poveikiui. Kuo dažniau dažysite plaukus (net jei dažai – aukštos kokybės), tuo labiau šie silpnės.

Plaukai pripranta prie šampūno

Teisybė. Prie bet kokios cheminės šampūno sudėties, ypač gydomosios, plaukai pripranta. Pavyzdžiui, reguliariai trenkant galvą šampūnu, normalizuojančių plaukų riebalavimąsi, galų gale organizmas „perkąs“ jį veikiančią gydomąją sudėtį ir pateiks naują apsauginę reakciją. Šampūnas taps tiesiog nebeveiksmingu.

Pageidautina šampūną keisti maždaug kas tris mėnesius.

Jei plaukai pešiojami, jie augs lėčiau ir bus plonesni

Teisybė. Kaskart išraudami plauką stipriai traumuojate plauko svogūnėlį. Po to plaukas turi ilgai regeneruotis, o gali būti, kad jis ir apskritai liausis augti.

Karštu vėjeliu džiovinti plaukus kenksminga, geriau džiovinti vėsiu

Taip. Džiovintuvas apskritai plaukams nėra naudingas. Kiekvienas plaukas turi apsauginį sluoksnį, kuris saugo nuo cheminio ir fizinio aplinkos poveikio, drėgmės netekimo ir deguonies. Karštas oras šį sluoksnį naikina (taip pat kenksmingi ir kaitinami plaukų suktukai). Vėsus oras bus mažiau kenksmingas, nors ir jis plaukams nėra naudingas.